یکی از بنیانگذاران Autonomy از اتهام کلاهبرداری در دادگاه ایالات متحده تبرئه شد


مایک لینچ، سرمایه دار فناوری بریتانیایی، از اتهامات کلاهبرداری علیه وی در ایالات متحده به دلیل فروش 11 میلیارد دلاری (8.6 میلیارد پوند) نرم افزار خود به هیولت پاکارد در سال 2011 تبرئه شد.

هیئت منصفه در سانفرانسیسکو او را در تمام اتهامات بی گناه تشخیص داد، یک پیروزی خیره کننده برای آقای لینچ، که متهم به افزایش ارزش شرکت خود، Autonomy، قبل از فروش آن بود.

آقای لینچ که در صورت محکومیت با بیش از 20 سال زندان مواجه است، اتهامات را رد کرد و وارد دفاع از خود شد.

در شهادتش، او استدلال کرد که به جای حسابداری بر روی فناوری تمرکز کرده است و از سایر مدیران، از جمله مدیر مالی سابق شرکت، که قبلاً به دلیل تقلب با موفقیت تحت تعقیب قرار گرفته بود، فاصله گرفته است.

آقای لینچ در سال 1996 شرکت Autonomy را بنیانگذاری کرد و زمانی که به یکی از بزرگترین شرکت های بریتانیا تبدیل شد، آن را رهبری کرد.

در سال 2011، به هیولت پاکارد (HP) فروخته شد که در آن زمان بزرگترین تصاحب یک تجارت فناوری بریتانیا در تاریخ بود. آقای لینچ از این فروش 500 میلیون پوند به دست آورد.

تنها یک سال بعد، HP ارزش Autonomy را 8.8 میلیارد دلار اعلام کرد.

دادستان ها ادعا کردند که آقای لینچ قبل از فروش با افزایش ارزش شرکت از سرمایه گذاران کلاهبرداری کرده است و از قراردادهای قدیمی برای گمراه کردن در مورد فروش شرکت استفاده کرده است. پنهان کردن سودآوری شرکت فروش مجدد تجهیزات؛ و ارعاب یا انتقام گرفتن از افرادی که نگرانی های خود را مطرح می کنند.

از زمان آغاز محاکمه در ماه مارس در سانفرانسیسکو، آنها ده‌ها شاهد را فراخوانده‌اند، از جمله رئیس اسبق HP، لئو آپوتیکر، که مدت کوتاهی پس از اعلام خرید اخراج شد.

اما برخی از استدلال ها شکست خورد. قاضی چارلز بریر قبلاً یک مورد از تقلب در اوراق بهادار را در طول محاکمه رد کرده است.

آقای لینچ، مشاور سابق دولت بریتانیا که در هیئت مدیره بی‌بی‌سی و کتابخانه بریتانیا حضور داشت، به شدت با تلاش‌ها برای محاکمه او در ایالات متحده مبارزه کرده است.

او اولین بار در سال 2018 در ایالات متحده متهم شد، اما در نهایت پس از اینکه یک قاضی بریتانیایی در یک پرونده کلاهبرداری مدنی مشابه در سال 2022 به نفع اچ پی رای داد، مسترد شد. HP در این پرونده به دنبال 4 میلیارد دلار است.

این کارآفرین، که زمانی با بیل گیتس مقایسه می شد، در دادگاه اعتراف کرد که نحوه اداره شرکت او ممکن است “بی نقص” نبوده باشد.

علاوه بر آقای لینچ، استفان چمبرلین، مدیر ارشد مالی سابق Autonomy نیز در محاکمه است.

او نیز بی گناه شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید