بی بی سی وکیل سابق اداره پست را به چالش می کشد


ایسیلت کار،خبرنگار تجاری، لندن

جین مک لئود، وکیل اداره پست، عدم مشارکت او در تحقیقات را زیر سوال برد

بی‌بی‌سی نیوز استرالیا وکیل داخلی اداره پست را که با پرونده مهمی که توسط آلن بیتس و دیگر معاونان مطرح شده بود، پس از اینکه او از حضور در برابر یک تحقیق عمومی در مورد رسوایی Horizon خودداری کرد، به چالش کشید.

جین مک‌لئود که از سال 2015 تا 2019 مشاور عمومی اداره پست بود، در حالی که سگش را بیرون خانه‌اش در سیدنی می‌رفت، با بی‌بی‌سی مصاحبه کرد.

وقتی از او پرسیده شد که چرا نیامده است، او پاسخ داد “بدون نظر”. او قرار بود این هفته شهادت دهد.

جو همیلتون، یکی از معاونان سابق اداره پست که به ناحق محکوم شده است، می گوید: «این تعجب آور نیست، اما به خوبی حرف می زند. او افزود: “اگر تصمیم می گرفت در تحقیقات کمک کند، حتما آنجا بود.”

“شاهد مهم”

جین مک‌لئود که در استرالیا به دنیا آمد، در سال 2020 به آنجا بازگشت.

سر وین ویلیامز، رئیس تحقیقات Post Office Horizon IT، ماه گذشته فاش کرد که اگرچه خانم مک‌لئود اظهارات شاهدی را ارائه کرده است، اما علی‌رغم اینکه از او خواسته شده است، دلیلی شفاهی ارائه نکند.

در بازجویی شنیده شد که وکلای خانم مک‌لئود گفتند دلیل آن این بود که با توجه به زمان، او معتقد بود که اظهارات کتبی او بهترین مدرکی است که می‌توانست ارائه دهد.

خانم مک‌لئود از آن زمان تاکنون به درخواست‌های بی‌بی‌سی برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

سر وین گفت که حتی قبل از دیدن مدارک کتبی او، به این نتیجه رسیده بود که خانم مک‌لئود «شاهد مهمی» است که می‌خواست شخصاً بشنود.

او افزود که خانم مک‌لئود علی‌رغم پیشنهادی که برای تامین هزینه‌های سفر و اقامتش ارائه شده است، «به‌صراحت اعلام کرده است که با ارائه مدارک شفاهی» حضوری یا از طریق پیوند ویدیویی، با تحقیقات همکاری نخواهد کرد.

با این حال، سر وین توضیح داد که توانایی او برای جلب حضور او محدود بود زیرا او در خارج از کشور زندگی می کرد.

بر اساس قانون تحقیقات 2005، شاهدان می توانند از نظر قانونی مجبور به ارائه مدرک شوند، اما این فقط در مورد اتباع بریتانیا صدق می کند.

خانم مک‌لئود در بیانیه کتبی خود برای تحقیق گفت: «من به خوبی می‌دانم که تصمیم‌هایی که در طول مدت حضورم در Post Office Limited در رابطه با دعوای حقوقی دسته‌جمعی و عملکرد Horizon و تحقیق دوام درگیر بوده‌ام برای بسیاری از بخش‌ها پیامدهایی داشته است. – مدیران پست و خانواده های آنها.”

وی افزود: از این اتفاق متاسفم و از کسانی که متضرر شده اند به دلیل عواقب نامطلوبی که متحمل شده اند عذرخواهی می کنم.

“کاملا اشتباه”

جین مک‌لئود وکیل عمومی اداره پست بود و دوره‌ای را پوشش می‌داد که در یک محاکمه برجسته به رهبری آلن بیتس با زیرمجموعه‌ها در دادگاه مبارزه کرد.

رئیس سابق اداره پست، پائولا ونلز، ماه گذشته با ارائه شواهد، جین مک‌لئود را به عنوان یکی از مدیران ارشدی معرفی کرد که به او اعتماد کرد تا اطلاعاتش را در اختیار او قرار دهد، وقتی که سام استین کی‌سی از او خواسته بود فهرستی از کسانی که او را ناامید کرده بودند، ارائه دهد.

خانم ونلز همچنین گفت که از خانم مک‌لئود پرسیده است که چرا آنها علیه معاونان روسا اقدام قانونی کرده‌اند، که به گفته او “کاملا اشتباه است”.

او به تحقیق گفت که بعد از اینکه اولاً معتقد بود اداره پست احتمالاً پرونده ها را حل و فصل می کند، خانم مک لئود احساس کرد که اقدام قانونی “تنها راه برای حل این مشکل” است.

اوایل امسال، تحقیقات بی بی سی این اسناد را فاش کرد نشان می دهد که در سال 2017 اداره پست شواهدی داشت مبنی بر این که ضرر و زیان ممکن است به دلیل اشتباهات در سیستم IT Horizon یا مداخله از راه دور باشد.

جین مک‌لئود در ماه مارس در واکنش به این داستان بیانیه‌ای برای بی‌بی‌سی صادر کرد و گفت که از تحقیقات عمومی جاری در مورد رسوایی اداره پست حمایت می‌کند و به آن کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید