هشت فیلم برتر سال 2024


نیکلاس باربر و کارین جیمز

A24 هنوز از جنگ داخلی (رسمی: A24)A24

نیکلاس باربر و کرین جیمز، منتقدان سینمایی بی‌بی‌سی کالچر، برگزیده‌های سال را انتخاب می‌کنند، از جمله تصویری از آمریکای جنگ‌زده، یک فیلم ترسناک راهبه و فیلم جنایی وحشیانه کریستن استوارت.

علامی (اعتبار: Alamy)عالمی

(اعتبار: علامی)

از هیولا دور شدم و فکر کردم: “این عجیب ترین فیلمی است که از زمان بدبختان دیده ام، اما همچنین دوستش داشتم. برتراند بونلو فیلمی جسورانه و تخیلی درباره عشق، حافظه، درد و هوش مصنوعی ساخته است. سه دوره زمانی که هر کدام دارای نسخه هایی از گابریل و لویی با بازی لئو سیدوکس و جورج مکی است. در سال وحشتناک و وحشتناک 2044، هوش مصنوعی می تواند برای پاک کردن احساسات درد، از جمله دل شکستگی، استفاده شود، اما این به معنای زنده کردن این خاطرات برای پاک کردن است. آنها، گابریل روندی را آغاز می‌کند که او را به Belle Epoque پاریس می‌برد، جایی که او ازدواج ناخوشایندی دارد و جورج مزاحم است، و در سال 2014 به لس آنجلس، جایی که او از خانه مراقبت می‌کند و او در حال عبور از دوره‌های زمانی او را تعقیب می‌کند. هیولا» چنان داستان خیره کننده ای است که ممکن است در ابتدا مشخص نباشد، اما پر از پیچ و خم های غیرمنتظره است – به عنوان مثال، گابریل و لویی خود را در زیرزمین سیل زده یک کارخانه عروسک سازی در پاریس می بینند – که دائماً در جریان است. هیجان انگیز (. CJ)

علامی (اعتبار: Alamy)عالمی

(اعتبار: علامی)

سیدنی سوینی (که تهیه کننده فیلم نیز هست) در این فیلم ترسناک فوق العاده ترسناک درباره یک راهبه آمریکایی بازی می کند که می فهمد همه چیز آنطور که در صومعه ایتالیایی به نظر می رسد نیست. Immaculate می‌تواند به راحتی یک فیلم B بی‌مصرف درباره راهبه‌ها باشد، اما او (مادر) از بسیاری جهات بهتر است، از تفسیر جسورانه در مورد رفتار مردان با زنان تا فیلم‌برداری که یادآور هنر مذهبی رنسانس است. چیزی که بیشتر در مورد فیلم تاثیرگذار است، تمایل آن به جلو بردن همه چیز به سمت افراط های خیره کننده است. لحظات بی‌شماری وجود دارد که شما آن را تماشا می‌کنید و فکر می‌کنید: «نه…آن‌ها به آنجا نخواهند رفت…آن‌ها نخواهند…» و سپس می‌کنند. (NB)

A24 Films (اعتبار: A24 Films)فیلم های A24

(اعتبار: A24 Films)

واکنش به فیلم تقریباً به اندازه کشور تقسیم شده ای بود که در آن به تصویر کشیده شد، نشانه ای مطمئن از الکس گارلند به اعصاب خورد با تصور او از آینده ای نزدیک، ایالات متحده وارد جنگ داخلی تحت رهبری یک رئیس جمهور فاشیست شد. کریستن دانست به عنوان یک عکاس خبرنگار که همراه با همکارانش با بازی واگنر مورا، کیلی اسپانی و استفن مک کینلی هندرسون، خود را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهند تا شاهد وقایع اطرافشان باشند و گزارش دهند. گارلند این اکشن را از اسلحه و تانک در خیابان‌های واشنگتن تا درگیری‌های وحشیانه یک به یک در حومه‌های ظاهراً صلح‌آمیز می‌کند. اما بدترین چیز در مورد فیلم این است که چقدر تحسین برانگیز و متقاعدکننده داستان را به اندازه یک تار مو از دنیای واقعی اطراف ما دور می کند. برخی از تماشاگران شکایت داشتند که گارلند درگیری سیاسی تلخ تری ایجاد نکرده است، اما برای من این فیلم به اندازه کافی در چشم انداز خود از یک آینده جنگ زده بسیار باورپذیر خیره کننده است. (cj)

A24 Films (اعتبار: A24 Films)فیلم های A24

(اعتبار: A24 Films)

شخصیت کریستن استوارت زندگی اولیه ناخوشایندی داشت عشق خونریزی میکنههمانطور که شخصیت های کریستن استوارت اغلب انجام می دهند. او یک باشگاه ورزشی در شهر کوچک را اداره می کند، از پدر اراذل و اوباش خود (اد هریس) دوری می کند و بیهوده تلاش می کند خواهرش (جنا مالون) را متقاعد کند که به ازدواج آزاردهنده خود پایان دهد. اما همه چیز زمانی تغییر می کند که یک دریفتر کاریزماتیک با بازی کیتی اوبراین در مسیر خود به یک مسابقه بدنسازی در لاس وگاس توقف می کند. جرقه ها به پرواز در می آیند و آتش بازی های جنسی عرق کرده، خشونت تکان دهنده و جنون همه جانبه به انفجار ادامه می دهند. یک فیلم نوآر لزبین شیک و کمیک از رز گلس، کارگردان بریتانیایی که اولین بازی ترسناک خود را با سنت مود انجام داد، خنده دارترین و تخیلی ترین فیلم جنایی مستقل از زمان Good Time (2017 رابرت پتینسون، گرگ و میش) است. ستاره. (NB)

نئون (اعتبار: نئون)نئون

(نویسنده: نئون)

فیلم‌های آلیس رورواچر – مانند فیلم شگفت‌انگیز و افسانه‌ای 2018 “شاد مثل لازارو” – مملو از رئالیسم جادویی است. فیلم Chimera که در دهه 1980 توسکانی اتفاق می‌افتد، یکی از بهترین‌های اوست، زیرا مرز بین رئالیسم با بافت غنی و رویاها را در بر می‌گیرد. جاش اوکانر در نقش آرتور، انگلیسی‌ای بازی می‌کند که با گروهی از سارقان مقبره‌های محلی ایتالیایی برای یافتن آثار باستانی در مقبره‌های اتروسکی برای فروش در بازار سیاه کار می‌کند. آرتور پشمالو و غمگین از دست دادن عشقش بنجامین غمگین است. همانطور که یکی از شخصیت ها می گوید، او در زیر زمین به دنبال “دری به زندگی پس از مرگ” می گردد و گاهی اوقات به نظر می رسد که آن را پیدا می کند. رورواچر در یافتن زیبایی در خرابه ها مهارت دارد، چه خانه ویران شده بزرگی که مادر بنیامین (ایزابلا روسلینی) در آن زندگی می کند، چه خود آرتور. داستان با خطر، جنایت و فرار از دست پلیس به حرکت خود ادامه می‌دهد، اما فیلم با بازی تند و تیز، اما کاریزماتیک اوکانر و بینش ظریف روهرواچر شکل می‌گیرد که فیلمبرداری فوق‌العاده‌ای توسط هلن لووارد، فیلمبردار عالی فیلمبرداری شده است. (cj)

نئون (اعتبار: نئون)نئون

(نویسنده: نئون)

Robot Dreams یک کارتون است که شبیه هیچ کارتون دیگری نیست. این یک محصول اسپانیایی-فرانسوی است، و در عین حال ادای احترامی عاشقانه به دیوانگی نیویورک دهه 1980 است. این انیمیشن به سبک یک کتاب تصویری دوبعدی است و در عین حال پر از جزئیات کوچک است. دیالوگ ندارد و در عین حال سرشار از شوخ طبعی و خرد است. همه چیز در مورد یک سگ و یک ربات است، و در عین حال این یک اکتشاف انسانی غنی از تنهایی و همراهی است. این جواهر نامزد جایزه اسکار که از رمان گرافیکی سارا وارون اقتباس شده و توسط پابلو برگر کارگردانی شده است، داستان جادویی دو دوست را روایت می کند که در کنار یکدیگر شادی قلبی می یابند و سپس باید تصمیم بگیرند که آیا می توانند جدا از هم زندگی کنند. (NB)

گروه رسانه ای کوهن (اعتبار: گروه رسانه ای کوهن)گروه رسانه ای کوهن

(اعتبار: گروه رسانه ای کوهن)

معدودی از درام‌های مهاجر می‌توانند به اندازه این فیلم هیجان‌انگیز، انسانی و پرتنش باشند، درباره سفر خائنانه یک پسر 16 ساله که سنگال را در جستجوی زندگی بهتر ترک می‌کند. متئو گارونه (گامورا) بهترین کارگردانی را در جشنواره فیلم ونیز 2023 برای این فیلم دریافت کرد، در حالی که ستاره غیرحرفه‌ای او سیدوکس سار برنده بهترین بازیگر جوان در نقش سیدوکس خیالی شد، پسری شکننده که مصمم به رسیدن به ایتالیا با پسر عمویش موسی است. هر مرحله از سفر پسران خطر متفاوتی را به همراه دارد. آنها با گروهی از مهاجران دیگر از صحرا به راه افتادند و زمانی که یک زن می میرد، سیدوکس او را در حال پرواز در هوا می بیند که گویی واقعیت بیش از حد است که نمی توان آن را پذیرفت. در لیبی او را زندانی و شکنجه کردند. در مراحل پایانی، او باید قایق پر از مهاجران را به سمت ایتالیا راهنمایی کند که به فیلم عنوان «Io Capitano» («من کاپیتان هستم») داده است. با کلمات نسبتاً کمی، گارون و سار فیلمی شیوا و واقعی در مورد مردی می سازند که داستانش با مصیبت میلیون ها نفر در سراسر جهان طنین انداز می شود. (cj)

نئون (اعتبار: نئون)نئون

(نویسنده: نئون)

لزوماً فکر نمی‌کنید کسی که با نظافت توالت‌های عمومی امرار معاش می‌کند، راز خوشبختی را یافته است، اما کتاب روزهای عالی ویم وندرس دلیل محکمی برای این ایده است. فیلمی ژاپنی زبان توسط نویسنده و کارگردان آلمانی، این مطالعه شخصیت های هیپنوتیزمی هیرایاما (کوجی یاکوشو) را در توکیو دنبال می کند که او وظایف خود را به عنوان سرایدار، آبیاری گیاهان، خواندن رمان، گوش دادن به موسیقی راک آمریکایی و عکاسی از درختان انجام می دهد. همان همت و غرور آرام . اینجا و آنجا نکاتی در مورد چگونگی تغییر زندگی هیرایاما و چگونگی تغییر آن در آینده وجود دارد، اما هسته اصلی فیلم تأملی مستند درباره آرامش وجودی خالی از ضروریات است. همچنین، خود توالت های عمومی به قدری خوب طراحی شده اند که Perfect Days به خوبی می تواند آنها را به جاذبه های گردشگری تبدیل کند. (NB)

اعداد در این بخش نشان دهنده رتبه بندی نیستند، بلکه به منظور شفاف سازی هرچه بیشتر ورودی ها هستند.

دیدگاهتان را بنویسید