آیا بریتانیا و آمریکا مانند اروپا نرخ بهره را کاهش خواهند داد؟


پس از افزایش شدید هزینه‌های استقراض در سال‌های اخیر به منظور جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، کشورهای سراسر جهان در حال تغییر دنده هستند.

بانک مرکزی اروپا (ECB) روز پنجشنبه اولین کاهش نرخ بهره خود در پنج سال گذشته را اعلام کرد و نرخ وام اصلی خود را از بالاترین رقم تاریخ 4 درصد به 3.75 درصد کاهش داد.

این یک روز پس از آن صورت گرفت که کانادا اقدام مشابهی را انجام داد و به دنبال انبوهی از اقدامات مشابه در ماه‌های اخیر از سوی کشورهایی از جمله سوئد، سوئیس، برزیل و مکزیک صورت گرفت.

انتظار می رود مقامات بریتانیا و ایالات متحده، جایی که هزینه وام در آنها به بالاترین میزان در سال های اخیر رسیده است، در نشست های خود در این ماه از هرگونه کاهش خودداری کنند.

اما با توجه به اینکه بسیاری از تحلیلگران انتظار دارند در اواخر تابستان یا اوایل پاییز اقدامی انجام شود، این فقط یک مسئله زمان است که این اتفاق بیفتد.

این نشانه این است که مبارزه جهانی با تورم ناشی از همه‌گیری در حال وارد شدن به مرحله جدیدی است، زیرا در برخی از بزرگترین و سخت‌ترین اقتصادها این امید وجود دارد که تورم قیمت‌ها در نهایت تحت کنترل است.

برایان کولتون، اقتصاددان ارشد Fitch Ratings گفت: «این یک گام مهم است. “ما در حال حرکت به مرحله دیگری هستیم.”

همین چند سال پیش، بانک‌های مرکزی در سرتاسر جهان به شدت نرخ‌های بهره را افزایش می‌دادند، به این امید که هزینه‌های استقراض بالاتر بر اقتصاد فشار وارد کند و فشار صعودی بر قیمت‌ها کاهش یابد.

این حرکت ها به طور غیرمعمول در پاسخ به مشکلات زنجیره تامین جهانی و آشفتگی در بازارهای مواد غذایی و انرژی که باعث افزایش قیمت ها در سراسر جهان شد، زمان بندی شده بود.

این هماهنگی در سال گذشته از بین رفته و متغیرتر شده است.

در اروپا، بریتانیا و ایالات متحده – اقتصادهایی که در دهه‌ها تورم را تجربه نکرده‌اند – مقامات نرخ‌ها را در بالاترین سطح خود در دهه‌ها نگه داشتند.

اما وال، رئیس تحقیقات سرمایه گذاری و تجزیه و تحلیل هارگریوز لنزداون، گفت: تصمیم بانک مرکزی اروپا اعلام اطمینان است که روندها در مسیر درست حرکت می کنند.

او گفت: «بانک مرکزی امروز می‌گوید که اگرچه ممکن است در مسیر مستقیم قرار نگیرد، اما مطمئن است که می‌تواند تورم را به هدف ۲ درصد برگرداند.

تورم در اروپا در حال حاضر 2.6٪ است، در حالی که تورم در بریتانیا به 2.3٪ کاهش یافته است، بسیار کمتر از اوج 11٪ در پایان سال 2022.

در ایالات متحده، معیار ترجیحی فدرال رزرو برای تورم، یعنی شاخص مخارج مصرف شخصی، به 2.7 درصد کاهش یافت.

با این حال، فدرال رزرو که در خط مقدم حرکت به سمت نرخ‌های بالاتر بوده است، محتاطانه عمل کرده است و این نگرانی‌ها را منعکس می‌کند که پیشرفت در این موضوع ممکن است متوقف شده باشد و رشد قوی‌تر از حد انتظار و هزینه‌های بیشتر دولت می‌تواند حل و فصل آن را دشوارتر کند. .

یائل سلفین، اقتصاددان ارشد KPMG گفت: «اقتصاد منطقه یورو در مکانی متفاوت از اقتصاد ایالات متحده است.

در حال حاضر، بسیاری از پیش‌بینی‌کنندگان حداقل یک یا بیشتر کاهش نرخ را در سال جاری در ایالات متحده، اروپا و بریتانیا پیش‌بینی می‌کنند که در سال 2025 تعداد بیشتری کاهش می‌یابد.

چنین اقداماتی برای مشاغل و خانوارهایی که می خواهند وام بگیرند، آسودگی خاطر به همراه خواهد داشت.

اما تحلیلگران می‌گویند کاهش نرخ بهره احتمالا کندتر و متوقف‌کننده‌تر از افزایش است.

اگر بانک‌های مرکزی نرخ‌ها را خیلی زود افزایش دهند، خطر راه‌اندازی موجی از فعالیت‌های اقتصادی را دارند که باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود.

خیلی آهسته حرکت کنید و بار هزینه های استقراض بالاتر می تواند منجر به رکود شدید اقتصادی شود.

مارک وال، اقتصاددان ارشد دویچه بانک گفت: در اعلام کاهش نرخ بهره در روز پنجشنبه، بانک مرکزی اروپا مراقب بود تا از اقدامات آینده امیدوار کننده دوری کند.

او گفت: «شاید این بیانیه کمتر از آنچه که انتظار می رفت، نشان دهد که چه اتفاقی می افتد. این بانک مرکزی نیست که برای تسهیل سیاست عجله کند.»

جوزف گانیون، کارشناس ارشد موسسه اقتصاد بین‌الملل پترسون، گفت، در اروپا، نیروهایی که نرخ‌ها را قبل از همه‌گیری پایین نگه داشتند، از جمله کاهش رشد و پیری جمعیت، احتمالا دوباره ظهور می‌کنند و در نهایت آنها را به صفر نزدیک می‌کنند.

اما او گفت که بعید است ایالات متحده شاهد بازگشت به هزینه های استقراض فوق العاده پایین باشد که در دهه پس از بحران مالی حاکم بود و تا حدی به کسری بودجه بزرگ اشاره کرد که احتمالاً فشار صعودی بر نرخ ها را حفظ می کند.

او گفت: «ما اندکی کندتر از اروپا کاهش می‌دهیم، اما فکر می‌کنم وقتی همه چیز تمام شد، نرخ بهره بالاتری نیز دریافت خواهیم کرد».

دیدگاهتان را بنویسید