فریب پلیس جعلی چینی


پا الین چونگ و اد مین، ترند بی بی سی

بی بی سی زنی با کت آبی روبروی درختی در پارک ایستاده و به دوربین نگاه می کند.بی بی سی

هلن یانگ هدف کلاهبردارانی قرار گرفت که خود را افسر پلیس چینی نشان می دادند

مردم چین در سراسر جهان هدف کلاهبرداری پیچیده ای قرار می گیرند که در آن جنایتکاران خود را به پلیس چین جا می دهند. یک زن چینی متولد بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که پس‌انداز خود را به کلاهبردارانی که در طول تماس‌های ویدیویی یونیفورم می‌پوشیدند، سپرد و به او یک تور مجازی از جایی که شبیه یک ایستگاه پلیس بود، ارائه داد.

هلن یانگ هنوز در مورد دو هفته ای که به این باور رسیده بود که در فهرست افراد تحت تعقیب چین قرار دارد، کابوس می بیند.

کلاهبردارانی که خود را به عنوان پلیس چین نشان می‌دادند، یک حسابدار مستقر در لندن را دستکاری کردند تا فکر کند به دلیل کلاهبرداری گسترده در کشورش تحت بازجویی قرار دارد.

به هلن کوهی از شواهد ساختگی ارائه شد که به نظر می‌رسید او را در جنایتی دخیل می‌کرد که از آن چیزی نمی‌دانست.

وقتی پلیس جعلی تهدید کرد که او را به یک سلول زندان در چین تحویل می دهد، هلن پس انداز 29000 پوندی خود را به عنوان “پول وثیقه” در تلاشی ناامیدکننده برای ماندن در بریتانیا برای آنها فرستاد.

او می گوید: «در حال حاضر کمی احساس احمقانه دارم. اما من نمی توانم بدانم که واقعی نیست. خیلی قانع کننده است.”

داستان هلن ممکن است غیرعادی به نظر برسد، اما موارد مشابه بسیاری در دیاسپورای چینی وجود داشته است.

سفارتخانه های چین در سرتاسر جهان هشدارهای عمومی در مورد کلاهبرداری های جعل هویت پلیس صادر کرده اند، همانطور که FBI پس از یک سری پرونده ها در ایالات متحده انجام داده است. گزارش شده است که یک زن مسن در لس آنجلس 3 میلیون دلار را تحویل داده است، زیرا معتقد است که این امر مانع استرداد او می شود.

هشدار FBI آمده است "جوامع چینی در ایالات متحده: آیا شما به جنایتی متهم شده اید که مرتکب نشده اید؟  هیچ اطلاعاتی را به اشتراک نگذارید.  پول نفرستید.  تماس را قطع کنید و به FBI در ic3.gov گزارش دهید" در کنار کد QR  حرف زدن خواندن است "با FBI تماس بگیرید".

اف‌بی‌آی و سفارت‌های چین در سرتاسر جهان هشدارهایی درباره کلاهبرداری‌های جعل هویت پلیس صادر کرده‌اند

این کلاهبرداری ها معمولاً با یک تماس تلفنی نسبتاً بی ضرر شروع می شوند. در مورد هلن، این شخصی بود که خود را به عنوان یک مأمور گمرک چین نشان می داد که به او گفت که بسته غیرقانونی ارسال شده به نام او را متوقف کرده اند.

هلن چیزی نفرستاد و به او گفته شد که اگر فکر می کند شخصی هویت او را دزدیده است باید گزارش پلیس ارائه کند. هلن با اینکه شک داشت، تلفن را قطع نکرد.

او می‌گوید: «من چینی‌ها را دوست دارم، زیرا در چین به دنیا آمده و بزرگ شده‌ایم، به ما یاد داده‌اند که اطاعت کنیم. بنابراین اگر طرف از من خواسته باشد کاری انجام دهم یا والدینم از من بخواهند، بسیار نادر است که من نه بگویم.»

هلن به مردی منتقل شد که گفت او یک افسر پلیس در شنژن به نام “افسر نیش” است. هلن مدرک خواست و او به آنها پیشنهاد داد که با یکدیگر تماس ویدیویی داشته باشند. هنگامی که آنها وصل شدند، هلن مردی را دید که یونیفرم پوشیده بود که چهره اش با شناسنامه پلیسی که نشان داده بود مطابقت داشت.

افسر نیش سپس در یک ایستگاه کامل پلیس با چندین افسر یونیفرم پوش و یک میز با آرم پلیس بزرگ گشت و گذار کرد.

«در آن لحظه تمام سوء ظن من از بین رفت. هلن می‌گوید: «متاسفم، این روزها فقط باید مراقب باشم، مجرمان زیادی آنجا هستند.»

در حالی که آنها صحبت می کردند، هلن یک پیام تنای در پس زمینه شنید که به افسر نیش می گفت درباره او تماس بگیرد.

افسر نیش او را متوقف کرد و پس از بازگشت، دیگر علاقه ای به بسته غیرقانونی نداشت. او گفت که به او اطلاع داده شده است که آلنا مظنون به دست داشتن در یک کلاهبرداری مالی بزرگ است.

تصویر گرافیکی از زنی با ژاکت در حالی که گوشی را به گوش خود در مقابل گروهی از افسران پلیس چینی یونیفرم پوش که ماسک های جراحی به تن دارند.

“گفتم مزخرف است.” او گفت: «کسی نمی گوید مقصر است. بنابراین شواهد مهم هستند.”

به هلن چیزی شبیه یک صورت حساب بانکی برای مقدار زیادی پول به نام او نشان داده شد. افسر نیش به او گفت که اگر بی گناه است، باید به آنها کمک کند تا کلاهبرداران واقعی را بگیرند. او او را وادار کرد تا یک توافقنامه عدم افشای اطلاعات را امضا کند و قول داد که در مورد تحقیقات به کسی چیزی نگوید. به النا هشدار داده شد که اگر این کار را انجام دهد، شش ماه دیگر زندانی خواهد شد

او گفت: “اگر به کسی بگویید که توسط پلیس چین بازجویی شده اید، جان شما به خطر می افتد.”

کلاهبرداران همچنین از هلن خواستند تا اپلیکیشنی را دانلود کند تا بتوانند به کارهایی که او در روز و شب انجام می‌داد گوش دهند.

طی چند روز بعد، النا سعی کرد در محل کار عادی رفتار کند. او شب هایش را صرف کار روی بیانیه شخصی می کرد که به او دستور داده شده بود تا تمام جنبه های زندگی اش را بنویسد.

افسر نیش سپس تماس گرفت و گزارش داد که چندین مظنون در بازداشت هستند. او اظهارات کتبی او را نشان داد که در آن چند نفر او را متهم کردند.

برای هلن فیلمی از زندانی ارسال شد که در آن به پلیس اعتراف کرد و او را رئیس خود در کلاهبرداری خواند.

مردی با هودی و ماسک جراحی پشت یک کوره فلزی در اتاقی نشسته است.  دو صفحه کامپیوتر روی میز جلوی کباب پز وجود دارد.  در پشت سر او باز است، مردی پشت در ایستاده است.

کلاهبرداران از اعترافات ویدیویی شخصی هلن استفاده کردند تا او را متقاعد کنند که با اتهامات جنایی روبرو است

ما این ویدئو را از نزدیک بررسی کرده‌ایم و از آنجایی که مظنون ماسک بزرگی برای کووید دارد، نمی‌توان تشخیص داد که آنچه می‌شنوید با حرکات دهان او مطابقت دارد یا خیر. اضافه کردن یک موسیقی متن جعلی که نام هلن یا قربانی دیگری را ذکر می کند آسان است.

اما برای هلن، که متقاعد شده بود با افسران پلیس واقعی سر و کار دارد، تأثیر ویرانگر بود: «بعد از شنیدن نام من، احساس بیماری کردم. این مرا متقاعد کرد که در مشکل بزرگ و بزرگی قرار گرفته ام.

هلن وقتی افسر نیش به او گفت که با وجود اینکه شهروند بریتانیایی است به چین تحویل داده خواهد شد، باور کرد.

او به من گفت، پس 24 ساعت فرصت داری، چمدان هایت را ببند. پلیس می آید تا شما را به فرودگاه برساند.

به هلن گفته شد که اگر بتواند وثیقه بگذارد، می تواند استرداد خود را متوقف کند. پس از ارسال صورت‌حساب‌های بانکی خود برای تأیید، به او گفته شد که 29000 پوند انتقال دهد.

آلنا می گوید: «احساس وحشتناکی داشتم زیرا به دخترم قول دادم برای اولین آپارتمانش به او پول بدهم.

اما چند روز بعد پلیس جعلی برگشت. به هلن دستور داده شد 250000 پوند دیگر بیابد یا مسترد شود: “من برای جانم می جنگیدم – اگر به چین برگردم، ممکن است هرگز برنگردم.”

بعد از اینکه هلن سعی کرد از یکی از دوستانش پول قرض کند، به دخترش هشدار داد. النا شکست و همه چیز را فاش کرد. اما نه قبل از اینکه او تلفن را در کشوی آشپزخانه گذاشت، دخترش را به اتاق خواب برد و یک پتو روی سر آنها انداخت تا کلاهبرداران نتوانند گوش دهند.

دخترش با حوصله گوش کرد و توضیح داد که این یک کلاهبرداری است. بانک هلن سرانجام او را پس داد، اما مصیبت او به راحتی می‌توانست بدتر از این به پایان برسد: «دو هفته به سختی خوابیدم. وقتی کسی در حال تماشای گوشی شماست چطور می توانید بخوابید؟»

او در حالت کم خوابی دو بار با ماشینش تصادف کرد. بار دوم او آن را کاملاً شکست: “من کسی را نکشتم، اما توانستم. چنین جنایتکارانه ای می تواند مردم را بکشد.»

سایر قربانیان کلاهبرداری با جعل هویت پلیس به افراط و تفریط بیشتری کشیده شدند.

در برخی موارد فوق‌العاده، برخی از دانشجویان خارجی چینی که قادر به برآورده کردن خواسته‌های مالی پلیس جعلی نیستند، متقاعد شده‌اند که آدم‌ربایی‌های خود را جعل کنند تا از خانواده‌هایشان باج بگیرند.

کارآگاه کارآگاه جو دوگی از پلیس نیو ساوت ولز کمپین تبلیغاتی را برای هشدار درباره آدم ربایی های مجازی یا سایبری به دنبال یک سری حوادث در استرالیا راه اندازی کرده است.

قربانیان مجبور می‌شوند ویدیوهای خود را در موقعیتی آسیب‌پذیر بگیرند تا به نظر برسند که ربوده شده‌اند – بدن‌شان با سس گوجه‌فرنگی پوشانده شده است تا به نظر برسد که در حال خونریزی هستند و از آنها کمک می‌خواهند. عزیزانشان، می گوید

پلیس نیوساوت ولز زنی با صورت تار روی زمین دراز کشیده است و دستانش پشت سر و طناب دور مچ پا قرار گرفته است.پلیس نیو ساوت ولز

پلیس استرالیا پس از مجموعه‌ای از «ربایش‌های مجازی» هشدار داد

سپس به دانش‌آموزان گفته می‌شود که خود را منزوی کنند در حالی که کلاهبرداران تصاویر را برای باج به خانواده‌هایی در چین می‌فرستند.

قربانیان کلاهبرداری ممکن است برای کمک به کلاهبرداری از دیگران دستکاری شده باشند.

کلاهبرداران قربانی را فریب می دهند تا فکر کند برای دولت چین کار می کنند. آنها برای آنها مدارک ارسال می کنند و به عنوان افسر پلیس چین سوگند یاد می کنند.

او می گوید که قربانی – که ممکن است قبلاً به مجرمان پول داده باشد – برای کنترل یا ارعاب سایر دانشجویان چینی در استرالیا فرستاده می شود.

اسکرین شات مرد و زن با لباس پلیس با متن چینی و ایموجی در کنار هم

بی بی سی کشف کرده است که فیلترهای هوش مصنوعی که می توانند به کلاهبرداران در جعل هویت پلیس کمک کنند، به صورت آنلاین فروخته می شوند.

به گفته کارشناسان، بسیاری از این کلاهبرداری ها توسط گروه های جنایی سازمان یافته چینی انجام می شود که در کشورهایی مانند میانمار، کامبوج و لائوس فعالیت می کنند.

رسانه های دولتی چین گزارش می دهند که طی سال گذشته ده ها هزار مظنون به چین بازگردانده شده اند.

آگاهی از این نوع کلاهبرداری ها در حال افزایش است. ما با دانش آموزی در ژاپن صحبت کردیم که متوجه شد مورد هدف جنایتکاران قرار گرفته است و مکالمه آنها را ضبط کردیم.

او خواست نامش فاش نشود اما ضبط شده را با بی بی سی به اشتراک گذاشت. در آن، کلاهبرداران به او می گویند که اگر چیزی در مورد تماس به کسی بگوید، “تحقیق” را به خطر می اندازد. او از تحویل پول خودداری کرد و آزار و اذیت او متوقف شد.

او می داند که خوش شانس بود که نجات پیدا کرد: «هرگز فکر نمی کردم این اتفاق برای من بیفتد. اگر از شماره ای که نمی شناسید تماس گرفتید، بسیار مراقب باشید.»

دیدگاهتان را بنویسید