کارگر می گوید که یک شرکت انرژی بریتانیایی مشاغل آینده را تضمین خواهد کرد


پل سدون،جنیفر مک کیرنان

کارگران Getty Images یک توربین بادی را بازرسی می کنندگتی ایماژ

رهبر حزب کارگر می‌گوید طرح‌های انرژی سبز حزبش تضمین می‌کند که دور شدن بریتانیا از نفت و گاز اشتباهات حذف تدریجی زغال‌سنگ را تکرار نخواهد کرد.

این حزب متهم شده است که با قول دادن به عدم صدور مجوز جدید نفت و گاز در صورت کسب قدرت در انتخابات عمومی ژوئیه، مشاغل را به خطر انداخته است.

SNP ادعا می کند که این پیشنهادها، همراه با طرح حزب کارگر برای افزایش مالیات شرکت ها، هزاران شغل را در اسکاتلند به خطر می اندازد.

اما سر کیر استارمر مدعی شد که برنامه‌های حزبش برای راه‌اندازی یک شرکت سرمایه‌گذاری سبز جدید، جایگزینی مشاغل را برای نسل‌های آینده تضمین می‌کند.

کارگر می‌خواهد یک شرکت عمومی جدید با نام تجاری Great British Energy راه‌اندازی کند که دفتر مرکزی آن در اسکاتلند است.

این حزب در روز جمعه با سفر سر کیر به اسکاتلند برای تبلیغ این ایده، آن را در کانون کمپین خود قرار داد.

با این حال، پس از اینکه رهبر حزب کارگر به رادیو بی‌بی‌سی اسکاتلند گفت، این حزب مجبور شد توضیح دهد که انرژی بریتانیایی بزرگ چه خواهد کرد.

این باعث شد سبزهای اسکاتلند اتهاماتی را مطرح کنند کار کنیدکه قبلاً اعلام کرده بود که خود “در یک معکوس” نیز برق تولید می کند.

کارگر از آن زمان تایید کرده است که اگرچه یک شرکت خرده فروشی انرژی نخواهد بود، اما به تنهایی برق تولید می کند و پروژه های انرژی پاک را در کنار شرکت های خصوصی مالک، مدیریت و اجرا خواهد کرد.

کلر کوتینیو، وزیر محافظه‌کار انرژی، از این توضیح استفاده کرد و گفت که این توضیح “آخرین هرج و مرج در مبارزات کارگری” را نشان می‌دهد.

حزب کارگر می خواهد طی پنج سال آینده 8.3 میلیارد پوند به شرکت ها برای سرمایه گذاری با مالیات بادآورده بر شرکت های نفت و گاز واگذار کند.

دولت قبلاً چنین مالیاتی دارد اخیرا تمدید شده است تا سال 2029، اما حزب کارگر نرخ بالاتری را اعمال می کند و برخی از معافیت های مالیاتی را برای سرمایه گذاری می بندد.

این حزب گفت که سرمایه‌گذاری اولیه بر روی پروژه‌های بادی و خورشیدی متمرکز خواهد شد و فناوری‌های جدیدی مانند باد دریایی شناور، جذب و ذخیره‌سازی هیدروژن و کربن نیز واجد شرایط برای تامین مالی خواهند بود.

امیدوار است که هر پوند سرمایه گذاری عمومی منجر به 3 پوند بیشتر از بودجه بخش خصوصی برای پروژه ها شود و به تولید داخلی کمک کند.

در همین حال، حزب کارگر می گوید مجوزهای جدیدی برای پروژه های نفت و گاز که بیشتر در اسکاتلند هستند صادر نخواهد کرد.

او تصریح کرد که مجوزهای موجود را رعایت خواهد کرد، اما این طرح باعث هشدارهایی از سوی SNP و همچنین اتحادیه ها شد که مشاغل در معرض خطر قرار خواهند گرفت.

SNP همچنین به برنامه های حزب کارگر برای انتقال برنامه های هسته ای موجود در انگلیس به خارج از کشور حمله کرد و افزود که این کار با استفاده از “ثروت انرژی اسکاتلند” انجام خواهد شد.

“اشتباه بزرگ”

سر کیر در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی اسکاتلند گفت حزب کارگر برنامه‌ای برای «خاموش فوری لوله‌ها» ندارد و افزودن نفت و گاز بخشی از «ترکیب انرژی» بریتانیا برای دهه‌های آینده خواهد بود.

او افزود که “ما باید انتقال را” به دور از سوخت های فسیلی انجام دهیم، اما این می تواند منجر به مشاغل جدیدی در اسکاتلند شود که “برای دهه ها دوام می آورد”.

او مقایسه هایی را با نیروی زغال سنگ انجام داد که بیش از 40 درصد از برق بریتانیا را درست بیش از یک دهه پیش تامین می کرد اما قرار است اواخر امسال تمام شود.

او افزود: «من فکر می‌کنم وقتی زغال‌سنگ تمام شد و دولت وقت برای آینده برنامه‌ریزی نکرد، اشتباه بزرگی مرتکب شد.

“ما باید برای آینده برنامه ریزی کنیم، انتقال را به درستی انجام دهیم – و این بهترین راه برای اطمینان از وجود مشاغل نه فقط برای این نسل، بلکه برای نسل های بعدی و نسل های بعد از آن است.”

بنر انتخابات عمومی بی بی سی

طرح حزب کارگر برای راه اندازی GB Energy توسط سر پاتریک والنس، مشاور ارشد علمی سابق دولت که در طول همه گیری کووید به شهرت رسید، حمایت شده است.

او در گفتگو با بی‌بی‌سی افزود که ایجاد انرژی پاک «آنطور که من فکر می‌کنم در حال حاضر اتفاق نمی‌افتد».

با این حال، کلر کوتینیو، وزیر انرژی محافظه‌کار، طرح‌های حزب کارگر را غیرمنطقی خواند.

محافظه‌کاران همچنین ادعای حزب کارگر مبنی بر کاهش صورت‌حساب‌ها به 300 پوند را به چالش کشیدند، و این حزب گفت که این “تأثیر فوری” بر هزینه‌ها نخواهد داشت.

این پیشنهادها توسط حزب سبز نیز مورد انتقاد قرار گرفته است، که استدلال می کند که سطح سرمایه گذاری برنامه ریزی شده به اندازه کافی بالا نیست.

رئیس مشترک آدریان رمزی گفت که سرمایه گذاری برنامه ریزی شده 8.3 میلیارد پوندی در طول پنج سال “کافی نیست” تا حزب کارگر بتواند به هدف خود برای سیستم برق با کربن خالص صفر تا سال 2030 دست یابد.

او افزود که دستیابی به این هدف مستلزم برق‌رسانی بیشتر خانه‌های گرمایشی است – که حزب کارگر “از بین رفته است”. کاهش صندوق انرژی سبز جداگانه آن در اوایل امسال.

دیدگاهتان را بنویسید