در هنگ کنگ، 14 فعال دموکراسی به دلیل فعالیت های خرابکارانه محکوم شدند


کلی نگ و لوک لی،در سنگاپور و هنگ کنگ

بی‌بی‌سی 47 نفر از هنگ‌کنگ سه سال پیش به عنوان بزرگترین سرکوب تحت قانون امنیت ملی متهم شدند.بی بی سی

47 نفر از هنگ کنگ سه سال پیش متهم به تلاش برای “سرنگونی” دولت با سازماندهی انتخابات مقدماتی غیررسمی در سال 2020 شدند.

هنگ کنگ 14 فعال دموکراسی خواه را به دلیل خرابکاری در بزرگترین استفاده از قانون امنیت ملی چین مجرم شناخته است.

آنها شامل قانونگذاران سابق لئونگ کواک هونگ و هلنا ونگ، گوئینت هو روزنامه نگار تبدیل به کمپین انتخاباتی و مردم عادی هنگ کنگی بودند که به تظاهرات توده ای 2019 پیوستند، مانند پرستار وینی یو.

آنها در میان بودند 47 فعال به تلاش برای “سرنگونی” دولت متهم شدند با برگزاری انتخابات مقدماتی غیررسمی در سال 2020 برای انتخاب نامزدهایی که می توانند نامزد شوند.

آنها”[created] بحران قانون اساسی برای هنگ کنگ” اگر آنها واقعاً به مجلس قانونگذاری انتخاب شوند، دادگاه روز پنجشنبه رای داد.

جان لی، مدیر اجرایی هنگ کنگ، گفت که این محکومیت ها “میزان و جدیت طرح جنایی” را نشان می دهد و افزود که دولت او “هر کاری که ممکن است برای جلوگیری، توقف و مجازات” هر گونه فعالیت “که امنیت ملی را تهدید می کند” انجام خواهد داد.

در بیرون دادگاه روز پنجشنبه، ونسا چان، همسر لئونگ کواک هونگ، به همراه سه فعال دیگر به دلیل تلاش برای برگزاری تظاهرات به دلیل آنچه منابع پلیس گفته اند “اوباشگری کوچک” بود، دستگیر شد.

آنتونی والاس/ خبرگزاری فرانسه در این عکس 4 اوت 2020، گوئینت هو، فعال دموکراسی که اخیراً از شرکت در انتخابات محلی آتی منع شده بود، با یک اعلامیه رد صلاحیت در دفتر خود در هنگ کنگ عکس گرفته است.آنتونی والاس / خبرگزاری فرانسه

در میان کسانی که مجرم شناخته شدند، روزنامه نگار گوئینت هو است که به طور ناخواسته در جریان تظاهرات سال 2019 ضرب و شتم خود توسط یک اوباش را پخش کرد.

روز پنجشنبه، سه قاضی دادگاه عالی، اندرو چان، الکس لی و جانی چان، با استدلال دادستان موافقت کردند که در صورت انتخاب نامزدهای دموکرات، آنها سعی خواهند کرد “هر گونه بودجه ای را که توسط هنگ کنگ معرفی شده است وتو کنند یا از پذیرش آن خودداری کنند”. دولت.

به گفته دادگاه، این اقدامات و اقدامات دیگر منجر به “مداخله جدی، اختلال یا تضعیف وظایف و وظایف قانونی دولت (هنگ کنگ) خواهد شد.

به عنوان مدرک، دادگاه به نامه‌ها و مواد مبارزاتی که بیش از سه سال پیش در بازداشت متهم در خانه و دستگاه‌های آنها پیدا شده بود اشاره کرد.

دادگاه دو متهم – لارنس لاو و لی یو شون، اعضای سابق شورای منطقه – را تبرئه کرد و گفت که “نمی توان مطمئن بود” که آنها “شرکت کنندگان در این طرح” بوده اند یا “قصد براندازی اقتدار دولتی” دارند. اما وزارت دادگستری اعلام کرد که به تبرئه ها اعتراض خواهد کرد.

این 47 نفر از برجسته‌ترین نام‌های جنبش دموکراسی‌خواه از سال 2014 هستند، زمانی که هزاران نفر برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه تظاهرات کردند.

سیمون چنگ گفت: «آنها آرزوهای متنوع و جهانی برای دموکراسی و آزادی در میان شهروندان هنگ کنگ را پذیرفته اند. که متهم به نقض NSL بودبی بی سی گزارش داد. او از هنگ کنگ گریخت و از آن زمان به بریتانیا پناهندگی داده است.

این پرونده به عنوان آزمون دیگری برای آزادی های مدنی هنگ کنگ تحت حاکمیت پکن توجه زیادی را به خود جلب کرده است. با هم محاکمه میلیاردر جیمی لای، بر انتقاد فزاینده ای تاکید کرد که از قانون امنیت ملی (NSL) برای سرکوب مخالفان استفاده می شود. اما چین گفت که این قانون پس از اعتراضات سال 2019 ثبات را به شهر بازگرداند و برای حفظ نظم ضروری است.

خانم چان رئیس اتحادیه سوسیال دموکرات ها، یکی از معدود گروه های سیاسی طرفدار دموکراسی است که هنوز در هنگ کنگ وجود دارد.

گروه‌های حقوق بشر و چندین کشور غربی این حکم را محکوم کردند و نگرانی‌های خود مبنی بر «انگیزه سیاسی» بودن این پیگرد قانونی را تکرار کردند.

بریتانیا گفت که این پرونده نشان می دهد که چگونه مقامات از قانون امنیت ملی (NSL) برای “سرکوب مخالفان و جرم انگاری مخالفان سیاسی” استفاده کردند.

“لکه می کند[es] آن ماری ترولیان، وزیر هند و اقیانوسیه بریتانیا، گفت: شهرت بین‌المللی هنگ‌کنگ و این پیام را می‌فرستد که مردم هنگ‌کنگ دیگر نمی‌توانند با خیال راحت و کامل در بحث‌های سیاسی صلح‌آمیز شرکت کنند.

اتحادیه اروپا گفت که “نماینده فرسایش بیشتر آزادی های اساسی و مشارکت در دموکراسی است”، در حالی که استرالیا “اعتراضات ارزشمندی” را به “کاربرد گسترده NSL” مطرح کرد. یکی از مبارزان محکوم، گوردون نگ، یک شهروند استرالیایی است.

رویترز یک معترض در جریان درگیری با پلیس در جریان تظاهرات هنگ کنگ در سال 2019، گاز اشک آور پرتاب کرد.رویترز

در سال 2019، خشم نسبت به لایحه پیشنهادی استرداد چین به برخی از بزرگترین اعتراضاتی که هنگ کنگ تا به حال به خود دیده است تبدیل شد.

وزارت خارجه پکن در پاسخ به این حکم گفت: هنگ کنگ جامعه ای مبتنی بر حاکمیت قانون است… هیچکس نمی تواند تحت لوای دموکراسی فعالیت های غیرقانونی انجام دهد و سعی کند از تحریم های قانونی دوری کند.

ما نینگ، سخنگوی این وزارتخانه گفت: «ما قویاً با دخالت برخی کشورها در امور داخلی چین و بدنام کردن یا تضعیف سیستم حقوقی هنگ کنگ از طریق پرونده های قضایی فردی مخالفیم.»

مقامات هنگ کنگ به نرخ محکومیت نزدیک به 100% NSL خوش آمدید اما کارشناسان حقوقی می گویند که نشان می دهد چگونه از آن برای خاموش کردن مخالفان استفاده می شود – نزدیک به 300 نفر تحت این قانون به دلیل طیف گسترده ای از اقدامات دستگیر شده اند.

انتظار می رود در تاریخ بعدی حکم صادر شود، از جمله برای 31 نفر باقی مانده که به گناه خود اعتراف کردند. براندازی حداکثر مجازات حبس ابد را در پی دارد و مشخص نیست که آیا اقرار مجرمانه موجب کاهش مجازات تحت NSL می شود یا خیر.

بسیاری از اعترافات گناه “احتمالاً به عنوان یک تصمیم عملگرایانه گرفته شده است. [as the activists] آقای چن گفت که شانس آنها برای یک محاکمه عادلانه اندک است.

او گفت: «این بازتاب غم انگیزی است از اینکه چگونه فعالان مجبور به دادن امتیازاتی برای کاهش شدت مجازات خود در یک رژیم استبدادی فزاینده هستند.

“او چه جرمی مرتکب شد؟”

ما هر دو عاشق استقلال، گشاده رویی و آزادی هستیم. چه جرمی مرتکب شد؟” ونسا چان، همسر لئونگ کواک هونگ گفت.

او در گفتگو با بی‌بی‌سی چینی قبل از صدور حکم و دستگیری بعدی، گفت: “من برای او ناراحتم… می‌دانم که او نیز مانند من احساس بدبختی می‌کند.”

آقای لئونگ که به دلیل مدل موی خاص خود به عنوان مو بلند شناخته می شود، برای دهه ها سرسخت ترین مخالف هنگ کنگ بوده است. خانم چان که هر روز فقط 15 دقیقه با او در زندان ملاقات می کند، گفت که او چندین بار به دلیل اعتراضات ضد دولتی زندانی شده است، اما این بار متفاوت است.

“[Back in the 2010s]، محیط اجتماعی کاملاً متفاوت بود… جنبش دموکراتیک در حال پیشروی بود. در زندان بودن فقط کمی عقب‌نشینی بود… مردم احساس می‌کردند بعد از بیرون آمدن از زندان باید کارهای زیادی انجام دهند.»

Getty Images Leung Kwok-Hung، معروف به موهای بلند،گتی ایماژ

لئونگ کواک هونگ یا موهای بلند زمانی خود را “انقلابی مارکسیست” می نامید.

اکنون، او گفت، حتی اگر او در نهایت از زندان خارج شود، “فقط از یک زندان کوچک به یک زندان بزرگ آزاد می شود.”

این زوج که هر دو در دهه 60 زندگی خود هستند، تنها چند ماه قبل از دستگیری او در اوایل سال 2021 ازدواج کردند. او از آن زمان در زندان به سر می برد.

السا وو، مادر خوانده‌اش، گفت که تمایل هندریک لوی، مددکار اجتماعی برای “کمک کردن به جامعه” او را به زندان انداخت.

آقای لویی یکی از 31 نفری است که به جرم خود اعتراف کرده اند – و او یکی از کسانی بود که در جریان اولیه غیر رسمی در قلب پرونده شرکت داشت.

وی با بیان اینکه امیدوار است پس از دوران سخت کودکی زندگی راحت تری داشته باشد، گفت: «او مشکلات اجتماعی زیادی می دید، بنابراین فکر می کرد چرا در انتخابات شرکت نمی کنم.

اگر به عنوان مددکار اجتماعی به کارش ادامه می داد بهتر بود.»

مردم رویترز در مقابل دادگاه مجستس کولون غربی در آستانه محکومیت 47 فعال دموکراسی صف کشیده اند.رویترز

مردم قبل از صدور حکم، روزها بیرون دادگاه صف کشیدند

“محاکمه جنبش دموکراسی هنگ کنگ”

انتخابات مقدماتی غیررسمی که این پرونده روی آن تمرکز دارد، علیرغم هشدارهای مقامات مبنی بر اینکه ممکن است NSL را نقض کنند، در ژوئیه 2020 برگزار شد. اما بیش از 600000 هنگ کنگی به انتخاب نامزدهای مخالفی رای دادند که می توانند در انتخابات آتی شورای قانونگذاری یا LegCo، پارلمان کوچک هنگ کنگ شرکت کنند.

اما انتخابات به تعویق افتاد و زمانی که سرانجام در دسامبر 2021 پس از اصلاحات بحث برانگیز برگزار شد، نامزدهای طرفدار پکن به قدرت رسیدند. تنها 30 درصد از ساکنان شهر رای دادند. قوانین جدید به پکن این امکان را داده است که بررسی کند چه کسی می تواند نامزد شود و بسیاری از برجسته ترین قانونگذاران اپوزیسیون قبلاً بر اساس NSL متهم شده اند.

مقامات از پیگرد قانونی 47 فعال دفاع کرده و گفته اند که آنها یک “توطئه بدخواهانه” برای تضعیف دولت داشتند.

اما محاکمه بحث برانگیز بود. NSL به سه قاضی منتخب دولت هنگ کنگ اجازه می دهد تا به جای هیئت منصفه، که به عنوان انحراف از سنت های حقوق عمومی شهر تلقی می شود، تصمیم بگیرند.

اکثر متهمان از زمان دستگیری خود در ژانویه 2021 در زندان بوده اند – حتی اگر محاکمه تا اوایل سال 2023 شروع نشده باشد. آنها از تودیع وثیقه محروم شدند و بازداشت پیش از محاکمه به زودی در پرونده های NSL عادی شد.

اولین جلسه وثیقه چهار روز به طول انجامید و متهمان از فرصت تعویض لباس یا حتی دوش محروم شدند. ده نفر از آنها بعداً هوشیاری خود را از دست دادند و تعدادی به بیمارستان فرستاده شدند.

اریک لای، محقق مرکز حقوق آسیایی جورج تاون، به بی‌بی‌سی گفت: این «محاکمه جنبش دموکراسی خواه هنگ کنگ» بود.

سانی چنگ، که در انتخابات مقدماتی جولای 2020 نیز شرکت کرد، اما از شهر گریخت، گفت: «این احکام عملاً تمام مخالفان سیاسی در هنگ کنگ را نابود می کند.

او که اکنون در آمریکا در تبعید به سر می برد، گفت که دلش برای همتایان فعالش تنگ شده است: «خواب همتایانم را دیدم که در حال مبارزه بودند. [for] دموکراسی با هم گناه بازماندگان بسیار زیاد است.”

گزارش اضافی توسط فرانسیس مائو در سنگاپور

دیدگاهتان را بنویسید