Doctolib، قهرمان استارت آپی فرانسوی، در تلاش است تا در خارج از کشور نفوذ کند


کری کینگ،گزارشگر فناوری

Doctolib Women برنامه Doctolib را روی تلفن باز می کندداکتولیبا

Doctolib می گوید که تقریباً کل جمعیت فرانسه را پوشش می دهد

Doctolib یکی از داستان های موفقیت بزرگ صحنه استارت آپ فرانسه است.

این شرکت نرم افزاری که در سال 2013 توسط استانیسلاوس نیوکس-شاتو و سه هم بنیانگذارش تأسیس شد، به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در انجام وظایف اداری، در درجه اول انتصاب و مدیریت کمک می کند.

به جای مراجعه مستقیم به مطب، بیماران می توانند از Doctolib برای بررسی در دسترس بودن و رزرو نوبت آنلاین استفاده کنند.

در دنیایی که همه چیز را آنلاین رزرو می کنیم، ممکن است این یک نوآوری ساده به نظر برسد، اما در صنعت مراقبت بهداشتی آهسته، محرمانه و بوروکراتیک، هر نرم افزاری که بتواند پیچیدگی را به طور قابل اعتمادی ساده کند و زمان را آزاد کند، یک تغییر خوشایند است.

Doctolib برای بیماران رایگان است. پزشکان برای استفاده از محصول اصلی با افزونه‌ها و ارتقاهای مختلف، هزینه اشتراک ماهانه 139 یورو (151 دلار؛ 120 پوند) پرداخت می‌کنند. همچنین بسته های جداگانه ای برای بیمارستان ها و سایر پزشکان مانند فیزیوتراپیست ها وجود دارد.

در زمان شیوع بیماری همه گیر، Doctolib به لطف رونق ناگهانی پزشکی از راه دور و همکاری با دولت فرانسه برای ترویج توزیع واکسن کووید-19 باعث شهرت این شرکت در فرانسه شد.

شرکت می گوید تقریبا همه را پوشش می دهد از جمعیت فرانسه و در آخرین دور مالی آن در مارس 2022 حدود 5 میلیارد پوند ارزش داشت.

Doctolib نیکولای Kolev، مدیر عامل Doctolib آلمانداکتولیبا

نیکولای کولف در حال ساخت بازار Doctolib در آلمان است

اما تکرار این موفقیت در بازارهای دیگر آسان نبود.

Doctolib در سال 2016 وارد آلمان شد، اما پس از هشت سال حضور در بازار آلمان، این شرکت به تازگی شروع به رشد کرده است.

از 900000 ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی و 80 میلیون بیمار که برای استفاده از Doctolib ثبت نام کرده اند، آلمانی ها 200000 ارائه دهنده و 19 میلیون بیمار را تشکیل می دهند.

انطباق از سیستم متمرکز فرانسه به سیستم فدرال آلمان تنها اولین مانع از بسیاری از موانعی بود که انعطاف پذیری پلت فرم را آزمایش کرد.

“نه [one] میکالای کولف، مدیر عامل Doctolib آلمان می گوید: ورود به بازار آلمان.

هر یک از 16 ایالت فدرال آلمان بازار متفاوتی بود که شرکت باید با آن سازگار می شد.

با این حال، پیچیدگی‌هایی که در ابتدا راه‌اندازی در آلمان را دشوار می‌کرد، از شرکت‌های مستقر محافظت می‌کند و رقبای جدید را دشوار می‌سازد تا خطرات زیادی را ایجاد کنند.

دکتر Carol von Wildhagen، پزشک و شریک سرمایه گذاری پزشکی در Caesar VC مستقر در مونیخ، که قبلاً سرپرستی بخش آلمانی Platform24، یک ارائه دهنده پزشکی از راه دور اسکاندیناویایی را بر عهده داشت، می گوید که سیستم های بسته موجود در عمل نیز مانع بزرگی برای ورود هستند.

«شرکت‌هایی که بسیار، زیاد، زیاد تولید و فروش می‌کنند [practice management systems] آنها را مانند قلعه بسازید، بنابراین اتصال هر نرم افزار شخص ثالث به نرم افزار طبابت پزشک بسیار دشوار است. این امر ارائه ارزش به پزشک را بسیار دشوار می کند.

می‌توانم ببینم که چگونه شرکت‌های بزرگی که به‌طور سنتی سیستم‌های اطلاعاتی عملی ساخته‌اند نگران می‌شوند… آنها می‌توانند به سرعت از پس آن برآیند، زیرا سیستم‌هایشان قدیمی است، قدیمی به نظر می‌رسند، احساس پیری می‌کنند، چندان کاربرپسند نیستند و می‌توانند با چیزی مبتنی بر ابر که بر تجربه کاربر تمرکز دارد جایگزین شود.

RAISE Summit توسط Liam Bougar-Azoule، بنیانگذار وبلاگ دوزبانه فرانسوی Rude Baguetteنشست RAISE

لیام بوگار آزولای معتقد است که “مزیت میدان خانگی” برای استارتاپ های اروپایی از اهمیت بالایی برخوردار است

لیام بوگار آزولت، که وبلاگ دوزبانه فرانسوی Rude Baguette را در سال 2011 تأسیس کرد و اکنون یکی از بنیانگذاران هوش مصنوعی Waypoint است، می‌گوید: «من فکر می‌کنم مزیت خانگی همیشه نقش مهمی در صحنه استارت‌آپ‌های اروپایی دارد.

آلمانی‌ها عاشق خرید از شرکت‌های آلمانی هستند و من فکر می‌کنم این را نمی‌توان اغراق کرد. تقریباً برای همه کشورها یکسان است.

شاید بخشی از دلیل این بی میلی نسبت به شرکت های غیر آلمانی، و تردید در مورد دیجیتالی شدن به طور کلی، این باور باشد که تنها یک شرکت داخلی میل آلمانی ها به سطوح بالای امنیت داده ها را درک می کند.

خرید استارت‌آپ رمزگذاری داده فرانسوی Tanker توسط Doctolib در سال 2022 می‌تواند حرکتی برای تسکین ذهن‌های آگاه به امنیت داده باشد.

اما آقای Kolev معتقد نیست که امنیت داده ها واقعاً دلیل کندی تغییر سیستم آلمانی است.

اگر واقعاً می خواهیم این صنعت را به جلو ببریم، بهترین امنیت و حریم خصوصی موجود باید پایه و اساس ما باشد. بنابراین من فکر نمی کنم حفظ حریم خصوصی داده ها در بازار مراقبت های بهداشتی آلمان مشکلی باشد. من فکر می کنم بیشتر فکس است.

او شوخی نمی کند. یک مطالعه در سال 2023 توسط گروه حفاظت دیجیتال آلمان Bitkom نشان داد که 82٪ از شرکت های آلمانی هنوز به طور مرتب از فکس استفاده می کنند. در بسیاری از موارد، فکس روش اصلی به اشتراک گذاری اطلاعات پزشکی است.

افزایش دیجیتالی شدن برای مدت طولانی در دستور کار ایالت آلمان بوده است. بر اساس تخمین های انجمن ملی پزشکان بیمه سلامت دولتی آلمان، متخصصان مراقبت های بهداشتی حدود 61 روز در سال را صرفاً صرف کارهای اداری می کنند.

Doctolib بر اساس دور شدن از کار کاغذی به خدمات دیجیتال است.

“[Outdated tech is] مشکل حل نشدنی نیست آقای بوگار آزولای می‌گوید این فقط مانعی برای فرزندخواندگی است.

“من فکر می کنم که فقط با داشتن باد دم فرانسوی و این بازار پشت سر آنها، آنها می توانند برای مدت طولانی روی این مشکل پول بیاندازند. لازم نیست موثر باشد. آنها می توانند برای غلبه بر این مانع فکس، برای 10 سال در بازار آلمان ضرر کنند.

فناوری کسب و کار بیشتر

و به راحتی می توان فهمید که چرا Doctolib مایل است سرمایه گذاری هنگفتی برای کارکرد عملیات آلمانی خود انجام دهد. همانطور که آقای بوگار آزولای اشاره می کند، فرصت های بازار “دیوانه کننده” هستند.

از آنجایی که جمعیت 84 میلیونی آلمان همچنان پیر می‌شود و کمبود پزشک افزایش می‌یابد، سیستم مراقبت‌های بهداشتی نیاز مبرمی به بهینه‌سازی گسترده برای کاهش فشار و بازگرداندن شهرت آلمان برای کارآمدی دارد.

آخرین آمار موجود نشان می دهد که آلمان در سال 2023 495 میلیارد یورو برای مراقبت های بهداشتی هزینه خواهد کرد که حدود 13 درصد از کل تولید ناخالص داخلی است. آلمانی ها حدود 9.6 بار در سال به پزشک مراجعه می کنند که بسیار بیشتر از سایر اروپایی ها است.

در سال 2022، پزشکان مراقبت های اولیه آلمانی به طور متوسط ​​254 بیمار در هفته را مشاهده کردند، در حالی که این رقم برای همتایان فرانسوی خود حدود 114 و برای همتایان انگلیسی خود 110 بیمار بود.

درس های آموخته شده از گسترش در آلمان در نحوه ورود Doctolib به بازار ایتالیا در سال 2021 قابل مشاهده است. اگرچه تعداد کاربران در ایتالیا هنوز کم است، اما Doctolib رقیب ایتالیایی Dottori.it را خریداری کرد تا جای پایی در بازار به دست آورد.

و در مورد عبور از کانال چطور؟

“بریتانیا قطعا جالب است. با این حال، آلمان، فرانسه و ایتالیا به تنهایی 55 درصد از بازار مراقبت های بهداشتی اروپا را تشکیل می دهند. بنابراین، اگر در آنجا موقعیت خوبی دارید، در حال حاضر نیمی از اجاره بها است.”

دیدگاهتان را بنویسید