چرا سرمایه گذاران نوشیدنی محبوب را کنار می گذارند؟


خوان داسیلوا،خبرنگار تجاری

Getty Images یک زن هنگ کنگی با حباب برای گرفتن سلفی ژست می گیرد.گتی ایماژ

چای حباب دار بین میلیون ها نفر محبوب شده است، اما باعث تلخی برخی سرمایه گذاران شده است

چای حبابی یا بوبا از منشا آن در دهه 1980 تایوان تا شوق جهانی امروزی راه درازی را پیموده است.

از هر کسی زیر 40 سال در هر کجای دنیا بپرسید که آیا تا به حال چای شیر و گلوله‌های تاپیوکا را امتحان کرده‌اند یا خیر، و شانس بسیار خوبی برای آنها وجود دارد.

چای حباب دار مطمئناً در بین بسیاری از طرفداران بسیار محبوب شده است، اما تلخی برخی سرمایه گذاران را برانگیخته است.

دو شبکه چینی در حال حاضر در بازار سهام شروع به کار کرده اند سقوط کرد و برنامه هایی برای فروش حداقل دو سهم دیگر وجود دارد.

با وجود این اشکالات، لوبیا از زمانی که محبوبیت آن از آسیا به غرب منتقل شد، به طور غیرقابل انکاری به یک پدیده جهانی تبدیل شده است.

از لندن تا هلسینکی و از بوئنوس آیرس تا کیپ تاون، تقریباً غیرممکن است که شهر بزرگی را پیدا کنید که برای فروش نداشته باشد.

مواد تشکیل دهنده چای حبابی تصاویر Getty Images را توضیح داد.گتی ایماژ

اگرچه مخترع واقعی هنوز مورد بحث است، اما می دانیم که چای حباب دار در تایوان اختراع شده است.

در حال حاضر حدود نیم میلیون فروشگاه چای حبابی فقط در چین وجود دارد – بازار بزرگی برای این نوشیدنی که خیلی دور از منشا آن در تایوان نیست.

لیلی، مدرس دانشگاه سی ساله، که در شهر جنوبی گوانگژو چین زندگی می کند، اولین بار زمانی که در مدرسه ابتدایی بود شروع به نوشیدن آن کرد.

امروز او نمی تواند برای مدت طولانی بدون آن کار کند. او می گوید: «قوز حبابی یک درمان آسان است، بنابراین من اغلب آن را می نوشم.

تینا، یک کارمند اداری از پکن، او نیز در 30 سالگی، داستان مشابهی را تعریف می کند. او اولین بار در کودکی بوبا را امتحان کرد و اکنون چندین بار در هفته آن را می نوشد. او اغلب سفارشات گروهی را با همکاران و دوستانش از طیف گسترده ای از فروشگاه های معروف انجام می دهد.

لیلی، تینا و میلیون‌ها نفر مانند آن‌ها به تجارت چای حباب‌دار چین در سال گذشته کمک کرده‌اند تا به یک صنعت سراسری به ارزش حدود 145 میلیارد یوان (20 میلیارد دلار؛ 15.9 میلیارد پوند) در سال گذشته تبدیل شود.

تینا در حالی که یک نوشیدنی حبابدار در دست دارد برای عکس گرفتن.

تینا، یک کارمند اداری در پکن، اغلب برای دوستان و همکارانش چای حبابی سفارش می دهد

به گفته جیسون یو از گروه تحقیقاتی مصرف کننده Kantar Worldpanel، نوآوری کلید موفقیت آن بوده است، “با طعم ها و دستور العمل های جدید که همیشه عرضه می شود”.

این یک استراتژی است که با آن طنین انداز است زنبق که می‌گوید «کمپین‌های تبلیغاتی، همکاری‌های برند و عطرهای جدید» باعث می‌شود او برای اطلاعات بیشتر بازگردد.

آقای یو می‌گوید که این رویکرد همچنین به گسترش زنجیره‌های چای حبابی در فراتر از شهرهای بزرگ چین کمک کرده است.

این داستان موفقیت حتی با کاهش سرعت اقتصاد چین و بستن کمربندهای مصرف کنندگان ادامه دارد.

آقای یو گفت که چای حباب دار “لذت بسیار مقرون به صرفه ای را برای مصرف کنندگان در چین فراهم می کند.”

با این حال، برخی از سرمایه گذاران همان میزان اشتیاق را از خود نشان نداده اند.

در تلاش برای استفاده از این شوق، چندین زنجیره چای چینی در سال های اخیر به دنبال فروش سهام به مردم بوده اند.

سومین زنجیره بزرگ چای حبابی چین، Sichuan Baicha Baidao Industrial، که با نام Chabaidao نیز شناخته می شود، ماه گذشته در بازار سهام عرضه شد.

سهام در روز اول معاملات کاهش یافت و هنوز بهبود نیافته است.

این پس از اولین بازی ناامیدکننده دیگر برای نایوکی از شنژن انجام شد.

سهام این شرکت از زمان عرضه در هنگ کنگ تقریباً سه سال پیش، بیش از 80 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

Getty Images یک مشتری چای شیر خود را در خارج از فروشگاه Chabaidao در پکن به نمایش می گذارد.گتی ایماژ

سهام شرکت‌های چای حباب‌دار چینی پس از شروع بازارشان سقوط کرد

تحلیلگران به دلایل متعددی برای چنین شاخص های ضعیفی اشاره می کنند، از جمله نگرانی ها در مورد بازار سهام هنگ کنگ به طور کلی.

به گفته شرکت مشاوره دیلویت، میزان دریافتی از فهرست های جدید در شهر از ابتدای سال جاری به سطحی رسیده است که از سال 2009 مشاهده نشده است.

اما این موضوع دیگر زنجیره‌های چای حباب‌دار را از برنامه‌ریزی فروش سهام خود منصرف نکرده است.

در اوایل سال جاری، اولین و دومین فروشگاه های زنجیره ای بزرگ چین – Mixue Group و Guming Holdings – برای عرضه در بورس اوراق بهادار هنگ کنگ درخواست دادند.

گری نگ، اقتصاددان ارشد در Natixis، گفت: “تداوم احساسات ضعیف بازار در هنگ کنگ دلیل اصلی” شکست بازار Chabaidao است.

او معتقد است تا زمانی که “نشانه روشنی از چرخش چین به سمت رشد و کاهش نرخ های بهره ایالات متحده” وجود نداشته باشد، این شهر برای جذب فهرست های جدید مبارزه خواهد کرد.

با این حال، برخی دیگر می‌گویند سرمایه‌گذاران بر مشکلات خود صنعت چای حبابی تمرکز کرده‌اند.

Kenny Ng، استراتژیست اوراق بهادار در Everbright Securities International گفت: “موانع ورود نسبتاً کمی دارد که منجر به افزایش رقابت می شود.”

“بسیاری از شرکت ها برای حمایت از رشد درآمد به افتتاح فروشگاه های جدید متکی هستند. با این حال، این استراتژی توسعه ممکن است منجر به حاشیه سود ناخالص کمتر شود زیرا شرکت ها با هزینه های عملیاتی و مدیریت فروشگاه بالاتری روبرو هستند.”

برای طرفداران چای حبابی، افزایش رقابت مزایای خود را دارد. هان یک دوستدار معمولی لوبیا از پکن است که از برخی برندهای برتر دوری می کرد زیرا فکر می کرد آنها بسیار گران هستند.

که تغییر کرده است. او می‌گوید که قیمت هنگام انتخاب بین برندهای مختلف به دلیل اینکه «تخفیف‌ها و کوپن‌های زیادی دارند» کمتر شده است.

اما برای سازندگان چای حباب دار و سرمایه گذاران بالقوه آنها، قیمت های پایین تر و هزینه های بالاتر ممکن است یک دستور العمل نامطلوب باشد.

گری نگ هشدار داد: «مسئله Chabaidao خطرات را برجسته می‌کند و برای فهرست سایر زنجیره‌های چای سیب‌زمینی نوید خوبی ندارد.

لیلی و هان می گویند خطر بسیار مهم دیگری در ارتباط با نوشیدنی، اغلب سرشار از قند است که آنها را از سفارش بیشتر باز می دارد – افزایش وزن.

دیدگاهتان را بنویسید