“مردم فقط به فریب خوردن اهمیت نمی دهند”


جین ویکفیلد،گزارشگر فناوری

کلارک هافناگلز کلارک هافناگلزکلارک هافناگلز

کلارک هافناگلز ابزاری مبتنی بر هوش مصنوعی ایجاد کرده است که ایمیل های جعلی را شناسایی می کند

هنگامی که سال گذشته 27000 دلار (21000 پوند) از مادربزرگ کلارک هوفناگلز سرقت شد، او احساس کرد که مجبور است کاری در مورد آن انجام دهد.

او می‌گوید: «احساس می‌کردم خانواده‌ام آسیب‌پذیر هستند و باید کاری برای محافظت از آنها انجام دهم.

برای خانواده من احساس مسئولیتی برای رسیدگی به همه چیزهای مرتبط با فناوری وجود داشت.»

به عنوان بخشی از تلاش‌های خود، آقای هافناگلز که در انتاریو، کانادا زندگی می‌کند، ایمیل‌های کلاهبرداری یا «فیشینگ» را راه‌اندازی کرد که مادربزرگش از طریق چت ربات محبوب هوش مصنوعی ChatGPT دریافت می‌کرد.

او کنجکاو بود که بداند آیا آنها را کلاهبردار می‌شناسد یا نه، و بلافاصله این کار را کرد.

از این بذر ایده ای متولد شد که از آن زمان به کسب و کاری به نام Catch تبدیل شد. این یک سیستم هوش مصنوعی است که برای شناسایی ایمیل های تقلبی آموزش دیده است.

Catch که در حال حاضر با Gmail Google سازگار است، ایمیل‌های دریافتی را اسکن می‌کند و ایمیل‌هایی را که گمان می‌رود تقلبی یا بالقوه تقلبی هستند را برجسته می‌کند.

ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT، Google Gemini، Claude و Microsoft Copilot نیز به عنوان هوش مصنوعی مولد شناخته می شوند. این به این دلیل است که آنها می توانند محتوای جدیدی ایجاد کنند.

در اصل یک پاسخ متنی در پاسخ به یک سوال، درخواست یا شروع گفتگو با آنها بود. اما برنامه‌های هوش مصنوعی مولد اکنون می‌توانند به طور فزاینده‌ای عکس‌ها و نقاشی‌ها، محتوای صوتی، آهنگسازی یا ایجاد اسناد ایجاد کنند.

مردم از همه اقشار و صنایع به طور فزاینده ای از چنین هوش مصنوعی برای بهبود کار خود استفاده می کنند. متاسفانه کلاهبرداران هم همینطور.

در واقع، محصولی به نام FraudGPT در تاریک وب فروخته می‌شود که به مجرمان اجازه می‌دهد محتوایی ایجاد کنند که طیفی از کلاهبرداری‌ها را ترویج می‌کند، از جمله ایجاد ایمیل‌های فیشینگ مرتبط با بانک‌ها یا صفحات وب جعلی سفارشی که برای سرقت اطلاعات شخصی طراحی شده‌اند.

نگرانی بیشتر استفاده از شبیه سازی صوتی است که می تواند برای متقاعد کردن بستگان مبنی بر اینکه یکی از عزیزان نیاز به کمک مالی دارد یا حتی در برخی موارد برای متقاعد کردن آنها مبنی بر ربوده شدن فرد و درخواست باج استفاده شود.

آمارهای بسیار نگران کننده ای در مورد مقیاس مشکل رو به رشد کلاهبرداری هوش مصنوعی وجود دارد.

گزارش هایی از ابزارهای هوش مصنوعی که برای کلاهبرداری از سیستم های بانکی استفاده می شود افزایش 84 درصدی در سال 2022، با در نظر گرفتن آخرین داده های سازمان ضد کلاهبرداری Cifas.

در ایالات متحده آمریکا نیز وضعیت مشابه است گزارش این ماه گفت که هوش مصنوعی “به افزایش قابل توجهی در پیچیدگی جرایم سایبری منجر شده است”.

مدل هکر کامپیوتر Getty Imagesگتی ایماژ

تحقیقات نشان می دهد که کلاهبرداران به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی استفاده می کنند

با توجه به تهدید جهانی فزاینده، می توانید تصور کنید که محصول Catch آقای Hufnagels در بین عموم محبوبیت داشته باشد. متاسفانه، این موضوع نبود.

او می گوید: «مردم این را نمی خواهند. ما آموخته ایم که مردم به کلاهبرداران اهمیتی نمی دهند، حتی اگر فریب خورده باشند.

ما با مردی صحبت کردیم که 15000 دلار از دست داد و به او گفتیم که ایمیل را می‌گرفتیم و او علاقه‌ای نداشت. مردم علاقه ای به سطحی از حفاظت ندارند.”

آقای هافناگلز اضافه می کند که این مرد خاص به سادگی فکر نمی کرد که این اتفاق دوباره برای او رخ دهد.

به گفته وی، گروهی که دغدغه تقلب را دارند، سالمندان هستند. اما او می‌گوید که به‌جای حمایت، ترس‌های آن‌ها اغلب با تاکتیک‌های بسیار کم‌تکنولوژی کاهش می‌یابد – بچه‌هایشان به آن‌ها می‌گویند فقط نه بگویند و چیزی نگویند.

آقای هافناگلز می گوید که او این رویکرد را کاملاً درک می کند. بعد از اتفاقی که برای مادربزرگم افتاد، اساساً گفتیم اگر تلفن در مخاطبین شما نیست جواب ندهید و دیگر ایمیل ندهید.

در نتیجه بی تفاوتی که کچ با آن مواجه شده است، آقای هافناگل می گوید که گزینه های او این است که یک شریک مناسب با محصولات مالی موجود پیدا کند یا کسب و کار را بر هم بزند.

در حالی که مردم ممکن است از کلاهبرداری بیزار باشند و کلاهبرداران به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی استفاده می کنند، بانک ها توانایی پرداخت این کار را ندارند.

دو سوم شرکت های مالی اکنون کلاهبرداری مبتنی بر هوش مصنوعی را در نظر می گیرند “تهدید رو به رشد”، بر اساس یک نظرسنجی جهانی در ماه ژانویه.

در همین حال، یک مطالعه جداگانه انگلیسی در دسامبر سال گذشته در این مورد صحبت می کند “موضوعی که مورد نظر است تنها، زمان است قبل از اینکه کلاهبرداران از هوش مصنوعی برای تقلب و کلاهبرداری در مقیاس استفاده کنند.

خوشبختانه، بانک ها در حال حاضر به طور فزاینده ای از هوش مصنوعی برای مقابله استفاده می کنند.

نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط استارتاپ نروژی Strise ایجاد شده است، از سال 2019 به بانک های اروپایی کمک می کند تا تراکنش های تقلبی و پولشویی را شناسایی کنند. به طور خودکار و به سرعت میلیون ها نقطه داده را در روز اسکن می کند و خطرات پنهان را آشکار می کند.

ماریت رودوند، یکی از بنیانگذاران Strise می گوید: «تکه های زیادی از پازل وجود دارد که باید کنار هم قرار دهید، و نرم افزار هوش مصنوعی به شما امکان می دهد چک ها را خودکار کنید.

این یک تجارت بسیار پیچیده است و تیم‌های انطباق در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته‌اند، اما هوش مصنوعی می‌تواند به جمع‌آوری سریع این اطلاعات کمک کند.»

خانم رویدوند می افزاید که همه چیز این است که یک قدم جلوتر از جنایتکاران بمانیم. یک مجرم نیازی به نگرانی در مورد قانون یا رعایت آن ندارد. و همچنین در به اشتراک گذاری داده ها خوب هستند، در حالی که بانک ها به دلیل مقررات نمی توانند این کار را انجام دهند، بنابراین مجرمان می توانند سریعتر به سمت فناوری های جدید حرکت کنند.”

ماریت رودوند ماریت رودوندماریت رودوند

ماریت رودوند می گوید که نبرد برای شرکت هایی مانند او این است که جلوتر از مجرمان سایبری بمانند

Featurespace، یکی دیگر از شرکت‌های فناوری که نرم‌افزار هوش مصنوعی را برای کمک به بانک‌ها در مبارزه با کلاهبرداری می‌سازد، می‌گوید موارد غیرعادی را شناسایی می‌کند.

مارتینا کینگ، مدیر عامل شرکت انگلیسی-آمریکایی می گوید: «ما رفتار کلاهبرداران را ردیابی نمی کنیم، در عوض رفتار مشتری واقعی را دنبال می کنیم.

ما یک نمایه آماری در مورد اینکه یک هنجار خوب به نظر می رسد ایجاد می کنیم. بر اساس داده‌هایی که بانک در اختیار دارد، می‌توانیم ببینیم که چه زمانی رفتار عادی یا غیرعادی و آشفته است.»

این شرکت می گوید اکنون با بانک هایی مانند HSBC، NatWest و TSB کار می کند و در 27 کشور مختلف قرارداد دارد.

آقای هوفناگلز در انتاریو می‌گوید که اگرچه در ابتدا از اینکه بیشتر مردم خطر فزاینده کلاهبرداری را درک نمی‌کردند، ناامید بود، اما اکنون متوجه شده است که مردم فکر نمی‌کنند این اتفاق برای آنها بیفتد.

این باعث شد با مردم همدلی بیشتری داشته باشم و [instead] سعی کنید شرکت ها و دولت ها را بیشتر تحت فشار قرار دهید.”

دیدگاهتان را بنویسید