توقیف خودروهای اسپرت و میلیون‌ها دلار


ایالات متحده و اروپا به طور جداگانه اعلام کرده اند که در حال سرکوب شبکه های مجرم سایبری هستند که میلیاردها نفر را کلاهبرداری کرده اند.

ایالات متحده یونه وانگ، تبعه چینی را دستگیر کرد و دارایی هایی از جمله فراری، ساعت های لوکس و 21 ملک را توقیف کرد.

در حالی که یوروپل، آژانس جنایی اروپا، چهار نفر را دستگیر کرد، اما گفت که هشت نفر فراری متواری هستند. آنها به لیست “تحت تعقیب ترین ها” در اروپا اضافه خواهند شد.

هر دو وزارت دادگستری ایالات متحده (DoJ) و یوروپل گفتند که عملیات آنها بزرگترین بات نت در جهان است.

مجرمان سایبری از به اصطلاح بات نت ها برای ربودن رایانه های افراد و نصب بدافزار استفاده می کنند.

سپس می توان از این نرم افزار برای جمع آوری داده ها از رایانه، ارسال هرزنامه یا حتی حذف داده های شخصی بدون اطلاع مالک استفاده کرد.

وزارت دادگستری گفت که آقای وانگ متهم به استفاده از بات نت برای به خطر انداختن بیش از 19 میلیون دستگاه در نزدیک به 200 کشور است.

نیکول آرجنتیری، معاون اصلی دستیار دادستان کل، گفت: «وانگ بدافزاری ایجاد کرد که میلیون‌ها رایانه خانگی را در سراسر جهان به خطر انداخت و سپس دسترسی به رایانه‌های آلوده را به مجرمان سایبری فروخت».

او گفت که مجرمان از این دسترسی برای پنهان کردن هویت خود و “ارتکاب طیف گسترده ای از جنایات به صورت ناشناس” استفاده می کردند. این شامل کلاهبرداری، بهره کشی از کودکان و آزار و اذیت – و حتی تهدید به بمب گذاری است.

او همچنین تخمین زد که بیش از 500000 ادعای بیمه بیکاری کاذب از رایانه های تحت کنترل او ارسال شده است که منجر به خسارت بیش از 5.9 میلیارد دلار (4.6 میلیارد پوند) شده است.

وزارت دادگستری آقای وانگ را به استفاده از درآمدهای حاصله برای خرید 60 میلیون دلار دارایی لوکس متهم کرد و گفت که یک فراری، یک رولزرویس، دو دستگاه بی‌ام‌و و چندین ساعت، و همچنین حساب‌های بانکی و کیف پول‌های ارزهای دیجیتال را توقیف کرده است.

او همچنین املاکی در ایالات متحده، سنت کیتس و نویس، چین، سنگاپور، تایلند و امارات متحده عربی به دست آورد.

سازمان‌های مجری قانون در سنگاپور و تایلند و همچنین غول فناوری مایکروسافت از جمله سازمان‌هایی بودند که در تحقیقات کمک کردند.

آقای وانگ به توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری رایانه ای، کلاهبرداری اساسی رایانه ای، توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری سیمی و توطئه برای ارتکاب پولشویی متهم شد.

در صورت محکوم شدن به تمام اتهامات، وی با حداکثر مجازات 65 سال زندان مواجه خواهد شد.

در همین حال، یوروپل گفت که سرکردگان چندین شبکه جرایم سایبری که از بات نت استفاده می کردند، دستگیر کرده است.

او در ارمنستان و اوکراین دستگیر شد و سرورهای سراسر جهان از جمله در بریتانیا، ایالات متحده و آلمان را از کار انداخت.

در حال حاضر بیش از 2000 سایت تحت کنترل سازمان های مجری قانون اروپا وجود دارد.

یوروپل گفت که یکی از مظنونان اصلی بیش از 69 میلیون یورو (58 میلیون پوند) در ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از به اصطلاح باج افزار – با نصب نرم افزاری که دسترسی افراد به رایانه را غیرممکن می کند مگر اینکه هزینه ای پرداخت کند، به دست آورده است.

علاوه بر این، هشت نفر فراری که در آلمان به دلیل دست داشتن در جرایم سایبری تحت تعقیب هستند، به فهرست پرتعدادترین کشورهای اروپایی اضافه خواهند شد.

بدافزار عمدتاً از طریق تلاش‌های فیشینگ – مانند ایمیل‌هایی که مردم از کلیک کردن آنها منصرف می‌شوند – و وب‌سایت‌های هک شده وارد دستگاه‌های افراد می‌شوند.

یوروپل گفت این تظاهرات – که عملیات پایان بازی نام گرفته – ادامه دارد و برنامه هایی برای تحقیقات آینده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید