ما امیدواریم که شاهد بازگشت به حمایت گرایی دهه 1930 نباشیم.


پا جاناتان جوزف، خبرنگار تجاری بی بی سی نیوز

Getty Images دکتر نگوزی اوکونجو-ایویلاگتی ایماژ

دکتر Ngozi Okonjo-Iweala می گوید که او نگران رشد بلوک های تجاری فردی است

تجارت جهانی “از بهترین زمان ها عبور نمی کند.”

این را مدیر کل سازمان تجارت جهانی (WTO)، دکتر نگوزی اوکونجو-ایویلا تأیید کرد. او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «ما شاهد افزایش حمایت‌گرایی، برخی تضعیف قوانین سازمان تجارت جهانی، و برخی از آن‌ها به چندپارگی هستیم.

تجارت جهانی واقعاً بخشی از نیروی حیاتی برای انعطاف پذیرتر کردن کشورها و همچنین برای حفظ رشد است، بنابراین ما نگران این هستیم.»

در هفته‌ها و ماه‌های اخیر، با معرفی رژیم موقت اتحادیه اروپا، این چندپارگی‌ها به منصه ظهور رسیده است. تعرفه تا 37.4٪ در مورد واردات خودروهای برقی چینی (EV) این اتفاق پس از معرفی ایالات متحده در ماه مه رخ داد تعرفه 100% در خودروهای برقی چینی

هم بروکسل و هم واشنگتن دولت چین را متهم می کنند که به طور غیرمنصفانه به بخش خودروهای برقی یارانه می دهد و به تولیدکنندگان اجازه می دهد خودروها را با قیمت های ناعادلانه پایین صادر کنند و مشاغل در غرب را تهدید می کند.

پرزیدنت بایدن همچنین مالیات واردات تعدادی دیگر از کالاهای چینی را افزایش داد که به گفته او «صنعت آینده» را تشکیل می دهند. اینها شامل باتری خودروهای الکتریکی و مواد معدنی موجود در آنها، عناصر مورد نیاز برای ساخت پنل های خورشیدی و تراشه های کامپیوتری است.

در همین حال، ایالات متحده میلیاردها دلار از پول عمومی را در فناوری های سازگار با محیط زیست سرمایه گذاری می کند قانون کاهش تورم که هدف آن کاهش وابستگی به واردات چین است.

والدیس دامبروسکیس، کمیسر تجارت اتحادیه اروپا به بی بی سی گفت که اروپا نمی خواهد بازار خودروهای برقی را ببندد. او می گوید: «ما از واردات استقبال می کنیم، از رقابت استقبال می کنیم، اما این رقابت باید عادلانه باشد.

بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، سال گذشته حجم تجارت جهانی تنها برای سومین بار در 30 سال گذشته کاهش یافت. این کاهش 1.2 درصدی به دلیل افزایش تورم و نرخ بهره بوده است و پیش‌بینی می‌کند امسال بهبود یابد.

گیتا گوپینات، معاون اول مدیر عامل صندوق بین المللی پول (IMF) توضیح داد که با این حال، این عوامل ریشه در رویدادهایی دارند که همچنان اقتصاد جهانی را به طور اساسی تغییر می دهند. عملکرد اخیر

من می‌توانم بگویم آنچه در چند سال گذشته دیده‌ایم، به‌ویژه زمانی که صحبت از روابط تجاری جهانی به میان می‌آید، با هر چیزی که از پایان جنگ سرد دیده‌ایم متفاوت است.»

“در چند سال گذشته، شما تحولات بسیاری از جمله بیماری همه گیر را تجربه کرده اید. ما حمله روسیه به اوکراین را داشتیم و پس از آن رویدادها، کشورها در سراسر جهان به طور فزاینده ای تحت تأثیر امنیت اقتصادی و امنیت ملی در تعیین اینکه با چه کسانی تجارت و سرمایه گذاری می کنند، قرار می گیرند.

این امر بر کشورهای دور از هم مانند پرو، غنا و ویتنام تأثیر می گذارد، زیرا آنها به طور فزاینده ای مجبورند بین تقویت روابط اقتصادی با قدرت های غربی یا محور چین و روسیه یکی را انتخاب کنند.

دکتر Okonjo-Iweala از سازمان تجارت جهانی می‌گوید: «ما همچنین نگران پراکندگی داده‌های تجاری هستیم. ما می بینیم که تجارت بین بلوک های همفکر سریعتر از تجارت بین چنین بلوک هایی در حال رشد است.

او هشدار می دهد که ادامه این مسیر “هزینه گزافی برای جهان خواهد داشت”. مطالعات WTO این قیمت را محاسبه کرده است برای 5 درصد از اقتصاد جهان، در حالی که صندوق بین المللی پول پیشنهاد کرد که ممکن است چنین باشد نزدیک به 7 درصد یا ۷.۴ تریلیون دلار (۵.۸ تریلیون پوند) تولید از دست رفته در بلندمدت.

خودروی الکتریکی Getty Images BYD در نمایشگاه خودرو در چینگتی ایماژ

غرب پکن را به یارانه دادن به تولیدکنندگان خودروهای برقی چینی متهم می کند

وضع تعرفه های اتحادیه اروپا بر خودروهای الکتریکی ساخت چین به دنبال افزایش صادرات آنها به اروپا در چند سال گذشته بود. صادرات از 1.6 میلیارد دلار در سال 2020 به 11.5 میلیارد دلار در سال گذشته افزایش یافت. به یک مطالعه، که گفت اکنون 37 درصد از کل واردات خودروهای الکتریکی به اتحادیه اروپا را تشکیل می دهند.

BYD، Geely و SAIC برخی از سازندگان خودروهای الکتریکی چینی هستند که گفته می شود از میلیاردها دلار کمک دولتی بهره مند شده اند.

ینس اسکلوند، رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا در چین می‌گوید پس از سال‌ها حمایت از شرکت‌های خودروهای الکتریکی چینی، دیگر نیازی به چنین کمکی نیست. آنها امروز در شرایط خاص خود بسیار رقابتی هستند. من فکر می‌کنم وضع تعرفه‌ها نشانه‌ای از خراب شدن چیزی است.»

وقتی صحبت از روابط گسترده‌تر به میان می‌آید، آقای اسکلوند می‌گوید «تعجب‌آور» است که میزان کالاهایی که اتحادیه اروپا به چین فروخته است از سال 2017 حدود یک سوم کاهش یافته است، حتی با وجود رشد مداوم اقتصاد چین.

او با اشاره به محدودیت‌های چین برای دسترسی به بازار برای شرکت‌های خارجی و مقررات امنیتی سخت‌گیرانه، می‌افزاید: «من فکر می‌کنم منصفانه است که بگوییم اروپا هنوز بازار بسیار بازتری برای شرکت‌های چینی است تا برعکس. و این به وضوح چیزی است که باید تغییر کند.”

نظرسنجی اخیر اتاق نشان داد که اعضا کمترین سطح اعتماد را در سرمایه گذاری در چین دارند.

این در حالی است که اتحادیه اروپا در تلاش است تا وابستگی اقتصادی خود به چین را کاهش دهد. اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، سال گذشته نیاز به “ریسک زدایی، نه قطع” روابط با چین را توصیف کرد.

نگرانی های بروکسل شامل استفاده پکن از فناوری حساس برای مقاصد نظامی و حمایت از روسیه در ادامه حملات خود علیه اوکراین است.

شرکت هایی از جمله ایکیا، نایک و اپل نیز در تلاش هستند تا کمتر به چین وابسته شوند.

در حالی که اتحادیه اروپا و چین آماده مذاکره در مورد تعرفه های احتمالی بر خودروهای الکتریکی هستند، رسانه های دولتی چین گزارش می دهند که اقدامات تلافی جویانه برای کالاهای اتحادیه اروپا از جمله گوشت خوک، کنیاک و خودروهای لوکس در نظر گرفته شده است.

کشتی باری گتی ایماژ هاپاگ-لویدگتی ایماژ

حملات شورشیان حوثی، کشتی های باری را مجبور کرده است از دریای سرخ دوری کنند

با این حال، موانع دیگری نیز در تجارت جهانی وجود دارد، از جمله دو شریان مهم برای جابجایی کالا در سراسر جهان.

امسال، مقامات کانال پاناما مجبور شدند تعداد کشتی‌های مجاز برای تردد از طریق آبراه را کاهش دهند. این به دلیل کمبود بارندگی برای پر کردن دریاچه ای است که کانال را تغذیه می کند.

در همین حال، کانال سوئز به دلیل حملات مداوم به کشتی های تجاری به طور موثر قطع شده است. شورشیان حوثی در دریای سرخ به گفته شرکت لجستیک Kuehne+Nagel، ترافیک از طریق کانال 90 درصد کاهش یافته است.

رولف هابن یانسن، مدیر اجرایی غول کشتیرانی آلمانی Hapag-Lloyd، می گوید که این اختلال به این معنی است که نرخ های شرکت او بین 30 تا 40 درصد افزایش یافته است.

در حالی که هزینه تحویل بخش کوچکی از قیمت خرده فروشی است، آقای هابن جانسن می گوید “این هزینه های اضافی در نهایت به مصرف کنندگان منتقل می شود”. این در نهایت می تواند تورم را بالاتر ببرد زیرا بانک های مرکزی نشانه هایی از کنترل آن را نشان می دهند.

دکتر Okonjo-Iweala از WHO می گوید که این برای مصرف کنندگان مضر است.

او می‌گوید با وجود همه تنش‌ها، تجارت نشانه‌هایی از انعطاف‌پذیری را نشان داده است و او می‌افزاید که سازمان او می‌تواند به کشورها در حل اختلافاتشان کمک کند.

در همین حال، دکتر Okonjo-Iweala اعتراف می کند که برخی از قوانین سازمان تجارت جهانی برای کمک به مقابله با تغییرات آب و هوایی نیاز به تغییر دارند. “من کاملاً معتقدم که برخی از ما [global trade] قوانین، ما باید به آنها نگاه کنیم.” او می گوید.

زمانی که آنها دهه ها پیش به کار گرفته شدند، ما با تهدیدات تغییرات آب و هوایی که امروز با آن روبرو هستیم مواجه نبودیم.

او در مورد افزایش استفاده از تعرفه‌ها می‌افزاید: «امیدوارم آنچه را که در دهه 1930 دیدیم تکرار نکنیم. ما تعرفه های تلافی جویانه داشتیم و از آنجا به سراشیبی رفت و همه ضرر کردند.

بنابراین امیدوارم که دیگر وارد چنین دورانی نشویم.»

دیدگاهتان را بنویسید