هشدار، “مشکلات” وفاداری سوپرمارکت می تواند منجر به خرج بیش از حد شود


جنیفر میرهانس،خبرنگار تجاری

Getty Images مردی در یک سوپرمارکت به گوشی هوشمند نگاه می کندگتی ایماژ

گروه‌های مصرف‌کننده هشدار داده‌اند که «چالش‌های» جدید سوپرمارکت‌ها که به خریداران امتیاز وفاداری اضافی برای خریدهای بزرگ‌تر پاداش می‌دهند، می‌تواند منجر به خرج بیش از حد شود.

چهار سوپرمارکت بزرگ بریتانیا – Tesco، Sainsbury's، Asda و Morrisons – اکنون به اعضای طرح‌های وفاداری خود امتیاز جایزه‌ای را در صورت رسیدن به اهداف خرج می‌دهند.

همه سوپرمارکت‌ها می‌گویند که طرح‌هایشان ارزش بهتر و پس‌انداز شخصی‌تری را به مشتریان ارائه می‌دهد.

اما گروه مصرف کننده چه؟ و موسسه خیریه بدهی StepChange هشدار داده است که ایجاد مشکلات خرید می تواند مردم را تشویق کند که بیشتر از توان مالی خود خرج کنند.

این چالش‌ها آخرین پیشرفت در طرح‌های کارت وفاداری سوپرمارکت‌ها هستند که به طور فزاینده‌ای پیچیده می‌شوند.

در همین حال، قیمت مواد غذایی در سال گذشته نزدیک به 20 درصد در سال افزایش یافت – بالاترین نرخ از دهه 1970 – و تنها در حال حاضر بازگشت به نرخ های “عادی تر”.

ال کلارک، سردبیر خرده‌فروشی در Who?، می‌گوید: «رقابت بین سوپرمارکت‌ها در حال حاضر شدید است و همه آنها درباره تعداد قیمت‌هایی که کاهش داده‌اند فریاد می‌زنند. اما واقعیت این است که غذای کلی هنوز بسیار گرانتر از چند سال پیش است.

Ged Footer یک خریدار سابق Asda است و اکنون به تامین کنندگان در مورد نحوه مذاکره با خرده فروشان مشاوره می دهد. او گفت قیمت گذاری و چالش های شخصی سازی شده به سادگی راهی برای سوپرمارکت ها برای رقابت برای مشتریان است.

او گفت: «آنها محصولاتی را که می‌خرید در طول یک ماه بررسی می‌کنند و سپس به شما پیشنهاد می‌دهند تا مطمئن شوند که دوباره آن محصول را از آنها می‌خرید.

چالش‌ها در سوپرمارکت‌های مختلف متفاوت است و شامل خرید بیشتر یا دستیابی به هزینه‌های هدف برای محصولات خاص در یک دوره زمانی معین می‌شود.

“مثل یک بازی”

جو رورک

جو رورک فکر می کند ارزش خرید کردن را دارد

جو رورک، مادر سه فرزند مجرد اهل منچستر، به بی‌بی‌سی گفت که خریداران در مورد کارت وفاداری یا چالش‌های ماموریتی «باید با احتیاط قدم بردارند».

او گفت: “اصطلاح “چالش ها” می تواند آن را مانند یک بازی به نظر برساند، و اگر شما فردی هستید که درگیر چنین چیزهایی می شوید، می تواند بسیار خطرناک باشد.

خانم رورک، که در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود @thismumcooks نکاتی را در مورد چگونگی صرفه‌جویی در پول در فروشگاه مواد غذایی به اشتراک می‌گذارد، گفت بله. فکر نمی‌کنم مشکلات سوپرمارکت او را تشویق به خرید بیشتر از همان فروشگاه کند.

او گفت: “فکر نمی کنم ارزش یک مشتری وفادار بودن را داشته باشد. فکر می کنم ارزش خرید از تمام سوپرمارکت های منطقه شما را دارد.”

داده‌های شرکت تحقیقاتی Kantar نشان می‌دهد که افراد متوسط ​​کارت‌های وفاداری برای سه سوپرمارکت دارند.

گرافیک مقابله با آن

چگونه در خرید غذا صرفه جویی کنیم

  • از قیمت ها مطلع شوید: در مورد قیمت اقلامی که مرتباً می‌خرید اطلاعات کسب کنید تا مشخص کنید چه چیزی خوب است و چه چیزی خوب نیست
  • قیمت 100 گرم را مقایسه کنید: در قفسه ها به دنبال محصولات مشابه باشید، زیرا قیمت وفاداری ممکن است ارزان ترین گزینه نباشد.
  • بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید: کوپن ها یا مسابقات سوپرمارکت اغلب از شما می خواهند که بیشتر هزینه کنید، بنابراین وسوسه نشوید که بیش از حد خرج کنید
  • انبار کردن: اگر همچنان می‌خواهید از کوپن نقدی استفاده کنید، اقلام عمده مانند ماکارونی، برنج یا کنسروهایی که ماندگاری طولانی دارند بخرید.
  • از تکنیک استفاده کنید: از برنامه‌های مقایسه مستقل سوپرمارکت‌ها برای ذخیره محصولات مورد علاقه خود استفاده کنید و در صورت خراب شدن آنها هشدار دریافت کنید

تحقیق و بررسی

خانم کلارک در کدام یک؟ بی‌بی‌سی گفت: «بسیاری از خانواده‌ها برای گذراندن زندگی خود در تلاش هستند، مهم است که سوپرمارکت‌ها این چالش‌ها را بیش از حد بازی نکنند و خریداران را تشویق به خرج کردن بیش از توان خود برای دسترسی به جوایز نکنند.»

گروهی از مصرف کنندگان قبلاً ادعا کردند قیمت کارت های وفاداری Sainsbury و Tesco آنقدرها که به نظر می رسد خوب نبودند. در ژانویه 2024، سازمان رقابت و بازار بازبینی قیمت‌گذاری وفاداری سوپرمارکت‌ها را اعلام کرد.

بررسی می‌کند که آیا قیمت‌گذاری وفاداری یک تبلیغ واقعی است یا می‌تواند خریداران را گمراه کند، آیا هر گروهی را در معرض ضرر قرار می‌دهد، آیا بر عادات خرید تأثیر می‌گذارد و چگونه سوپرمارکت‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. انتظار می رود نتایج در ماه جولای به روز شود.

Simon Trevetick، رئیس ارتباطات در StepChange، می‌گوید: «در حالی که طرح‌های وفاداری خرده‌فروشان می‌توانند تخفیف‌های مفیدی را به مشتریان ارائه دهند، این خطر وجود دارد که وقتی هزینه‌ها مشوق می‌شوند، مردم ممکن است بیش از آنچه در ابتدا برنامه‌ریزی کرده‌اند یا توانایی پرداخت آن را داشته باشند، خرج کنند.» وی از همه کسانی که مشکلات مالی دارند درخواست کرد با یک موسسه خیریه تماس بگیرید

بی بی سی از Tesco، Sainsbury's، Asda و Morrisons خواست تا به نگرانی ها مبنی بر اینکه مشکلات وفاداری آنها می تواند منجر به خرج بیش از حد شود، پاسخ دهند.

سخنگوی تسکو گفت که برنامه چالش های Clubcard “همه چیز در مورد پاداش دادن به مشتریان برای خرید محصولاتی است که به طور منظم می خرند”.

Sainsbury's گفت که مسابقه Shop for Points به مشتریان منتخب ارائه شد و امتیازهای جایزه “بر اساس تعداد بازدیدهایی که مشتریان از فروشگاه انجام دادند، با حداقل هزینه 1 پوند برای هر فروشگاه” به دست آمد.

اسدا و موریسون پاسخی ندادند.

دیدگاهتان را بنویسید