چرا کانادایی ها از بزرگترین سوپرمارکت خود عصبانی هستند؟


نادین یوسف،بی بی سی نیوز، تورنتو

انتخاب رئیس جمهور/یوتیوب، رئیس جمهور سابق Loblaw، گالن وستون، در تبلیغی برای فروشگاه مواد غذایی ظاهر می شود.انتخاب رئیس جمهور/یوتیوب

گالن وستون، رئیس سابق Loblaw در یک آگهی برای خواربارفروش ظاهر می شود

کانادا پس از سال ها خشم خریداران از قیمت های بالای مواد غذایی، که عمدتاً یکی از بازیگران بزرگ را هدف قرار می دهد، به دنبال یک خواربارفروش بین المللی برای ورود به بازار داخلی خود است. اما آیا Aldi یا Lidl مشکل را حل می کند؟

اواخر سال گذشته، امیلی جانسون به Reddit رفت تا ناامیدی خود را از گران شدن غذا در کانادا به اشتراک بگذارد.

او به طور خاص روی یک خواربارفروش تمرکز کرد: Loblaw، خرده‌فروش غالب مواد غذایی در کانادا، که دارای نزدیک به 2500 فروشگاه است.

گروه Reddit او، LoblawsIsOutofControl، مملو از عکس‌هایی از اقلام خواربار فروشی بود که با قیمت‌های به ظاهر افتضاح، مانند 40 دلار کانادا (29.36 دلار؛ 23.06 پوند) برای 1.4 کیلوگرم مرغ فروخته می‌شدند.

بلافاصله پس از آن، خانم جانسون و دیگران با هم متحد شدند تا بایکوت سراسری علیه خرچنگ را آغاز کنند و گفتند که از تفاوت بین افزایش قیمت مواد غذایی و سود بی سابقه خسته شده اند.

با افزایش خشم، گالن وستون، خواربارفروش سابق مدافع سود، به لطف حضور منظم خود در تبلیغات لوبلاو و دستمزد سالانه 8.4 میلیون دلار کانادا، چهره واقعی تورم مواد غذایی در کانادا شد.

برخی حتی شروع به فروش تی‌شرت‌هایی با لوگوی جعلی «Roblaw$» کرده‌اند که باعث شده یک خواربارفروش از نقض حق چاپ شکایت کند.

تحریم، که از ماه می آغاز شد و به طور نامحدود ادامه خواهد داشت، از آن زمان به بحث ملی در مورد نحوه قیمت گذاری مواد غذایی در کانادا و اینکه چرا شرکتی مانند Loblaw همچنان به سودآوری بیشتر کانادایی ها برای تامین هزینه غذا ادامه می دهد، دامن زد.

همچنین فشار سیاسی و موشکافی را بر روی شیوه های خواربار فروشی نه تنها Loblaw، بلکه سایر خواربارفروشان عمده در کشور وارد کرد.

ترا سافل، یک مادر مجرد 49 ساله که در تورنتو زندگی می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت: «مواد غذایی قبلاً چنین مشکلی نداشتند، اما قیمت‌ها در سال گذشته به شدت افزایش یافته است، بنابراین ما مسائل را ساده می‌گیریم.

گوشت بره Getty Images به قیمت 41.81 دلار کانادا در Loblaws در سال 2023 به فروش می رسد.گتی ایماژ

گوشت بره در Loblaws در سال 2023 به قیمت 41.81 دلار کانادا به فروش می رسد

او گفت که 200 دلار خرید برای غذا دادن به خانم استیوفل و فرزندانش برای کل هفته استفاده شد. اکنون به سختی مواد لازم برای شام و انبارهای مورد نیاز را پوشش می دهد.

او گفت: “ما نمی توانیم گوشت زیادی بخریم و پروتئین اصلی ما در حال حاضر تخم مرغ است.” و افزود که لوبلاو را نیز تحریم می کند.

در پاسخ به کانادایی‌های ناامید مانند او، وزیر نوآوری فدرال کانادا چندین بار به خارج از کشور سفر کرده است تا یک خواربارفروش بین‌المللی را تشویق کند تا در کانادا مغازه‌ای در کانادا راه‌اندازی کند و در نتیجه قیمت مواد غذایی را افزایش دهد.

اما کارشناسان می گویند که هر خواربارفروش خارجی که بخواهد وارد بازار کانادا شود، برای متمایز کردن خود از بازیگران فعلی با نبرد سختی روبرو خواهد شد و بحران مقرون به صرفه بودن این کشور ممکن است به راه حل پیچیده تری نیاز داشته باشد.

لوبلاو به تحریم پاسخ داد و گفت که آنها همچنان متعهد هستند که “خرده فروش” برای کانادایی ها باشند.

این شرکت در بیانیه‌ای به بی‌بی‌سی افزود که هر کاری که می‌تواند برای مبارزه با تورم انجام می‌دهد و قصد دارد تخفیف‌های بیشتری را برای ارزان‌تر کردن غذای مقرون‌به‌صرفه باز کند.

قیمت گذاری کانادا در مقابل بریتانیا در مقابل ایالات متحده

مانند بسیاری از کشورها، کانادایی ها از زمان همه گیری کووید-19 به دلیل مشکلات زنجیره تامین و کمبود نیروی کار شاهد افزایش هزینه های زندگی بوده اند.

به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، در حالی که نرخ تورم مواد غذایی در کانادا کمتر از بریتانیا و ایالات متحده با 11.4 درصد بود، اما این رقم کل داستان را نشان نمی دهد.

مقایسه قیمت برخی از اقلام روزمره در این سه کشور نشان می دهد که برخی از محتویات معمول سبد خرید در کانادا واقعا گران تر است.

کانادایی ها همچنین با ارزی دست و پنجه نرم می کنند که ارزش آن در برابر دلار آمریکا به شدت کاهش می یابد، که هم بر هزینه مواد غذایی وارداتی از ایالات متحده و هم بر قدرت خرید کلی کانادایی ها تأثیر گذاشته است.

افزایش نرخ بهره همراه با افزایش اجاره بها و قیمت خانه به کیف پول بسیاری از کانادایی ها ضربه زده است.

جردن لبل، استاد بازاریابی با سابقه صنعت غذا در دانشگاه کنکوردیا در مونترال، گفت: «مردم احساس (افزایش هزینه غذا) دارند، زیرا آنها همچنین افزایش پرداخت های وام مسکن و موارد دیگر را احساس می کنند.

نمودار مقایسه قیمت محصولات در ایالات متحده، کانادا و بریتانیا

پروفسور لبل گفت که چالش دیگر ماهیت بسیار یکپارچه بازار محصولات کانادا است.

صنعت این کشور تحت سلطه سه شرکت بزرگ است: Loblaw (که فروشگاه های Loblaw را اداره می کند)، Empire (که فروشگاه های Sobeys را اداره می کند) و Metro.

آنها نزدیک به 60٪ از سهم بازار مواد غذایی را به خود اختصاص می دهند، در حالی که Walmart و Costco بیشتر بقیه را تشکیل می دهند.

در مقایسه، بازار خواربار فروشی ایالات متحده بازیگران منطقه ای بیشتری دارد. و در حالی که Walmart محبوب ترین زنجیره در سراسر کشور است، بیش از ده ها خواربارفروش دیگر وجود دارند که به طور قابل توجهی با آن رقابت می کنند.

بازار بریتانیا نیز به همین ترتیب متنوع است و در مجموع 14 کسب و کار سالانه بیش از 1 میلیارد پوند از فروش محصول خود را می چرخانند.

پروفسور لبل گفت که تحریم لوبلاو سیگنالی از سوی کانادایی هاست که از فقدان انتخاب و غول های خواربار فروشی این کشور که انگیزه ای برای مقابله جدی با افزایش قیمت مواد غذایی ندارند، خسته شده اند.

Aldi و Lidl را به چالش بکشید

فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر نوآوری، علم و صنعت کانادا، نمی گوید که قصد دارد به کدام خواربارفروشان بین المللی نزدیک شود.

اما اسناد دولتی که در ماه آوریل توسط وال استریت ژورنال به دست آمد، از 12 فروشگاه بالقوه، از جمله Aldi و Lidl آلمان، Les Mousquetaires فرانسه و شرکت های دیگر از ترکیه، اسپانیا و پرتغال نام برد.

سوپر مارکت های زنجیره ای تخفیف آلدی در حال حاضر نزدیک به 2400 فروشگاه در ایالات متحده دارد. همچنین چهارمین سوپرمارکت بزرگ بریتانیا است.

رقیب اصلی آن Lidl نیز در بریتانیا و ایالات متحده حضور دارد، البته کوچکتر از Aldi.

کارشناسان خرده فروشی می گویند علیرغم محبوبیت آنها در سایر کشورها، ورود به بازار کانادا با چالش های منحصر به فرد خود همراه است.

آماریندر سینگ، مدیر ارشد شرکت مشاوره کانتار گفت: «اشتباه کلاسیک همه خرده فروشان خارجی وقتی به کانادا می آیند این است که فکر می کنند این ایالت پنجاه و یکمین ایالت ایالات متحده است.

او گفت که در واقعیت، خریداران کانادایی بسیار متفاوت هستند.

او گفت که نیازهای آنها بسته به منطقه متفاوت است، چه آنها در آتلانتیک کانادا زندگی کنند یا بریتیش کلمبیا یا یک کلانشهر بزرگ مانند تورنتو را خانه بدانند.

Getty Images یک خریدار در 17 اوت 2023 از سوپرمارکت Aldi در Pflugerville، تگزاس خارج می شود.گتی ایماژ

فروشگاه Aldi در اینجا در تگزاس. این شرکت آلمانی در حال حاضر چندین فروشگاه در ایالات متحده دارد

آقای سینگ گفت، کانادا همچنین یک کشور چند فرهنگی است و 20 درصد آن در جاهای دیگر متولد شده اند و یک خواربارفروش ملی باید آنها را هدف قرار دهد تا موفق شود.

عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که برنامه امتیازهای وفاداری قوی Loblaw به 40٪ از کل جمعیت کانادا می رسد.

آقای سینگ گفت: «سؤال این است که چگونه خریداران را جذب می‌کنید و چگونه می‌توانید سهمی از Loblaws، Sobies و Subways در سراسر جهان که دارای چنین قدرتی در این بازار هستند به سرقت ببرید.

برخی می گویند که تور بین المللی وزیر یک نوع تئاتر سیاسی در آستانه انتخابات بعدی برای کانادایی ها است، جایی که حزب حاکم لیبرال در نظرسنجی ها به خوبی عقب است.

پروفسور لبل گفت: “با دنبال کردن یک بازیکن بزرگ، جلسات، عکس هایی دارید – به نظر می رسد که دارید کاری انجام می دهید.”

سخنگوی دفتر شامپاین، ریاض ناظرعلی، به بی بی سی تایید کرد که با خرده فروشان خارجی در مورد “سرمایه گذاری احتمالی در کانادا” صحبت کرده است، اما جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

وی افزود که کانادا در حال کار بر روی اقدامات دیگری مانند اصلاح قانون رقابت برای دوستانه تر کردن آن برای تازه واردان است.

پروفسور لبل معتقد است که دولت باید روی ایجاد بازیگران منطقه ای موجود و خواربارفروشان کوچک محلی نیز تمرکز کند.

کارشناسان می گویند که تأثیر تحریم بر لوبلاو احتمالاً محدود خواهد بود. با این حال، به نظر می رسد که خواربارفروشان محلی مستقل در سراسر کشور سود می برند و برخی از آنها شاهد افزایش قابل توجهی در ترافیک و فروش از ابتدای ماه مه بوده اند.

پروفسور لبل گفت که حمایت از بازیگران محلی در ساختن اقتصاد محلی و بافت جامعه و در عین حال بهبود رقابت در بازار، راه درازی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید