با افزایش سرسام آور هزینه های حمل و نقل، مغازه ها برای خرید سهام کریسمس تلاش می کنند


دبورا ویتزمن،خبرنگار تجاری

Getty Images Child هدایای کریسمس را باز می کندگتی ایماژ

کارشناسان می گویند، خرده فروشان اروپایی عجله دارند تا سفارشات کریسمس را زودتر ثبت کنند، زیرا افزایش هزینه های حمل و نقل و اختلال در مسیرهای تجاری، عرضه های تعطیلات را تهدید می کند.

در چند ماه گذشته، کشتی‌های متعلق به شرکت‌های غربی در دریای سرخ مورد حمله شورشیان حوثی قرار گرفته‌اند که از حماس در جنگ با اسرائیل حمایت می‌کنند و قیمت کشتی‌ها را افزایش داده است.

قیمت کانتینرها که در ژانویه به اوج خود رسید و برای مدت کوتاهی کاهش یافت، در هفته های اخیر به شدت افزایش یافته است.

یکی از شرکت ها به بی بی سی گفت که افزایش هزینه ها احتمالاً بر قیمت کالاهای گران قیمت مانند لوازم خانگی تأثیر می گذارد.

نیک گلین، رئیس گروه Buy It Direct، صاحب چندین خرده‌فروش آنلاین، از جمله Appliances Direct و Laptops Direct است که باید از قبل برنامه‌ریزی و رزرو کنند تا از تحویل به موقع خود اطمینان حاصل کنند.

از آنجا که آنها از قبل برنامه ریزی می کنند، او گفت که فکر نمی کند فروش جمعه سیاه و کریسمس تحت تأثیر قرار گیرد.

اما او گفت: “این روی پول نقد و فضای انبار تاثیر می گذارد، زیرا ناگهان باید چیزها را طولانی تر نگه دارید. نمی توانید ریسک سفارش بعدا را بپذیرید.”

آقای گلین توضیح داد که نرخ نقدی – قیمت فعلی برای تحویل فوری کالا – در هفته های اخیر به شدت از 4500 دلار به 7500 دلار (3500 تا 5900 پوند) افزایش یافته است.

او گفت: «این تأثیر زیادی بر روی کالاهای حجیم، به ویژه آنهایی که حاشیه کم دارند مانند مبلمان، باربیکیو و لوازم آشپزخانه دارد.

به گفته وی، اکثر فروشندگان آنلاین “نمی توانند افزایش قیمت کالاهای گران قیمت را جذب کنند.”

وی افزود: «بنابراین، متأسفانه برای مصرف کنندگان، طی چند ماه آینده شاهد افزایش قابل توجهی در این اقلام گران خواهیم بود».

درس هایی از همه گیری

اختلالات ناشی از جنبش حوثی ها در یمن، عرضه جهانی تسهیلات حمل و نقل و کانتینرها را محدود کرده است.

شورشیان حوثی تاکنون به بیش از 50 کشتی در دریای سرخ و خلیج عدن حمله کرده اند.

Getty Images یک کشتی کانتینری در بندری در بریتانیا بارگیری می شودگتی ایماژ

مسیرهای کشتیرانی جهانی به دلیل حملات به کشتی ها در دریای سرخ مختل شده است

در نتیجه هزینه حمل و نقل به شدت افزایش یافته است. طبق گفته Xeneta که بازار حمل و نقل را دنبال می کند، میانگین هزینه حمل و نقل یک کانتینر 40 فوتی اکنون بیش از 4000 دلار است که نسبت به سال 2023 140 درصد افزایش یافته است.

پیتر ساند، تحلیلگر ارشد Xeneta، گفت که واردکنندگان درس‌های زیادی از این همه‌گیری آموخته‌اند، از جمله اینکه “ساده‌ترین راه برای محافظت از زنجیره تامین شما این است که هر چه سریع‌تر کالاهای خود را به دست آورید.”

او گفت: «این چیزی است که ما می‌بینیم با برخی از کسب‌وکارها که به ما می‌گویند در حال ارسال برای دوره کریسمس – در ماه مه» هستند.

به طور معمول، خرده فروشان واردات کالاها را برای فروش جمعه سیاه نوامبر و فصل خرید کریسمس از اواخر تابستان تا پاییز آغاز می کنند.

سو ترپیلوفسکی از مؤسسه منشور لجستیک و حمل و نقل با این موضوع موافقت کرد و گفت که شرکت ها می دانند که اختلالات در مسیر دریای سرخ ناشی از حملات حوثی ها می تواند تا پاییز ادامه یابد.

او گفت: «برای جلوگیری از سرفصل‌های «کریسمس لغو شد، چیزی در مغازه‌ها وجود ندارد»، مردم اکنون در واقع تحویل را تغییر می‌دهند. به این ترتیب، آنها به موقع در اینجا خواهند بود تا اجازه دهند هر رویدادی که ممکن است در حالی که آنها در دریا هستند رخ دهد.”

انحرافات

حملات به کشتی‌ها، صاحبان کشتی‌هایی را که بین آسیا و اروپا در حال تردد هستند مجبور کرده است مسیر طولانی‌تری را در اطراف آفریقا طی کنند، بنابراین کشتی‌ها سفرهای خود را زودتر آغاز می‌کنند تا زمان اضافی مورد نیاز برای انحراف را فراهم کنند.

دومینیک نادلهوفر از Kuehne + Nagel گفت: «اثرات انحراف از دریای سرخ، که از دسامبر گذشته آغاز شد، اکنون آشکار شده است، زیرا کشتی‌های درگیر در تجارت آسیا و اروپا بیش از 100 روز طول می‌کشند تا در اطراف آفریقا بچرخند. یک شرکت بزرگ لجستیک دریایی

وی با بیان اینکه چرخش تجهیزات کانتینری نیز مختل شده است، گفت: در حال حاضر تنها حدود 50 درصد از تردد کانتینری دنیا به موقع انجام می شود.

علاوه بر نگرانی‌ها در مورد حملات احتمالی حوثی‌ها در آینده، نگرانی‌ها نیز افزایش می‌یابد که با توجه به تمرکز نیروی دریایی بر روی مقابله با شورشیان حوثی، کاهش مربوطه در گشت‌های دریایی در جاهای دیگر می‌تواند به دزدان دریایی سومالی اجازه دهد تا فعالیت خود را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید