هزاران نفر در حمایت از حقوق مائوری تظاهرات کردند


هزاران نفر در تظاهرات سراسر نیوزیلند شرکت کرده اند که از آنچه آنها می گویند از بین بردن حقوق مائوری توسط دولت خشمگین شده اند.

تظاهرات روز پنجشنبه در حالی برگزار شد که دولت ائتلافی راست میانه اولین بودجه خود را منتشر کرد و کاهش مالیات و صرفه جویی در مناطقی مانند مسکن و حفاظت را مشخص کرد.

وزیر دارایی انتقادات مبنی بر قطع بودجه برای برنامه هایی که به نفع مائوری است را رد کرد و گفت که طرح های جدید به نفع همه نیوزلندی ها خواهد بود.

دولت با اتهامات مختلفی مبنی بر تلاش برای تضعیف آژانس بومی در نیوزیلند مواجه شده است او در اکتبر قدرت را به دست گرفت.

تظاهرات – معروف به هیکوی – در شهرهایی از جمله پایتخت ولینگتون، اوکلند، تاورانگا و کرایست چرچ برگزار شد. برخی از خودروها در بزرگراه ها رد شدند و ترافیک را مختل کردند.

برخی از مردم پرچم قرمز، سفید و سیاه مائوری را به اهتزاز درآوردند که به نماد استقلال مائوری تبدیل شده است.

یکی از معترضان به نام کریستینا تائوروآ در بیرون ساختمان پارلمان به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما اینجا هستیم تا صدای خود را داشته باشیم و از کسانی که به طور جمعی برای درست کردن اوضاع کار می‌کنند، نه فقط برای ما مائوری‌ها، بلکه برای مردم نیوزلند حمایت کنیم. در ولینگتون .

معترضان از سیاست ها و ابتکارات سیاسی که برای آنها سخت مبارزه کرده اند، از جمله ابراز نگرانی کردند انحلال یک سازمان جدید با هدف بهبود خدمات بهداشتی برای مائوریخیلی سریع برچیده شدند.

اتان اسمیت به رادیو نیوزیلند در اوکلند گفت: “به یکباره آنها فقط با ضربه زدن انگشت ظاهر می شوند و برخی از این قوانین را تغییر می دهند.”

ما از آنها می خواهیم که با ما بنشینند… تا بتوانیم در مورد این مسائل بحث کنیم و بهترین راه حل را برای همه ارائه دهیم.”

این اعتراض دوم پس از روی کار آمدن دولت جدید صورت گرفت، اما این تظاهرات تعداد بیشتری را جمع کرد.

بعداً در روز پنجشنبه، حزب مائوری، یکی از شش حزبی که در پارلمان نیوزلند نماینده دارند، اعلامیه استقلال سیاسی را منتشر کرد و گفت که قصد دارد یک پارلمان جداگانه برای مردم مائوری ایجاد کند.

آنها می گویند که این بخشی از تلاش برای تبدیل نیوزیلند به کشوری خواهد بود که به حاکمیت مردم بومی احترام می گذارد “و خانه ای امن برای همه مردم ایجاد می کند”.

طبق آمار نیوزلند، کسانی که قومیتی مائوری هستند، تقریباً 17 درصد از جمعیت را تشکیل می دهند.

جمعیت مائوری در مقایسه با جمعیت عمومی از نظر اقداماتی مانند نتایج بهداشتی، درآمد خانوار، پیشرفت تحصیلی، زندانی شدن و میزان مرگ و میر در محرومیت باقی می‌ماند. یک شکاف هفت ساله در امید به زندگی وجود دارد.

معاون نخست وزیر وینستون پیترز – رهبر یکی از سه حزب ائتلاف – از حزب مائوری به دلیل اعتراض در خارج از پارلمان به جای آمدن برای شنیدن بودجه انتقاد کرد.

او نیز اشاره شد آنچه او گفت “کنایه و ریاکاری” حزب مائوری بود که رئیس جمهور آن در سال 2005 رشد این حزب را “تاسف بار و ناامیدکننده” و کسانی که از آن حمایت کردند “بنیادگرایان قبیله ای” توصیف کرد.

رهبران ائتلاف دولتی جدید قبلا گفته بودند که نمی خواهند کشور را بر اساس خطوط نژادی تقسیم کنند.

در همین حال، نیکولا ویلیس، وزیر دارایی، ادعاهایی مبنی بر اینکه بودجه جدید توسعه مائوری را در نظر نمی گیرد، رد کرده است.

او گفت: “این بودجه ای است که برای مائوری تامین می شود، زیرا وقتی یک نیوزلندی به اورژانس یا مدرسه می رود، به قومیت خود فکر نمی کند.”

کریس هیپکینز، نخست وزیر سابق، رهبر حزب کارگر – بزرگترین حزب اپوزیسیون کشور – با این نظر مخالف بود و گفت که بودجه برای بهداشت و آموزش و پرورش کمک چندانی نمی کند.

این سیاستمدار اپوزیسیون گفت: «در نیوزلند ما با هم به نفع بسیاری کار می کنیم، نه عده کمی. این بودجه مطابق با این روحیه نیست.»

دیدگاهتان را بنویسید