آیا هوش مصنوعی می تواند به آزمایش روی حیوانات پایان دهد؟


کریستینا رو،گزارشگر فناوری

موش آزمایشگاهی گتی ایماژگتی ایماژ

هوش مصنوعی ممکن است روزی به این معنی باشد که حیوانات نیازی به معاینه پزشکی ندارند

از دوستداران حیوانات گرفته تا تکنسین های آزمایشگاه، هیچ کس دوست ندارد حیوانات را تحت آزمایش های علمی قرار دهد.

در عوض، این کار برای اطمینان از ایمن بودن داروها و سایر مواد برای استفاده احتمالی انسان انجام می شود.

محققان مدت هاست که به دنبال جایگزین های غیر حیوانی بوده اند. سیستم‌های هوش مصنوعی (AI) اکنون به این کار سرعت می‌بخشند.

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در این زمینه ساده است اما گفته می‌شود موثر است – استفاده از آن برای بررسی تمام نتایج آزمایش‌های جهانی موجود و موجود جهانی برای جلوگیری از نیاز به آزمایش‌های غیر ضروری جدید.

جوزف مانوپلو، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در کمیته پزشکان برای پزشکی مسئول، که یک سازمان غیرانتفاعی ایالات متحده است، می‌گوید: این کار مفید است زیرا غربال کردن داده‌های دهه‌ها برای یافتن و تجزیه و تحلیل دقیقاً آنچه به دنبال آن هستند برای دانشمندان دشوار است.

او می‌گوید: «من واقعاً در مورد استفاده از مدل‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT برای استخراج و ترکیب همه این داده‌های موجود و بهره‌گیری حداکثری از آن هیجان‌زده هستم.

توماس هارتانگ، استاد سم شناسی در دانشگاه جان هاپکینز در ایالات متحده و مدیر مرکز جایگزین های آزمایش بر روی حیوانات است. او می‌گوید: “هوش مصنوعی می‌تواند اطلاعات را از مقالات علمی و همچنین انسان یا بهتر استخراج کند.”

پروفسور هارتانگ در مورد آزمایش امروز روی حیوانات می گوید که نیاز به آزمایش مواد شیمیایی جدید یکی از دلایل اصلی است. و با بیش از 1000 مورد از این ترکیبات جدید که هر ساله وارد بازار می شوند، چیزهای زیادی برای بررسی وجود دارد.

پروفسور هارتونگ می گوید که سیستم های هوش مصنوعی آموزش دیده شروع به تعیین سمیت یک ماده شیمیایی جدید کرده اند.

وجود ابزارهایی در دسترس که می‌توانیم دکمه‌ای را فشار دهیم و ارزیابی اولیه‌ای را دریافت کنیم که به ما برخی از پرچم‌های «اینجا یک مشکل است»… بسیار مفید خواهد بود.»

پروفسور هارتانگ اضافه می‌کند که در حالی که سیستم‌های نرم‌افزاری مدت‌هاست در سم‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرند، هوش مصنوعی “جهش بزرگی به جلو” را هم در قدرت و هم در دقت ایجاد می‌کند.

او می‌گوید: «این به‌طور ناگهانی فرصت‌هایی را ایجاد می‌کند که قبلاً وجود نداشتند،» و افزود که هوش مصنوعی اکنون در هر مرحله از آزمایش سمیت دخالت دارد. هوش مصنوعی حتی برای تولید داروهای جدید استفاده می شود.

جوزف مانوپلو جوزف مانوپلوجوزف مانوپلو

جوزف مانوپلو می‌گوید از این که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند تمام داده‌های موجود را در آن جا بیاندازد «هیجان زده» است.

البته سیستم های هوش مصنوعی برای تعیین ایمنی شیمیایی مناسب نیستند. یکی از مشکلات پدیده ای است که به عنوان رانش داده شناخته می شود.

یکی از نمونه‌های آن این است که سیستم هوش مصنوعی و الگوریتم آن با استفاده از داده‌های سلامتی عمدتاً از یک گروه قومی آموزش داده شده است.

خطر این است که محاسبات یا نتیجه گیری های آن ممکن است به طور کامل برای افراد مبتلا به این بیماری قابل استفاده نباشد با منشأ قومی متفاوت

اما همانطور که پروفسور هارتانگ اشاره می کند، آزمایش دارو بر روی حیوانات گاهی اوقات می تواند فایده چندانی نداشته باشد.

به عنوان مثال، داروی آرتریت Vioxx مرحله آزمایش بر روی حیوانات را طی کرد و سپس ادامه داد و در نهایت از فروش خارج شود پس از مطالعات نشان داد که استفاده طولانی مدت انسان خطر حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

از سوی دیگر، برخی از داروهای پرمصرف در آزمایشات حیوانی مانند آسپرین مسکن که برای جنین موش سمی است، با شکست مواجه می شوند.

پروفسور هارتانگ نتیجه می گیرد که در تعدادی از موارد هوش مصنوعی در حال حاضر دقیق تر از آزمایش های حیوانی است.

توماس هارتانگ توماس هارتانگتوماس هارتانگ

پروفسور هارتانگ می گوید هوش مصنوعی “جهش بزرگی به جلو” ایجاد می کند

یکی از پروژه های هوش مصنوعی که برای جایگزینی نیاز به آزمایش حیوانی در آینده ایجاد شده است AnimalGAN نام دارد. هدف نرم افزار توسعه یافته توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده این است که بتواند به طور دقیق نحوه واکنش موش ها به یک ماده شیمیایی خاص را تعیین کند.

هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های 6442 موش واقعی روی 1317 مورد آموزش داده شد. سناریوهای درمانی

یک پروژه بین المللی مشابه به نام Virtual Second Species یک سگ هوش مصنوعی مجازی ایجاد می کند که با استفاده از داده های نتایج آزمایش سگ های تاریخی آموزش داده می شود.

کتی ویکرز رئیس نوآوری در مرکز ملی جایگزینی، بهبود و کاهش حیوانات در تحقیقات بریتانیا است که بخشی از این طرح است.

او توضیح می‌دهد که داروهای جدید در حال حاضر ابتدا روی موش‌ها و سگ‌ها برای آزمایش سمیت احتمالی قبل از احتمالاً شروع آزمایش‌های انسانی آزمایش می‌شوند.

در آینده، وظیفه اصلی آزمایش هوش مصنوعی دریافت تاییدیه نظارتی است. دکتر ویکرز اذعان می کند که “پذیرش کامل زمان می برد.”

با این حال، اما گرانج، مدیر علوم و امور نظارتی در گروه فشار Cruelty Free International، مخالفت می‌کند که بدون توجه به اینکه جایگزین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی مؤثر هستند یا نه، آزمایش‌های حیوانی باید به سادگی ممنوع شود.

او می‌گوید: «در این مرحله، مشخص نیست که چگونه و چه زمانی فناوری‌های جدید مانند هوش مصنوعی می‌توانند به پایان دادن به آزمایش‌های حیوانی کمک کنند، نه صرفاً کاهش یا بهبود این آزمایش‌ها».

اما ما می دانیم که استفاده از حیوانات به عنوان الگو برای محافظت از سلامت انسان و محیط زیست، علم منسوخ شده است و امیدواریم که در نهایت هوش مصنوعی بتواند در کنار گذاشتن استفاده از حیوانات در هر آزمایش یا آزمایشی نقش داشته باشد.

با این حال، کرستین کلینشمیت-دوهر، افسر ارشد دامپزشکی شرکت داروسازی آلمانی مرک، می‌گوید که آزمایش روی حیوانات نمی‌تواند یک شبه ناپدید شود. شرکت او یکی از حامیان Virtual Second Species است.

او می‌گوید: «استفاده از حیوانات ضروری است و به دلایل خوب، از بسیاری جهات اجباری است. اما ما به آینده ای معتقدیم که در آن راه حل های بهتری برای مشکلات حل نشده ای که امروز نیاز به آزمایش رایگان حیوانی دارند، پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید