رئیس جمهور فیلیپین فردیناند مارکوس جونیور به چین در مورد “اقدام نظامی” هشدار داد


رئیس جمهور فیلیپین فردیناند مارکوس جونیور به چین هشدار داده است که از خط قرمز در دریای چین جنوبی عبور نکند، جایی که درگیری بین کشورها همچنان تشدید می شود.

او روز جمعه گفت که اگر فیلیپینی در نتیجه اقدامات عمدی چین بمیرد، فیلیپین با آن به عنوان یک “اقدام جنگی” برخورد خواهد کرد و به آن پاسخ خواهد داد.

آقای مارکوس در یک مجمع امنیتی در سنگاپور با حضور روسای دفاع از سراسر جهان از جمله لوید آستین از ایالات متحده صحبت می کرد.

وی تاکید کرد که منطقه همچنان کانون توجه واشنگتن است و آمریکا تنها در صورتی امن خواهد بود که آسیا نیز در این زمینه باشد.

در ماه‌های اخیر، اختلاف طولانی‌مدت چین و فیلیپین بر سر سرزمین‌هایی در دریای چین جنوبی به درگیری‌های تهاجمی تبدیل شده است.

مانیل با صدای بلند از کشتی‌های گشت چینی که به سمت قایق‌های فیلیپینی و کشتی‌های تدارکاتی پرتاب می‌کنند، شکایت کرده است.

پکن گفت که از حاکمیت خود دفاع می کند. در این نشست، یک نماینده نظامی چین، فیلیپین را به “تحریک آمیز” متهم کرد.

ناظران نگرانند که هر گونه تشدید تنش می تواند جرقه درگیری در دریای چین جنوبی بین چینی ها و آمریکایی ها را ایجاد کند. ایالات متحده متعهد به معاهده ای است که با فیلیپین امضا شده است تا در صورت حمله به این کشور جنوب شرق آسیا از آن دفاع کند.

ایالات متحده گفته است که به تعهدات خود در قبال متحدان در منطقه پایبند خواهد بود و به دنبال نزدیک‌تر کردن آنها به یکدیگر است، از جمله برگزاری نشست‌هایی با فیلیپین و ژاپن در ماه گذشته.

جمعه شب، آقای مارکوس به تازگی سخنرانی افتتاحیه خود را در گفتگوی شانگری لا در سنگاپور به پایان رسانده بود که یک نماینده موقعیتی فرضی را مطرح کرد که در آن یک توپ آب چینی یک سرباز فیلیپینی را کشت. از او پرسیده شد که آیا این خط قرمز را در نظر می گیرد و آیا این امر منجر به توافق بین آمریکا و فیلیپین می شود؟

“اگر در نتیجه یک اقدام عمدی، یک فیلیپینی — نه فقط پرسنل نظامی، بلکه حتی یک شهروند فیلیپینی — کشته شود … این چیزی است که به نظر من بسیار بسیار نزدیک به آنچه ما به عنوان یک عمل تعریف می کنیم است. جنگ، و به همین دلیل است که ما به آن پاسخ خواهیم داد. و شرکای معاهده ما، به اعتقاد من، نیز به همان استاندارد پایبند هستند.”

وی خاطرنشان کرد که فیلیپینی ها در درگیری های اخیر مجروح شده اند، اما هنوز کسی کشته نشده است. “اگر به آن برسیم، قطعا از روبیکون عبور خواهیم کرد. آیا این خط قرمز است؟ این تقریباً یک خط قرمز خواهد بود.”

سخنگوی ارتش چین در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی برای اظهار نظر گفت: «اگر تنها یک نفر به طور تصادفی در یک درگیری یا تصادفی که باعث جنگ شده کشته شود، واقعاً معتقدم که این کشور در حال جنگ است».

او همچنین در سخنرانی خود از آقای مارکوس به دلیل ادعای حاکمیت چین انتقاد کرد و فیلیپین را متهم کرد که «چین را مقصر می‌داند».

چند ساعت بعد، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در یک سخنرانی گفت که “آزار و شکنجه ای که فیلیپین با آن روبرو شده خطرناک است – واضح و ساده”.

هنگامی که از وی پرسیده شد که ایالات متحده به وضعیتی که به آقای مارکوس ارائه شده است، چگونه پاسخ خواهد داد، او گفت که در حالی که تعهدات معاهده این کشور با فیلیپین “آهنین” است، او در مورد چگونگی واکنش ایالات متحده حدس نمی زند.

اما او گفت که آنها به گسترش گفتگو و ترویج آزادی دریانوردی در دریاها و آسمان ها ادامه خواهند داد. او گفت: “هدف ما این است که اطمینان حاصل کنیم که اجازه ندهیم همه چیز بی جهت از کنترل خارج شود.” جنگ یا مبارزه با چین به نظر من قریب الوقوع یا اجتناب ناپذیر نیست.

وی خطاب به نمایندگانی که عمدتاً از آسیا هستند، بر تعهد ایالات متحده به منطقه هند و اقیانوس آرام که به گفته او با وجود درگیری ها در اوکراین و غزه، اولویت آن است، تأکید کرد.

وی راه های افزایش توان دفاعی کشورهای مختلف آسیایی را از طریق رزمایش نظامی، توافقات و حضور نیروهای آمریکایی برشمرد. وی گفت: «ایالات متحده تنها زمانی می تواند ایمن باشد که آسیا امن باشد.

یکی از بخش های کلیدی استراتژی ایالات متحده تقویت ارتش فیلیپین است. نقشه راه دفاعی چند ساله ایالات متحده می تواند شامل ارسال پهپادها، هواپیماهای ترابری نظامی و سیستم های دفاعی توسط این ابرقدرت باشد. مانیل همچنین به دنبال بخش قابل توجهی از بسته کمک نظامی پیشنهادی ایالات متحده برای متحدان خود در منطقه هند و اقیانوس آرام است.

فیلیپین همچنین در حال افزایش هزینه های نظامی خود است و موشک هایی از هند خریداری کرده است.

در این اجلاس، ارتش چین گفت که نیروهای خارجی فیلیپین را “تشویق” کرده و “قول های خود را زیر پا گذاشتند و اقدامات تحریک آمیز انجام دادند” در مورد مناقشه دوم توماس شوال، جایی که مانیل یک پایگاه نظامی ایجاد کرده است.

آنها همچنین با ارسال یک سامانه موشکی میان برد آمریکا به فیلیپین در تمرینات نظامی مشترک اخیر مخالفت کردند و گفتند که این یک تهدید واقعی برای امنیت منطقه است.

سخنگوی ارتش چین با اشاره به سخنرانی آقای آستین گفت که راهبرد ایالات متحده “تفرقه ایجاد می کند، باعث ایجاد تقابل و تضعیف ثبات” در منطقه می شود. وی از کشورهای جنوب شرقی آسیا خواست تا اختلافات خود را با چین از طریق گفتگو حل کنند، نه اینکه گرگ ها را به خانه خود دعوت کنیم و با آتش بازی کنیم.

اما هم ایالات متحده و هم چین به وضوح اعلام کرده اند که علاقه مند به بهبود ارتباطات برای جلوگیری از درگیری هستند.

پس از دیدار بین آستین و دونگ، هر دو طرف گفتند که در حال تلاش برای بازگرداندن مکالمات تلفنی بین فرماندهان نظامی هستند – یک خط تلفن کلیدی در سال 2022 به دنبال سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان قطع شد – و ایجاد یک گروه کاری. در مورد ارتباطات در شرایط بحرانی

من به آقای دونگ گفتم که اگر در مورد موضوع فوری با من تماس بگیرد، به تماس پاسخ خواهم داد. و من مطمئناً امیدوارم که او همین کار را انجام دهد.» او افزود که چنین رابطه ای ثبات را در منطقه بهبود می بخشد.

ارتش چین گفت که این نشست «مثبت، عملی و سازنده» بود و روابط آمریکا و چین «به دلیل وخامت بیشتر تثبیت شد».

دیدگاهتان را بنویسید