11 تن زباله از قله های هیمالیا خارج شد


ارتش نپال می گوید امسال یازده تن زباله، چهار جسد و یک اسکلت را از کوه اورست و دو قله دیگر هیمالیا خارج کرده است.

این نیروها 55 روز طول کشید تا زباله ها و اجساد را از کوه اورست، نوپتسه و لوتسه جمع آوری کنند.

تخمین زده می شود که اورست با بیش از پنجاه تن زباله و بیش از 200 جسد پوشیده شده است.

ارتش پاکسازی سالانه کوه را که اغلب به عنوان مرتفع‌ترین زباله‌دان جهان توصیف می‌شود، در سال 2019 در بحبوحه نگرانی‌ها در مورد ازدحام بیش از حد و کوهنوردانی که در شرایط خطرناک برای رسیدن به قله صف می‌کشند، آغاز کرد.

ارتش گزارش می دهد که 119 تن زباله، 14 جسد انسان و چندین اسکلت طی پنج شنبه جمع آوری شده است.

امسال، مقامات به دنبال کاهش زباله و بهبود امداد و نجات با مجبور کردن کوهنوردان به پوشیدن وسایل ردیاب بودند. کالری خود را برگردانند

راکش گورونگ، مدیر کوهنوردی در دپارتمان گردشگری نپال به بی بی سی گفت که در آینده، دولت قصد دارد تیمی از کوهنوردان ایجاد کند تا زباله ها را زیر نظر بگیرند و پول بیشتری برای جمع آوری آن بفرستند.

برای فصل بهار کوه نوردی که در اردیبهشت ماه به پایان رسید، دولت برای 421 کوهنورد مجوز صادر کرد. دارنده رکورد 478 سال گذشته این ارقام شامل راهنماهای نپالی نمی شود. در مجموع امسال حدود 600 نفر به این کوه صعود کردند.

امسال هشت کوهنورد جان خود را از دست داده یا مفقود شده اند، در حالی که سال گذشته این تعداد 19 نفر بود.

دانیل پترسون بریتانیایی و راهنمای نپالی اش پاسنگ شرپا، در میان گمشدگان پس از سقوط یخ در 21 می.

خانواده آقای پترسون شروع به جمع آوری کمک کرد برای استخدام یک گروه جستجو برای یافتن آنها، اما به روز رسانی 4 ژوئن گفت که به دلیل موقعیت مکانی و خطرات عملیات، بازیابی “در حال حاضر امکان پذیر نیست”.

آقای گورونگ گفت که امسال به دلیل شرایط اقتصادی جهانی، چین که مجوز صادر می کند و انتخابات ملی در هند که باعث کاهش تعداد کوهنوردان از آن کشور شد، تعداد مجوزها امسال کمتر بود.

پس از اینکه دادگاه عالی نپال به دولت دستور داد مجوزها را در ماه مه محدود کند، احتمالاً تعداد مجوزها بیشتر کاهش می یابد. سفارش قبلی حداکثر تعداد را تعیین نکرده است.

آقای گورونگ می‌گوید که از این دستور استقبال می‌کند و دولت در حال بررسی اصلاحاتی مانند کوه‌نوردان سرگردان برای کاهش ازدحام در قله است.

آقای گورونگ گفت که دولت برای تعیین تعداد مطمئن کوهنوردان با کارشناسان همکاری خواهد کرد.

او گفت: “بدون مطالعه علمی، نمی توان گفت چه عددی برای قله اورست ایده آل است.”

دیدگاهتان را بنویسید