طرح های استفاده از پست های فیس بوک و اینستاگرام برای آموزش هوش مصنوعی مورد انتقاد قرار گرفته است


برنامه های استفاده از پست ها و تصاویر عمومی مردم در فیس بوک و اینستاگرام برای آموزش ابزارهای هوش مصنوعی (AI) متعلق به شرکت مادر متا مورد انتقاد گروه های حقوق دیجیتال قرار گرفته است.

به تازگی، غول رسانه های اجتماعی به کاربران بریتانیایی و اروپایی در مورد پلتفرم هایی که تحت آن هستند اطلاع رسانی کرده است تغییر سیاست حفظ حریم خصوصی از 26 ژوئن، اطلاعات آنها می تواند برای “توسعه و بهبود” محصولات هوش مصنوعی آن استفاده شود.

این شامل پست‌ها، تصاویر، زیرنویس‌ها، نظرات و داستان‌هایی است که کاربران بالای 18 سال با مخاطبان عمومی در فیس‌بوک و اینستاگرام به اشتراک گذاشته‌اند، اما پیام‌های خصوصی نیست.

Noyb، یک گروه کمپین حقوق دیجیتال اروپایی، نامیده میشود پردازش آنها از سال ها محتوای کاربر در سایت ها “سوء استفاده از داده های شخصی برای هوش مصنوعی” است.

این شرکت شکایت هایی را به 11 مقام حفاظت از داده ها در سراسر اروپا ارسال کرده و از آنها خواسته است که برای توقف برنامه های شرکت اقدام فوری انجام دهند.

متا گفت که مطمئن است رویکردش با قوانین مربوط به حریم خصوصی مطابقت دارد و با نحوه استفاده دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری از داده‌ها برای توسعه تجربیات هوش مصنوعی در سراسر اروپا سازگار است.

U پست وبلاگ در 22 می منتشر شد، می گوید که اطلاعات در مورد کاربران اروپایی از توزیع گسترده تری پشتیبانی می کند تجربه هوش مصنوعی مولدتا حدی با ارائه داده های آموزشی مرتبط تر.

این گزارش می‌گوید: «این ویژگی‌ها و تجربیات باید بر اساس اطلاعاتی که فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف جوامع اروپایی را منعکس می‌کند، آموزش داده شود».

شرکت‌های فناوری برای یافتن داده‌های چند فرمتی تازه برای ساخت و بهبود مدل‌هایی که می‌توانند با چت‌بات‌ها، تولیدکننده‌های تصویر و سایر محصولات هوش مصنوعی کار کنند، عجله دارند.

این را مارک زاکربرگ، مدیر اجرایی متا بیان کرد در تماس با حقوق در ماه فوریه، “داده های منحصر به فرد” این شرکت کلید کار بیشتر هوش مصنوعی خواهد بود.

او به سرمایه گذاران گفت: «صدها میلیارد تصویر عمومی و ده ها میلیارد ویدیوی عمومی وجود دارد.

کریس کاکس، مدیر ارشد محصول شرکت گفت در ماه می، این شرکت در حال حاضر از داده‌های کاربران فیسبوک و اینستاگرام در دسترس عموم برای محصولات هوش مصنوعی مولد خود که در سایر نقاط جهان موجود است استفاده می‌کند.

نحوه اطلاع رسانی متا به مردم در مورد تغییر استفاده از داده هایشان نیز مورد انتقاد قرار گرفت.

کاربران فیس بوک و اینستاگرام در بریتانیا و اروپا اخیراً یک اخطار یا ایمیل در مورد نحوه استفاده از اطلاعات آنها برای هوش مصنوعی از 26 ژوئن دریافت کردند.

این شرکت می‌گوید که این شرکت بر منافع مشروع به‌عنوان مبنای قانونی برای پردازش داده‌های خود تکیه می‌کند – به این معنی که اگر نمی‌خواهند از آن برای هوش مصنوعی استفاده شود، اساساً باید با استفاده از «حق اعتراض» خود را انتخاب کنند.

کسانی که مایل به انجام این کار هستند می توانند هنگام باز کردن اعلان بر روی متن فوق پیوند “حق اعتراض” کلیک کنند، که آنها را به فرمی می برد که از آنها می خواهد بگویند چگونه تحت تأثیر پردازش قرار می گیرند.

این روند توسط Noyb و همچنین افرادی که به صورت آنلاین می گویند سعی در انصراف دارند مورد انتقاد قرار گرفته است.

در یک سری پست در مورد آن در X، یکی از کاربران آن را به این صورت توصیف کرد “بسیار شرم آور”.

یکی دیگر ابراز نگرانی کرد که نیاز به تکمیل فرم و توضیح تأثیر پردازش بر آنها ممکن است کسانی را که مایل به مخالفت هستند از انجام این کار منصرف کند.

مکس شرمز، یکی از بنیانگذاران Noyb، می گوید: «سپردن مسئولیت به عهده کاربر کاملاً پوچ است.

آقای شرمز یک فعال و وکیل اتریشی است که قبلاً شیوه های حریم خصوصی فیس بوک را به چالش کشیده است.

او گفت متا باید از کاربران بخواهد که رضایت دهند و ثبت نام کنند “به جای ارائه یک فرم انصراف مخفی و گمراه کننده.”

اگر متا می خواهد از داده های شما استفاده کند، باید از شما اجازه بگیرد. در عوض، آنها کاربران را مجبور می‌کنند که درخواست انصراف بدهند.»

متا می گوید که این فرآیند قانونی است و توسط رقبا استفاده می شود.

با توجه به او سیاست حفظ حریم خصوصیمخالفت‌ها را تایید می‌کند و استفاده از اطلاعات را متوقف می‌کند مگر اینکه معتقد باشد دلایل قانع‌کننده‌ای برای انجام این کار وجود دارد که حقوق یا منافع کاربران را تحت تأثیر قرار ندهد.

اما حتی اگر حساب متا نداشته باشید یا با موفقیت مخالفت کنید، این شرکت می‌گوید همچنان می‌تواند از برخی اطلاعات در مورد شما برای محصولات هوش مصنوعی خود استفاده کند – به عنوان مثال، اگر در تصویری ظاهر شوید که شخصی به‌طور عمومی در فیس‌بوک یا اینستاگرام به اشتراک گذاشته است.

آقای شرمز گفت: «متا اساساً ادعا می‌کند که می‌تواند از هر داده‌ای از هر منبعی برای هر هدفی استفاده کند و آن را تا زمانی که از طریق «فناوری هوش مصنوعی» انجام شود، در دسترس هر کسی در جهان قرار دهد.

کمیسیون حفاظت از داده های ایرلند که مطابقت متا با قوانین داده های اتحادیه اروپا را از مقر خود در دوبلین اجرا می کند، به بی بی سی تایید کرد که شکایتی از نویب دریافت کرده و در حال بررسی این موضوع است.

دیدگاهتان را بنویسید