همانطور که مخالفان مودی از لبه پرتگاه بازگشتند


گیتا پاندی،بی بی سی نیوز دهلی

بی بی سی راهول گاندی، رهبر ارشد حزب کنگره ملی هند، در یک کنفرانس مطبوعاتی صحبت می کند.بی بی سی

راهول گاندی (تصویر) می گوید مردم هند نارندرا مودی، نخست وزیر هند را رد کرده اند.

نتایج انتخابات عمومی در هند که روز سه شنبه اعلام شد، به شیوه ای نسبتاً غیرعادی تفسیر می شود. در حالی که برنده ها ناراحت به نظر می رسند، نایب قهرمان ها جشن می گیرند.

ائتلاف NDA به رهبری نخست وزیر نارندرا مودی با بیش از 290 کرسی در پارلمان 543 عضوی، سومین دوره تاریخی قدرت را به دست آورد.

اما حزب بهاراتیا جاناتا او به تنهایی از تعداد جادویی 272 کرسی مورد نیاز برای تشکیل یک دولت کوتاه نیامد – و نخست وزیر اکنون به عنوان یک رهبر بسیار کمرنگ دیده می شود.

این نتیجه به عنوان یک “بازگشت بزرگ” برای ائتلاف مخالف هند و راهول گاندی رهبر کنگره، “طلسم غیر رسمی” بلوک در نظر گرفته می شود.

ائتلاف کمی بیش از 230 کرسی به دست آورد و برای تشکیل دولت کافی نیست، اما بیش از 24 ساعت پس از آغاز شمارش آرا، آنها هنوز شکست خود را قبول نکرده اند.

رشید کیدوای، دانشمند علوم سیاسی به بی بی سی گفت: «این یک داستان غیرعادی است. “نتیجه شگفت آور است. اپوزیسیون موفق شد کارهای غیرمنتظره ای انجام دهد.”

یکی از احزاب شورانگیز کنگره این حکم را “شکست اخلاقی و سیاسی برای آقای مودی” خواند که حزبش عمدتاً بر اساس نام و سابقه او مبارزات انتخاباتی را انجام داد. آقای گاندی شامگاه سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «کشور به اتفاق آرا پیامی به آقای مودی ارسال کرده است. [Home Minister] آمیت شاه که تو را نمی خواهیم».

این ثروت پیشینه خود را دارد.

Getty Images حامیان حزب سامجوادی و حزب کنگره در یک گردهمایی انتخاباتی در 17 مه 2024 در Rae Bareli، هند گرد هم می‌آیند. گتی ایماژ

احزاب اپوزیسیون علیرغم عدم کسب اکثریت، حمایت غیرمنتظره ای دریافت کردند

با ورود به انتخابات، به نظر می رسید که اپوزیسیون در آشفتگی کامل به سر می برد و بلوک هند تحت رهبری کنگره متشکل از بیش از دوجین حزب مختلف منطقه ای ظاهر شد. در آستانه فروپاشی. کارشناسان این سوال را مطرح کردند که آیا باید آقای مودی را که در آن زمان غیرقابل توقف به نظر می رسید، به چالش بکشند یا خیر.

و با نزدیک شدن به انتخابات، مخالفان با جنگ سختی روبرو شدند. احزاب و رهبران توسط سازمان های دولتی مورد حمله قرار گرفتند. دو وزیر ارشد – از جمله آرویند کجریوال دهلی – به زندان افتادند. و حساب های بانکی متعلق به کنگره توسط مقامات مالیاتی مسدود شد.

آقای کیدوای می گوید که اعتبار عملکرد اپوزیسیون عمدتا به آقای گاندی تعلق دارد، فرزند مورد انتقاد خاندان نهرو گاندی. جد بزرگ او جواهر لعل نهرو اولین و طولانی ترین نخست وزیر هند بود. مادربزرگ و پدرش نیز نخست وزیر بودند.

این کارشناس علوم سیاسی توضیح می دهد: او یک سلسله در نسل پنجم است و با توشه های تاریخی فراوان آمده است. رسانه های اصلی در هند نسبت به او بسیار خصمانه بودند و رسانه های اجتماعی او را جدی نمی گرفتند. او به عنوان یک سیاستمدار بی‌اهمیت که بیش از حد استراحت کرده بود مورد هدف قرار گرفت.

اما، آقای کیدوایی می‌گوید، او بر ناملایمات غلبه کرده و در سال‌های اخیر سخت تلاش کرده است تا این تصور را از خود و حزبش تغییر دهد.

“در دوران او بهارات جودو یاترا و مارس است او با میلیون ها نفر در سرتاسر کشور ملاقات کرد که بر موقعیت او افزود و حمایت زیادی از او به دست آورد. همچنین به او اعتماد به نفس و وزن سیاسی داد.”

اما آقای گاندی هنوز به عنوان تهدیدی برای آقای مودی تلقی نمی شد. سال گذشته، دادگاهی در ایالت گجرات زادگاه مودی، رهبر کنگره را به اتهام افترا مجرم شناخت. او از مجلس اخراج و از شرکت در انتخابات منع شد – تا آن زمان دیوان عالی کشور محکومیت وی را تعلیق کرد.

Getty Images تصویری از خدای هندو راما در 21 ژانویه 2024 قبل از مراسم وقف معبد راما بر روی تیرهای چراغ در Ayodhya نصب شده است. گتی ایماژ

انتظار می رفت معبد جدید خدای هندو رام به افزایش شانس انتخاباتی BJP کمک کند.

تحلیلگر سیاسی و نویسنده آجی بوز می گوید این تصور که BJP به دنبال کاهش مخالفت خود است، نتیجه معکوس داشته است.

“BJP کمی گستاخ و از خود راضی شده است. اما تاکتیک های شوک و ترس آنها برای ارعاب مخالفان علیه BJP عمل کرد و منجر به تشکیل بلوک هند شد.

او می‌گوید که احزاب می‌ترسیدند که نابود شوند، و بسیاری شاهد انعکاس وضعیت اضطراری بودند. [a reference to the 1975 action of then-PM Indira Gandhi to suspend elections and curb civil rights] در نحوه عملکرد دولت».

بوز می‌گوید: هند «سابقه دموکراسی رقابتی» دارد و افزود که در میان مردم «احساس اضطراب و ناراحتی در مورد تبدیل کشور به دیکتاتوری تک‌حزبی وجود داشت».

همانطور که نتایج نشان داد، جنگنده BJP در چندین ایالت تحت حاکمیت مخالفان با مقاومت شدید روبرو شد.

در تامیل نادو، حزب حاکم DMK با به دست آوردن 39 کرسی این ایالت، BJP را از خود دور نگه داشت. در بنگال غربی، ماماتا بانرجی، وزیر ارشد، برای محدود کردن BJP به 12 کرسی مبارزه کرد (حزب آقای مودی 18 کرسی از 42 کرسی را در سال 2019 به دست آورد). در ماهاراشترا، BJP به 9 کرسی محدود شد – 23 کرسی از 48 کرسی را در سال 2019 به دست آورد، در حالی که متحد آن زمان شیو سنا، 18 کرسی دیگر را به دست آورد.

اما بوز می گوید که بزرگترین ناراحتی برای آقای مودی و BJP از رهبر اوتار پرادش (UP) بود.

آهیلش یاداو و حزب سامجوادی (SP) او بزرگترین داستان موفقیت این انتخابات هستند. اتحاد بسیار هوشمندانه با راهول گاندی 43 کرسی از 80 کرسی ایالت را به دست آورد. امتیاز BJP به 33 امتیاز محدود شده است. حزب مودی در سال 2019 62 کرسی و در سال 2014 71 کرسی به دست آورد.

در آستانه انتخابات، آقای مودی راهول گاندی و آخیلش یاداو را «زوج پسر» توصیف کرد که اتحادشان بارها در گذشته «به خوبی» انجام شده است. اما همانطور که نتایج نشان می دهد، این جفت پسر به خوبی BJP را در UP شکست دادند.

آقای بوز می‌گوید: «نکته اصلی انتخابات این است که معبد بزرگ رام جدید در شهر آیودیا برای پیروزی BJP کافی نبود.»

راهول گاندی، رهبر ارشد کنگره گتی ایماژ، در یک گردهمایی مشترک اتحاد سراسر هند در حمایت از رئیس ملی حزب سامجوادی و آخیش یاداو، نامزد پارلمانی SP Kannauj در 10 می 2024 در کاناوج، هند شرکت می کند. گتی ایماژ

احزاب آقای گاندی (چپ) و آقای یداو (راست) به خوبی بر BJP در اوتار پرادش غلبه کردند.

این حزب ادعای خود را در مورد معبد رام ماندیر به عنوان برگ برنده خود مطرح کرده است و آقای مودی ریاست افتتاحیه معبد ناتمام در آیودیا را با هیاهوهای فراوان در ژانویه برعهده داشت. اما در حوزه فیض آباد، جایی که او در آن قرار دارد، نامزد BJP شکست خورد.

آبیشک یاداو، رهبر شاخه جوانان SP و یک فعال ستاره در حزب خود، به بی بی سی گفت که در ابتدا آنها نیز معتقد بودند که معبد به BJP کمک می کند تا در ایالت کلیدی پیروز شود.

«تا اوایل فروردین، [the] آقای یاداو اخیراً به من گفت: انتخابات ایالتی مانند یک رقابت یک طرفه به نظر می رسید که در آن شانس ها علیه ما انباشته شده بود. اما وقتی تعداد زیادی از مردم شروع به تجمع در راهپیمایی‌های ما کردند، احساس کردیم که یک نارضایتی اساسی علیه BJP وجود دارد.

او گفت که مردم از نبود شغل و قیمت بالای مواد غذایی و سوخت ناراضی هستند. بسیاری نیز از تغییرات در نحوه استخدام سربازان خشمگین شدند.

وی افزود: «از آنجایی که کنگره و SP تحت اتحاد هند با هم در حال مبارزه با انتخابات هستند، همه رای دهندگان مخالف BJP گرد هم آمده اند تا به ما رأی دهند.

آقای کیدوای می‌گوید که علی‌رغم نمایش شگفت‌آور خوب اپوزیسیون، از برخی جهات یک فرصت از دست رفته بود، زیرا بلوک هند نتوانست ذهن رای‌دهندگان را بخواند و ناراحتی آنها را با دولت آقای مودی احساس کند.

او می گوید: «آنها درباره بیکاری، مشکلات اقتصادی در مناطق روستایی صحبت کردند و توانستند رأی دهندگان زیادی را به خود جلب کنند، اما در استراتژی آنها خلأهای زیادی وجود داشت. سومین دوره NDA تنها به دلیل ضعف در بلوک هند بود. آنها می توانند در آندرا پرادش و اودیشا اتحاد ایجاد کنند و این باعث می شود تعداد آنها قوی تر شود.”

اما اکنون که NDA – و آقای مودی – به قدرت بازگشته اند، هند باید اتحاد خود را نهادینه کند و آقای گاندی، “معمار اصلی اتحاد” باید از جلو رهبری کند.

بعید است که دولت از تعقیب مخالفان دست بردارد. اما برای دولت هم نمی تواند مثل همیشه باشد. آنها نمی توانند به سیاست انتقام جویی خود ادامه دهند. باید نرم شود.

«قدرت اپوزیسیون در مجلس به احیای روابط عملکردی در مجلس اجازه می دهد. اکنون نیاز شدیدی به سیاست ائتلافی وجود دارد. و کنگره به عنوان تنها بزرگترین حزب مخالف در ائتلاف باید از جلو حکومت کند.

گاندی‌ها خود را نمایندگان دولت می‌دانند، نه افرادی که در قدرت هستند. اما اکنون زمان تغییر است. راهول گاندی باید ردای رهبری و رهبری را به خود بگیرد.»

دیدگاهتان را بنویسید