نتایج اولیه نشان می دهد که مودی به دنبال کاهش اکثریت است


سایمون فریزر،ویرایشگر آسیا آنلاین، لندن

گتی ایماژ برش مقوایی از نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در هنگام شمارش آرا در انتخابات ملی در دهلی نو، هند، سه شنبه، 4 ژوئن 2024.گتی ایماژ

برکناری نخست وزیر در دهلی – آقای مودی برای سومین دوره ریاست جمهوری خود می رود

ائتلاف نارندرا مودی، نخست وزیر هند در شمارش آرا در انتخابات عمومی به راحتی جلوتر است، اما نتایج اولیه نشان می دهد که این اتحاد به خوبی از پیش بینی های انتخاباتی پرشور فاصله دارد.

ائتلاف آقای مودی به رهبری BJP در بیش از 290 کرسی از 543 کرسی پیشتاز است. کنگره و سایر احزاب مخالف متحد در میان بیش از 220 احزاب هستند.

بسیاری از ناظران از مخالفت شدیدی که تاکنون به وجود آمده شگفت زده شده اند.

نظرسنجی‌های متعدد خروجی در آخر هفته نشان داد که اتحاد NDA به رهبری BJP با اکثریت فوق‌العاده به آن اجازه می‌دهد تا تغییرات قانون اساسی را انجام دهد.

آقای مودی که به دنبال سومین دوره متوالی تاریخی است، 370 کرسی برای BJP و 400 کرسی برای اتحاد خود تعیین کرده است.

اما اگر روند اولیه در نتایج نهایی که اواخر روز سه‌شنبه منتشر می‌شود تأیید شود، BJP ممکن است حتی 272 کرسی مورد نیاز برای اکثریت مجلس را به تنهایی به دست نیاورد.

بسیاری از مردم این انتخابات را به عنوان یک همه پرسی درباره دهه ریاست جمهوری آقای مودی می دانند که طی آن او بسیاری از جنبه های زندگی در هند را متحول کرده است، بنابراین ناراحتی بزرگی خواهد بود.

در مقر کنگره، کارگران حزب اولین نتایج را جشن گرفتند. بازارهای هند متزلزل بودند – بیش از 2٪ کاهش یافت – که نشان می دهد این یک نتیجه سریع برای اتحاد حاکم نبود.

طرفداران حزب EPA Bharatiya Janata (BJP) در 4 ژوئن 2024 در حالی که نتایج انتخابات را روی صفحه تلویزیون در مقر BJP در بنگلور هند مشاهده می کنند جشن می گیرند. EPA

حامیان BJP هنوز هم لبخند می زنند – اما رقابت سخت تر از حد انتظار است

با این حال، کارشناسان تاکید می کنند که شمارش الکترونیکی آرا هنوز در مراحل اولیه است و تا چند ساعت آینده می تواند تغییرات زیادی داشته باشد.

بر اساس آمار رسمی، به طور متوسط ​​66 درصد از رای دهندگان در انتخابات شرکت کردند. این بزرگترین رویدادی بود که جهان تا به حال دیده بود، با نزدیک به یک میلیارد رای دهنده ثبت نام شده – تقریباً یک نفر از هر هشت نفر جمعیت جهان.

رای گیری در هفت دور از 19 آوریل تا 1 ژوئن به دلایل امنیتی و لجستیکی برگزار شد. بیشتر انتخابات در گرمای شدید و مرگبار برگزار شد و دمای هوا در برخی مناطق هند به نزدیک به 50 درجه سانتیگراد رسید.

طرفداران کنگره گتی ایماژ در دهلی جشن گرفتندگتی ایماژ

حامیان کنگره در دهلی به مخالفت شدید اشاره می کنند

BJP و رقبای آن کارزاری تلخ – گاه کوبنده – به راه انداختند و نخست وزیر وقتی رقبای او را به شیطان سازی مسلمانان متهم کردند، تفرقه افکنی را انکار کرد.

آقای مودی از کشور دیدن کرد و به دستاوردهای خود در زمینه هایی مانند ارائه برنامه های رفاه اجتماعی و ارتقای شهرت جهانی هند اشاره کرد.

احزاب اپوزیسیون بر سطوح بالای بیکاری – به ویژه در میان جوانان – و ترس از اینکه تغییرات قانون اساسی می تواند قدرت را از فقرا سلب کند، تاکید کرده اند. آنها همچنین قول دادند که جلوی “نزول” هند به استبداد را بگیرند.

تعدادی از رهبران اپوزیسیون و منتقدان دولت در سال‌های اخیر زندانی شده‌اند، از جمله آرویند کجریوال، وزیر دهلی، که در ماه آوریل به اتهام فساد بازداشت شد، اما بعداً برای مدت کوتاهی آزاد شد تا به او اجازه دهد تا مبارزات انتخاباتی خود را انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید