بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را به 3.75 درصد کاهش داد.


خریداران Getty Images در مرکز اوترختگتی ایماژ

اتحادیه اروپا به دومین اقتصاد بزرگ جهانی تبدیل شد که نرخ وام خود را در این هفته کاهش داد.

بانک مرکزی اروپا (ECB) نرخ بهره اصلی خود را از 4 درصد به 3.75 درصد کاهش داد.

این به دنبال تصمیم کانادا در روز چهارشنبه مبنی بر کاهش نرخ رسمی وام خود بود.

این اقدام بانک مرکزی اروپا در حالی صورت می گیرد که رای دهندگان در چهار روز آینده در سراسر اروپا به پای صندوق های رای می روند که انتظار می رود نتیجه آن منعکس کننده نارضایتی مردم از فشارهای هزینه های زندگی باشد.

بانک‌های مرکزی در دو سال گذشته نرخ‌ها را بالا نگه داشته‌اند تا قیمت‌ها را پایین نگه دارند و بیشتر آنها نرخ تورم سالانه 2 درصد را هدف قرار داده‌اند. اما نرخ های بهره بالاتر رشد اقتصادی را متوقف می کند.

نرخ‌های بهره پایین‌تر باید با ارزان‌تر کردن وام‌گیری برای مصرف‌کنندگان و مشاغل، فعالیت‌های اقتصادی را تقویت کند.

در نشست روز پنجشنبه در فرانکفورت، نهاد تعیین کننده نرخ بهره اتحادیه اروپا تصمیم گرفت با وجود افزایش اندک تورم در ماه می، نرخ بهره را کاهش دهد. تورم از 2.4 درصد در آوریل در 27 کشور بلوک به 2.6 درصد افزایش یافت.

تصمیم بانک مرکزی اروپا به دنبال کاهش نرخ بهره در کانادا در روز چهارشنبه صورت گرفت که شاهد کاهش نرخ پایه آن از 5% به 4.75% پس از کاهش تورم به 2.7% بود. سوئد و سوئیس نیز نرخ بهره را کاهش دادند.

کاترین نایس، اقتصاددان ارشد اروپایی در شرکت سرمایه گذاری PGIM، گفت که او “مطمئن است” بانک مرکزی اروپا در تابستان یا پاییز نرخ های بهره را بیشتر کاهش خواهد داد که منجر به کاهش نرخ بهره در منطقه یورو در پایان سال یا کمتر از 3.5 درصد خواهد شد.

او در برنامه امروز بی‌بی‌سی گفت: «رشد از رکود اقتصادی که منطقه یورو در پایان سال گذشته تجربه کرد، به طرز دلگرم‌کننده‌ای در حال بهبود است، اما همچنان کند است.

او گفت که این عامل، همراه با کاهش تورم و رشد ضعیف تر دستمزدها، کاهش دیگری را توجیه می کند.

«پیچیدگی‌های» انتخابات بریتانیا

نرخ‌ها در بریتانیا هنوز شروع به کاهش نکرده‌اند، اگرچه گمانه‌زنی‌های فزاینده‌ای وجود دارد که بانک انگلستان می‌تواند آن‌ها را تا اوایل این ماه کاهش دهد.

تورم بریتانیا به 2.3 درصد کاهش یافت که بسیار پایین تر از اوج خود 11 درصد در پایان سال 2022 بود.

ماه گذشته، صندوق بین المللی پول پیشنهاد کرد که بانک انگلستان نرخ بهره را از 5.25 درصد فعلی به 3.5 درصد تا پایان سال کاهش دهد.

با این حال، جورج گادبر، از شرکت پولار کپیتال، گفت که انتخابات آتی بریتانیا تصمیم بعدی بانک انگلستان در 20 ژوئن را «پیچیده» خواهد کرد.

آقای گودبر گفت که این بانک از نظر سیاسی مستقل است، اما دولت محافظه کار کاهش نرخ بهره را بخشی از وعده خود به رای دهندگان قرار داده است که می تواند بر “ذهنیت” تاثیر بگذارد.

او گفت: «اگر قطع کنند، سیاسی است، اگر قطع نکنند، سیاسی است».

همچنین انتظار می‌رود فدرال رزرو آمریکا در ماه‌های آینده نرخ‌های بهره را کاهش دهد، اگرچه آخرین قرائت تورم آمریکا بالاتر از 3.4 درصد است.

آقای گودبر گفت که فدرال رزرو احتمالا اولین حرکت خود را در مورد نرخ بهره قبل از رای گیری مستقیم در نوامبر انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید