بر اساس داده های جعبه سیاه، هواپیمای خطوط هوایی سنگاپور به مدت پنج ثانیه بالا و پایین رفت


توماس مکینتاش،کتی آستین

تماشا کنید: چگونه هرج و مرج در SQ321 خطوط هوایی سنگاپور رخ داد

تحقیقات اولیه در مورد تلاطم شدیدی که سه شنبه گذشته در پرواز خطوط هوایی سنگاپور رخ داد، نشان می دهد که هواپیما به سرعت بالا و پایین شتاب گرفت و در عرض 4.6 ثانیه حدود 178 فوت (54 متر) سقوط کرد.

بر اثر تلاطم یک پرواز لندن-سنگاپور بر فراز میانمار و تغییر مسیر به تایلند، یک مسافر انگلیسی کشته و ده ها زخمی شدند.

محققان سنگاپوری داده های ذخیره شده در ضبط اطلاعات پرواز و در کابین خلبان هواپیما را بازیابی کردند.

خطوط هوایی سنگاپور گفت که با بازرسان همکاری می کند و از مسافران و خدمه مجروح از جمله هزینه های پزشکی و بیمارستانی حمایت می کند.

یافته‌های اولیه اداره تحقیقات ایمنی حمل‌ونقل (TSIB) نشان می‌دهد که شتاب‌گیری‌های سریع بالا و پایین وجود داشته است که منجر به صدمات افرادی می‌شود که کمربند ایمنی نبسته‌اند و از صندلی‌های خود بلند شده و سقوط کرده‌اند.

رویترز پس از تلاطم، از غذاها و نوشیدنی ها از جمله کتری در کف هواپیما عکس گرفته شد.رویترز

پس از تلاطم، غذا و نوشیدنی، از جمله قوری، روی کف هواپیما نقاشی شد

این آژانس گفت این پرواز تا زمانی که به احتمال زیاد بر فراز منطقه ای با «توسعه فعالیت همرفتی» در حالی که بر فراز جنوب میانمار در ارتفاع 37000 فوتی (11300 متری) پرواز می کرد، به طور عادی عمل می کرد.

در ساعت 07:49:40 به وقت گرینویچ، پس از یک دوره شتاب رو به بالا، به سرعت به مدت 0.6 ثانیه به سمت پایین شتاب گرفت، که گمان می‌رود “باعث شد مسافران بدون کمربند به هوا منتقل شوند.”

سپس هواپیما دوباره برای چهار ثانیه به سمت بالا شتاب گرفت، به این معنی که آنهایی که در هوا بودند به عقب افتادند.

دکتر گای گراتان، کارشناس هوانوردی به بی بی سی گفت که این اثر را می توان با “قرار دادن تخم مرغ در جعبه فلزی و سپس تکان دادن جعبه بالا و پایین” مقایسه کرد.

در این گزارش آمده است: «پس از اینکه خدمه به خلبانان از وجود مسافران مجروح در کابین اطلاع دادند، تصمیم گرفته شد تا به فرودگاه سووارنابومی در بانکوک، تایلند بروند.

حدود 17 دقیقه پس از تلاطم، خلبانان توانستند از ارتفاع 37000 پایی فرود کنترل شده داشته باشند و افزودند که هواپیما در حین تغییر مسیر به بانکوک با تلاطم شدیدتری مواجه نشد.

خلبانان همچنین درخواست خدمات پزشکی برای ملاقات با هواپیما در بدو ورود کردند.

TSIB که زیر نظر وزارت حمل و نقل سنگاپور کار می کند، گفت که تحقیقاتش ادامه دارد.

211 مسافر و 18 خدمه در هواپیما بودند در هواپیمای بوئینگ 777-300ERطبق اعلام خطوط هوایی سنگاپور

جف کیچن، 73 ساله، بر اثر حمله قلبی مشکوک در هواپیما جان باخت، در حالی که 104 مسافر دیگر برای مداوا به بیمارستان سامیتیوی بانکوک منتقل شدند.

علی بخاری 27 ساله که به همراه همسرش رامیزه نشسته بود به بی بی سی گفت که این هواپیما به “سقوط آزاد مستقیم” رفت.

“وحشتناک بود. مثل پایین آمدن از یک ترن هوایی عمودی است.”

ماسک‌های اکسیژن همه در آمدند، بخش‌هایی از کابین هواپیما آسیب دید… من فکر می‌کردم از شدت تلاطم است، اما بسیاری از آن‌ها فقط به این دلیل بود که همه کسانی که کمربند ایمنی نبسته بودند مستقیماً به هوا می‌رفتند. و به سقف زد

«ما خون روی سقف دیدیم… این فقط یک آشفتگی کامل بود. بسیاری از مردم روی زمین بودند.”

تصاویر گرافیکی از پرواز رادار 24 که مسیر پرواز خطوط هوایی سنگاپور از لندن هیترو به سنگاپور را نشان می دهد که دچار تلاطم شدید شد و به سمت بانکوک حرکت کرد.

خطوط هوایی سنگاپور اعلام کرد که متعهد به حمایت از خدمه و مسافران پرواز روز سه شنبه است.

این شرکت هواپیمایی در رسانه های اجتماعی گفت: “این شامل پوشش هزینه های پزشکی و بیمارستانی آنها و همچنین هرگونه کمک اضافی است که ممکن است نیاز داشته باشند.”

“ایمنی و رفاه مسافران و کارکنان ما اولویت اصلی ما است.

ما عمیقا از کمک های ارزشمندی که توسط دولت های سنگاپور و تایلند و همچنین بسیاری از شرکا و تیم های پزشکی در هر دو کشور و در سراسر جهان ارائه شده است، قدردانی می کنیم.

پنج‌شنبه گذشته، مدیر بیمارستان، سامیتیوی سریناکارین، گفت که کارکنان در ابتدا شش نفر را با آسیب‌های جمجمه و مغزی، 22 نفر با آسیب‌های ستون فقرات و 13 نفر با آسیب‌های استخوانی، عضلانی و سایر جراحات درمان کردند.

“ما داریم هرگز افرادی را با چنین صدمات ناشی از تلاطم درمان نکرده بودآدینون کیتیراتاناپایبول به خبرنگاران گفت.

به گفته خطوط هوایی سنگاپور، تا روز چهارشنبه، 42 مسافر این پرواز همچنان در بانکوک بودند که 26 نفر از آنها در بیمارستان و تحت درمان بودند.

دیدگاهتان را بنویسید