ولادیمیر زلنسکی روسیه و چین را به اخلال در نشست صلح متهم کرد


ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، روسیه و چین را به تلاش برای برهم زدن نشست صلح آتی او در سوئیس متهم کرد.

وی گفت که روسیه در تلاش است تا کشورهای دیگر را از شرکت در این رویداد منصرف کند و چین نیز روی آن کار می کند.

او همچنین در سخنانی در یک مجمع امنیتی آسیایی گفت که “عناصری از تسلیحات روسی” از چین آمده است.

چین می گوید در جنگ اوکراین طرفی نمی گیرد، موضعی که به ویژه از سوی ایالات متحده به طور فزاینده ای مورد تردید قرار گرفته است.

پکن متهم است که با ارسال قطعات تسلیحاتی به مسکو کمک کرده است. همچنین به عنوان حمایت از اقتصاد روسیه با خرید مقادیر زیادی نفت و گاز و کاهش تأثیر تحریم‌های غرب تلقی می‌شود.

آقای زلنسکی در گفتگوی شانگری لا در سنگاپور با حضور وزرای دفاع از سرتاسر جهان، از جمله وزیر دفاع ایالات متحده، لوید آستین، و وزیر دفاع چین، دونگ جون، حضوری غافلگیرکننده داشت.

هدف از این سفر جلب حمایت کشورهای آسیایی بود. وی علاوه بر دیدار با رهبران منطقه، از نمایندگان خواست تا در نشست او که قرار است اواخر ماه ژوئن برگزار شود، شرکت کنند.

آقای زلنسکی گفت که بر روی دستیابی به امنیت هسته ای، امنیت غذایی و آزادی اسیران جنگی و کودکان اوکراینی در روسیه تمرکز خواهد کرد.

وی گفت: تاکنون 106 کشور اعلام کرده اند که نمایندگان عالی رتبه یا رهبران خود را به این اجلاس اعزام خواهند کرد.

روسیه دعوت نشد و چین هم نیامد.

بی‌بی‌سی گزارش می‌دهد که دعوتنامه رسمی برای روسیه ارسال نشده است، زیرا مسکو قبلاً به سوئیس گفته بود که نمی‌خواهد شرکت کند.

آقای زلنسکی گفت که روسیه با تحت فشار قرار دادن کشورها برای شرکت نکردن با تهدید به مسدود کردن محصولات کشاورزی، کالاهای شیمیایی و انرژی، تلاش می‌کند تا این اجلاس را از مسیر خارج کند.

وی افزود که برخی از کشورها در این “شکست دیپلماتیک” نقش داشتند.

او بعداً از چین نام برد و گفت که برخلاف ایالات متحده که قول فرستادن یک نماینده عالی رتبه را داده و دیگران را به شرکت در آن تشویق می کند، “در تلاش است تا کشورها را از حضور در نشست صلح باز دارد.”

وزارت خارجه چین گفت که کنفرانس “باید به رسمیت شناختن روسیه و اوکراین” و مشارکت برابر باشد. این سخنگو روز جمعه گفت: «در غیر این صورت، ایفای نقش معنادار کنفرانس در برقراری صلح دشوار خواهد بود.

زلنسکی همچنین گفت که شی جین پینگ، رهبر چین قبلا به او قول داده بود که «در این جنگ کنار می‌ایستند و از روسیه با سلاح حمایت نمی‌کنند».

اما به گفته آژانس‌های اطلاعاتی مختلف، در حال حاضر «عناصری هستند که بخشی از سلاح‌های روسی هستند» که از چین می‌آیند. او از چین خواست که موضع “ثابت” خود را حفظ کند.

ایالات متحده گفته است که چین به روسیه کمک می کند تا مهمات، خودروهای زرهی و موشک های بیشتری تولید کند. بر اساس برآوردهای وی، حدود 70 درصد ماشین ابزار و 90 درصد میکروالکترونیک های وارداتی به روسیه از چین می آید.

اوایل روز یکشنبه، دونگ جون، وزیر دفاع چین گفت که آنها به هیچ یک از طرف‌های درگیری در اوکراین سلاح نمی‌دهند.

او همچنین گفت که آنها “کنترل های دقیق” را بر صادرات فناوری های دو منظوره که می تواند برای اهداف غیرنظامی و نظامی استفاده شود، معرفی کرده اند.

ما هرگز کاری برای سوختن آتش انجام ندادیم. وی در سخنرانی خود گفت: ما قاطعانه طرفدار صلح و گفتگو هستیم.

آقای زلنسکی گفت که در زمان گفتگو با آقای دونگ ملاقات نکرده است، اما با آقای آستین ملاقات کرده است. به گفته زلنسکی، آنها درباره تصمیم آمریکا برای اجازه دادن به اوکراین برای استفاده از تسلیحات آمریکایی در خاک روسیه گفتگو کردند.

این راه حل دارای محدودیت هایی است. وی در پاسخ به سوال بی‌بی‌سی که آیا خواستار رفع محدودیت‌ها شده است، گفت که از ایالات متحده برای استفاده از سامانه موشکی و توپخانه‌ای HIMARS در نزدیکی مرز استان خارکف که درگیری‌های شدیدی در آن جریان دارد، سپاسگزارم.

«این کافی است؟ او گفت نه، وی افزود که فرودگاه هایی وجود دارد که روسیه دائماً از آنها شلیک می کند، “با دانستن اینکه اوکراین پاسخی نخواهد داد.”

ایالات متحده به سایر کشورهای غربی مانند فرانسه می پیوندد تا به اوکراین آزادی عمل بیشتری در استفاده از تسلیحات ارائه شده توسط غرب بدهد. روسیه نسبت به “عواقب جدی” این اقدام هشدار داد.

این آخر هفته، آقای زلنسکی برای دومین بار از زمان آغاز جنگ از آسیا دیدن کرد. او به طور غیرمنتظره ای در اجلاس سران G7 یک سال پیش در هیروشیما ژاپن ظاهر شد.

دیدگاهتان را بنویسید