ارزش انویدیا به 3 تریلیون دلار رسیده و از اپل پیشی گرفته است


ارزش بازار انویدیا از 3 تریلیون دلار (2.3 تریلیون پوند) فراتر رفته است و این سازنده تراشه را از اپل جلوتر می‌سازد تا به دومین شرکت عمومی با ارزش جهان تبدیل شود.

سهام این شرکت در روز چهارشنبه بیش از 5 درصد افزایش یافت و به بیش از 1224 دلار رسید.

این روند به رشد سریع خیره‌کننده‌ای که سال گذشته آغاز شد، ادامه داد، که ناشی از شرط‌بندی‌هایی بود که نشان می‌داد این شرکت می‌تواند برنده اصلی موج سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی (AI) باشد.

ارزش بازار آن اکنون دقیقاً پشت سر مایکروسافت است، یکی دیگر از بازیگران کلیدی در این زمینه به لطف سرمایه گذاری آن در سازنده چت GPT OpenAI.

انویدیا که در ماه فوریه به ارزش “فقط” 2 تریلیون دلار ارزش داشت، پس از اعلام برنامه هایی برای به اصطلاح تقسیم سهام در ماه گذشته، موج جدیدی از خرید سهام را برانگیخت.

این حرکت تعداد سهام را 10 برابر افزایش می دهد و قیمت آنها را کاهش می دهد، تغییری که هدف آن دسترسی بیشتر سهام برای سرمایه گذاران خرد است.

انتظار می رود این اتفاق در روز جمعه رخ دهد که منجر به افزایش تقاضا برای سهام خواهد شد.

انویدیا که در سال 1993 تأسیس شد، در اصل برای ساخت تراشه‌های رایانه‌ای که کارهای گرافیکی را انجام می‌دهند، به ویژه برای بازی‌های رایانه‌ای شهرت داشت.

مدت‌ها قبل از انقلاب هوش مصنوعی، شروع به اضافه کردن ویژگی‌هایی به تراشه‌های خود کرد که می‌گوید به یادگیری ماشین کمک می‌کند – همه این ویژگی‌ها به رشد سهم بازارش کمک کردند.

اکنون به عنوان یک شرکت کلیدی در نظر گرفته می‌شود تا ببیند فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی با چه سرعتی در سراسر دنیای تجارت گسترش می‌یابد، با رئیس تغییر جنسن هوانگ که طلوع “انقلاب صنعتی بعدی” را بشارت می‌دهد.

شرکت او رشد قوی داشته است و فروش 26 میلیارد دلاری را در سه ماه منتهی به 28 آوریل گزارش کرده است – بیش از سه برابر مدت مشابه در سال 2023 و 18 درصد نسبت به سه ماه قبل.

خوش بینی در مورد هوش مصنوعی یکی از عوامل پشت سر افزایش بازار گسترده تر در سال گذشته است که شاخص S&P 500 و نزدک در ایالات متحده را در روز چهارشنبه به رکوردهای جدیدی سوق داد.

در اوایل سال جاری، به نظر می رسید که اپل در حال از دست دادن جایگاه خود با توقف رشد فروش است.

اما سهام آن در هفته‌های اخیر با پیش‌بینی اینکه چگونه می‌خواهد هوش مصنوعی را در استراتژی خود بگنجاند، افزایش یافته است.

سهام این شرکت 0.7 درصد افزایش یافت و ارزش بازار آن تقریباً 3 تریلیون دلار است که معمولاً با ضرب تعداد سهام یک شرکت در قیمت فعلی آن محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید