آیا می توان جکوزی های «خوک پر انرژی» را دوستدار محیط زیست ساخت؟


کریستینا رو،گزارشگر فناوری

Getty Images مردی در جکوزی استراحت می کندگتی ایماژ

بسیاری از پارک های تعطیلات، جکوزی را به عنوان یک ویژگی استاندارد در نظر می گیرند

برخی از افراد برای گرفتن وان آب گرم به Severin Borenstein دچار مشکل می شوند.

او می‌گوید: «یک انتقاد کلی از داشتن جکوزی این است که استفاده بیهوده از انرژی است.

دلیل اصلی چنین مصرف انرژی بالا گرمایش است که معمولاً حتی در روزهایی که از وان آب گرم استفاده نمی شود کار می کند تا آب خیلی سرد نشود.

پروفسور بورنشتاین در حال تحقیق در مورد اقتصاد انرژی در دانشکده بازرگانی هاس در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، توانسته است به اعداد خانواده خود بپردازد.

او و همسرش به طور منظم و حدود پنج بار در هفته از جکوزی استفاده می کنند.

او توضیح می دهد: «برای گرم نگه داشتن حمام هر روز، باید آن را به طور متوسط ​​حدود 30 دقیقه در روز گرم کنم تا اتلاف گرما را جبران کنم. وان آب گرم حدود شش ساعت در روز فیلتر می شود و حدود سه بار در سال تخلیه و دوباره پر می شود.

مصرف انرژی جکوزی تقریباً 18 درصد برق مصرفی خانوار او است.

پروفسور بورنشتاین محاسبه کرد که استفاده از جکوزی به مدت یک سال نسبت به پرواز یک طرفه بین بوستون و لندن، انتشار گازهای گلخانه ای کمی کمتر تولید می کند.

این قابل توجه است و برخی را وادار کرده است که وان آب گرم را “گراز انرژی” نیز بخوانند سوله های گرم، استخرهای شنا و یخچال های دیگر

به گفته Uswitchجکوزی ها احتمالاً پر انرژی ترین وسایل خانه هستند.

وان آب گرم کلبه ای آخر هفته Candy Elsie's Cottageآب نبات آخر هفته

تخمین زده می شود که وان آب گرم رزرو را 10 تا 20 درصد افزایش دهد.

اقداماتی وجود دارد که می تواند خوک ها را کمی کمتر حریص کند.

یک عامل نحوه تغذیه وان است.

وان های آب گرم معمولاً با بخاری های برقی مخصوص به خود عرضه می شوند، بنابراین استفاده از یک منبع انرژی سازگار با محیط زیست باعث کاهش ردپای کربن شما می شود.

همچنین می توان این بخاری ها را با آبگرمکن خورشیدی ترکیب کرد تا نیاز به برق را کاهش دهد.

با این حال، برای کسانی که جکوزی را در خانه خود نصب می کنند، این می تواند یک سطح دشواری اضافی باشد.

برای مشتریان خرده‌فروشی، کارل روونتری، مدیر ارشد فناوری تولیدکننده وان آب گرم بریتانیایی RotoSpa، می‌گوید: «سادگی کلیدی است.

پارک‌های تعطیلات بیشتر به روی سیستم‌های گرمایش جایگزین، از جمله دیگ‌های خورشیدی و زیست‌توده (که می‌توانند روی گلوله‌های چوب یا حتی زباله‌های قهوه کار کنند) و پمپ‌های حرارتی باز هستند.

پمپ حرارتی برای جکوزی انرژی کارآمدتر خواهد بود از بخاری برقی راهنمای خرید WhatSpa؟ یک بخاری برقی استاندارد را رتبه بندی می کند بیش از سه برابر انرژی مصرف می کند در طول چرخه گرمایش در مقایسه با پمپ حرارتی منبع هوا.

آقای Rowntree می‌گوید یک پمپ حرارتی منبع هوا می‌تواند هزینه‌های انرژی را تا ۷۵ درصد کاهش دهد و می‌تواند ظرف سه سال هزینه‌های خود را بپردازد.

عوامل دیگر شامل میزان عایق بندی و پوشش دهی وان برای کاهش اتلاف حرارت است. چقدر بزرگ است، که بر میزان آب مورد نیاز برای گرم کردن تأثیر می گذارد. و تنظیمات دما

آقای Rowntree می گوید که ویژگی های بهره وری انرژی در سیستم کنترل نیز می تواند کمک کننده باشد. او از یک تایمر خواب در وان حمام خود استفاده می کند که بین ساعت 11:00 تا 07:00 آن را برای خواب تنظیم می کند.

او توضیح می‌دهد که اگرچه یک شبه خنک می‌شود، اما همچنان ارزان‌تر از ماندن آن در طول شب است.

البته گزینه جکوزی هیزمی نیز وجود دارد. تأثیر زیست محیطی آن تا حدی به این بستگی دارد که آیا چوب به صورت پایدار تامین شده است، اما سوزاندن چوب همیشه دی اکسید کربن تولید می کند.

فناوری کسب و کار بیشتر

برای فعالان گردشگری، یکی دیگر از مولفه های مهم رفتار مهمانان است. وان های آب گرم در AliKats، یک مجموعه کلبه در کوه های آلپ فرانسه بسیار محبوب هستند.

اما این شرکت که منطقه آن در دو سال گذشته خشکسالی را تجربه کرده است، جکوزی های 1500 لیتری خود را به عنوان منطقه ای معرفی کرده است که مصرف انرژی و آب باید در آن کاهش یابد.

این باعث شده است که این شرکت سیاست جدیدی را برای جکوزی معرفی کند که طبق آن مهمانان باید برای استفاده از جکوزی در تابستان یا اگر جکوزی آنها نیاز به تعویض آب در اواسط هفته داشته باشند، هزینه بیشتری بپردازند.

ال جوج، یکی از بنیانگذاران AliKats، می گوید: «در زمستان، بیشتر مهمانان همچنان می خواهند از جکوزی استفاده کنند، اما در تابستان، تعداد بیشتری از مهمانان دور می شوند.

در مورد تغییرات آب در اواسط هفته، این شرکت معتقد است که با استفاده صحیح، مانند دوش گرفتن قبل از ورود به جکوزی، می توان از این امر به راحتی جلوگیری کرد.

همچنین، “مهمترین کاری که امسال انجام دادیم این بود که نوشیدنی را در جکوزی قطع کنیم، و این به ما امکان داد آب را برای مدت طولانی تری ادامه دهیم.”

آقای قاضی توضیح می‌دهد: «وقتی آبجو در وان آب گرم ریخته می‌شود، مخمر با آب واکنش نشان می‌دهد (37.5 درجه) و خیلی سریع بد می‌شود. بنابراین، توقف استفاده از الکل در جکوزی تأثیر مثبت قوی بر محیط زیست داشته است.

Getty Images گروهی از زنان در وان آب گرم در حال نوشیدن شرابگتی ایماژ

برخی از مالکان استفاده از الکل در جکوزی را ممنوع کرده اند

بازار جکوزی چند سالی است که ترن هوایی. فروش جکوزی در سال‌های 2020 و 2021 در طول همه‌گیری کووید-19 افزایش یافت. در بریتانیا، به دلیل هزینه های بالای زندگی و قیمت بالای برق، فروش در سال های 2022 و 2023 کاهش یافت.

در نهایت، آقای راونتری می‌گوید: «اکنون ما شروع به دیدن یک روند صعودی کرده‌ایم.

او گزارش می دهد که RotoSpa در سال قبل از کووید حدود 600 فروخته می شد، در طول همه گیری 2500 و اکنون حدود 1000 فروخته می شد.

بیشتر رشد تدریجی به دلیل محبوبیت جکوزی در اجاره تعطیلات است. صاحبان املاک استراحتگاه بریتانیا که بخشی از زنجیره های Weekend Candy و ToWander UK هستند گزارش می دهند که داشتن جکوزی می تواند رزرو را 10 تا 20 درصد افزایش دهد.

با این حال، هزینه های نگهداری وان آب گرم می تواند قابل توجه باشد. سال گذشته، در Buxby Manor در یورکشایر، مالک بارنی اسمیت، سه وان آب گرم پمپ حرارتی با منبع هوا و همچنین پنل های خورشیدی و یک باتری نصب کرد.

آقای اسمیت گزارش می دهد: “با وجود این، هنوز بین هر بار تمیز کردن، پر کردن و گرم کردن کامل هر جکوزی حدود 100 پوند هزینه دارد.”

با وجود نیازهای تعمیر و نگهداری و انرژی، بسیاری از کارآفرینان گردشگری معتقدند که جکوزی در حال حاضر ضروری است.

یاسمین ویلکس، مالک Loose Reins در دورست، جایی که جکوزی‌های آب گرم در سال‌های 2022 و 2023 اضافه شد، می‌گوید: «من می‌توانم بگویم که آنها شروع به استاندارد شدن کرده‌اند.

پروفسور بورنشتاین در کالیفرنیا می گوید تمرکز محدود بر مصرف انرژی ممکن است تصویر بزرگ استفاده از جکوزی را از دست بدهد.

چی شامل مزایای سلامتی است مانند کاهش فشار خون و بهبود خواب.

او می گوید: «کارهای زیادی وجود دارد که ما انجام می دهیم که بر محیط زیست تأثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید