دبیرکل سازمان ملل تبلیغات سوخت های فسیلی را ممنوع می کند


مت مک گرات،مارک پونتینگ

نیروگاه گازی گتی با دودکش ها و برج های خنک کنندهگتی

رئیس سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گفت که تبلیغات صنعت سوخت فسیلی جهانی باید ممنوع شود تا جهان از تغییرات آب و هوایی نجات یابد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، شرکت‌های زغال‌سنگ، نفت و گاز را «پدرخوانده‌های هرج و مرج آب و هوایی» برای دهه‌ها تحریف حقیقت و فریب افکار عمومی نامیده است.

او گفت همانطور که تبلیغات دخانیات به دلیل خطرات بهداشتی ممنوع شد، اکنون نیز همین امر باید در مورد سوخت های فسیلی اعمال شود.

اظهارات او شدیدترین محکومیت صنایعی بود که مسئول عمده گرمایش جهانی بودند. آنها در حالی به دست می آیند که تحقیقات جدید نشان می دهد که میزان گرمایش در حال افزایش است و رکوردهای گرمای جهانی همچنان در حال کاهش است.

داده های سرویس آب و هوای اتحادیه اروپا تأیید می کند که هر یک از 12 ماه گذشته یک رکورد جدید دمای جهانی برای زمان سال ثبت کرده است. دماهای بالا ناشی از تغییرات آب و هوایی ناشی از انسان است، اگرچه آنها نیز اندکی از پدیده آب و هوای ال نینو تقویت شدند.

در حالی که محو شدن ال نینو باید به زودی به این رکوردشکنی پایان دهد، دما در درازمدت به دلیل انتشار گازهای گرمایش سیاره توسط انسان به افزایش خود ادامه خواهد داد.

سال گذشته گرم ترین سال ثبت شده بود و سازمان جهانی هواشناسی (WMO) روز چهارشنبه اعلام کرد که این رکورد ممکن است امسال دوباره شکسته شود.

گروهی متشکل از حدود 50 دانشمند برجسته به طور جداگانه گزارش دادند که میزان گرمایش جهانی ناشی از انسان همچنان در حال افزایش است.

آنها دریافتند که ادامه انتشار گازهای گرم کننده به این معنی است که جهان در دراز مدت در آستانه فراتر رفتن از معیار 1.5 درجه سانتیگراد گرمایش است.

برای جلوگیری از این نتیجه، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار اقدام سیاسی سریعتر برای مقابله با تغییرات آب و هوا و “تخریب” صنعت سوخت های فسیلی شد.

ما باید مستقیماً در مقابل کسانی که در صنعت سوخت های فسیلی هستند که تعهد بی امان خود را برای جلوگیری از پیشرفت – برای دهه ها نشان داده اند، بایستیم.

او گفت که بسیاری در صنعت نفت، گاز و زغال سنگ “بی شرمانه خود را با لابی ها، اقدامات قانونی و کمپین های تبلیغاتی گسترده شستشو داده اند”.

او در جمع حضار در نیویورک گفت: «من از همه کشورها می‌خواهم که تبلیغات شرکت‌های سوخت فسیلی را ممنوع کنند.

و من از رسانه ها و شرکت های فناوری می خواهم که ترویج سوخت های فسیلی را متوقف کنند.

در پاسخ، گروه های سوخت فسیلی اعلام کردند که متعهد به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود هستند.

مگان بلومگرن، معاون ارشد ارتباطات در بنیاد امریکن پترولیوم، گفت: صنعت ما بر ادامه تولید انرژی مقرون به صرفه و قابل اعتماد و در عین حال رسیدگی به چالش آب و هوا متمرکز است و هر گونه اتهام خلاف آن نادرست است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد گتیگتی

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد مدت‌هاست که از منتقدان استفاده از سوخت‌های فسیلی بوده و اکنون خواستار ممنوعیت جهانی تبلیغات توسط تولیدکنندگان زغال سنگ، نفت و گاز شده است.

سازمان استانداردهای تبلیغاتی بریتانیا قبلاً قول داده بود توقف ادعاهای نادرست زیست محیطیدر حالی که اتحادیه اروپا اخیراً اعلام کرده است قانون جدید برای حل مشکل.

درخواست آقای گوترش برای ممنوعیت کامل تبلیغات سوخت‌های فسیلی فراتر می‌رود – اما هیچ مبنای قانونی ندارد و سازمان ملل هیچ ابزاری برای اجرای این ایده ندارد.

با این حال، به عنوان تقویت کننده ای برای مبارزانی تلقی می شود که علیه حمایت و تبلیغات شرکت های زغال سنگ، نفت و گاز مبارزه کرده اند.

جشنواره های کتاب هی و ادینبورگ اخیرا برگزار شد حمایت مالی به حالت تعلیق درآمده است از شرکت سرمایه گذاری Baillie Gifford در پی جنجال بر سر روابط با شرکت های سوخت فسیلی.

ورزش یکی از بزرگترین حوزه های تبلیغات و حمایت از سوخت های فسیلی است فوتبال ارتباطی طولانی با تولیدکنندگان نفت و گاز دارد.

نگرانی‌ها در مورد سلامت مردم منجر به ممنوعیت حمایت مالی از الکل و تنباکو در فوتبال در گذشته شده است و فعالان سبز امیدوارند حمایت آقای گوترش منجر به پایان دادن به سوخت‌های فسیلی شود.

آقای گوترش در سخنرانی خود تاکید کرد که زمان بسیار مهم است زیرا اثرات افزایش دما در حال حاضر احساس می شود – مانند موج گرمای مرگبار اخیر در آسیا یا سیل در آمریکای جنوبی.

مرد Getty Two با قایق رانی موقت در خیابانی پر آب در پورتو آلگره برزیل پارو می‌زنند.گتی

سیل‌های مرگبار ماه گذشته برزیل را درنوردید و دانشمندان از پانل تعیین آب و هوای جهانی گفتند که احتمال بارش باران‌های شدید حداقل دو برابر بیشتر به دلیل تغییرات آب و هوایی است.

بر اساس گزارش کوپرنیک، رکورد موج گرمای جهانی به این معنی است که میانگین دما در 12 ماه گذشته 1.63 درجه بالاتر از «سطح پیش از صنعتی شدن» در اواخر دهه 1800 بوده است.

کارلا بوونتمپو، مدیر کوپرنیک می‌گوید: «ما در زمان‌های بی‌سابقه‌ای زندگی می‌کنیم.

این نقض توافقنامه آب و هوای پاریس نیست، که در آن تقریباً 200 کشور متعهد شده اند که برای جلوگیری از برخی از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی تلاش کنند تا افزایش دما را زیر 1.5 درجه سانتیگراد حفظ کنند.

این به این دلیل است که توافق پاریس به طور کلی به عنوان یک میانگین 20 ساله در نظر گرفته می شود – برای هموار کردن تنوع طبیعی. به طور کلی، دهه گذشته حدود 1.2 درجه گرمتر از سطوح قبل از صنعتی بود.

نمودار خطی میانگین دمای هوای جهانی 365 روزه را نشان می دهد.  دمای هوا برای اولین بار در تمام سال از 1.5 درجه سانتیگراد گذشت و اکنون به 1.63 درجه سانتیگراد رسیده است.  دما از دهه 1940، زمانی که گرم شدن حدود 0.2 درجه سانتیگراد بود، افزایش یافته است.

ولی تحقیق جدیدی که امروز منتشر شد گروهی از دانشمندان برجسته آب و هوا نشان داده اند که چقدر جهان به بیش از 1.5 درجه سانتیگراد در درازمدت نزدیک است.

آنها تخمین زدند که جهان از ابتدای سال 2024 تنها می تواند حدود 200 میلیارد تن دی اکسید کربن (CO2) با احتمال 50/50 برای حمایت از 1.5 درجه سانتیگراد گرمایش منتشر کند – در مقایسه با 500 میلیارد تن در اوایل دهه 2020.

با نرخ فعلی انتشار، این “بودجه کربن” می تواند تا سال 2029 تمام شود – اگرچه بعید است جهان تنها برای چند سال از هدف بلندمدت 1.5 درجه سانتیگراد فراتر رود به دلیل اثرات گرمایش گازهای گلخانه ای به غیر از CO2.

ابهاماتی در مورد اینکه سیستم آب و هوا دقیقاً چگونه به این عوامل محرک پاسخ می دهد و البته اینکه آیا کشورها به طور فوری انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش خواهند داد یا خیر وجود دارد.

پروفسور پیر فورستر، مدیر مرکز آینده‌های آب و هوایی پریستلی در دانشگاه لیدز، می‌گوید: «ما به‌عنوان یک جامعه کنترل کمی روی این موضوع داریم.

علیرغم این تاریکی، اخیراً پیشرفت هایی حاصل شده است، با رشد سریع انرژی باد و خورشیدی تجدیدپذیر.

انتشار گازهای گلخانه ای نیز نشانه هایی از فلات را نشان می دهد، اما همچنان در بالاترین حد خود قرار دارد.

اگر شانسی برای دستیابی به اهداف جهانی وجود داشته باشد، باید به سرعت کاهش یابد، زیرا هر کسری از درجه گرمایش اثرات آب و هوایی را تشدید می کند.

کو بارت، معاون دبیرکل WMO می گوید: “هر مدرک مهم است، هر دهم مدرک مهم است.”

تفاوت بین 1.5 درجه سانتیگراد و مثلاً 2 درجه سانتیگراد می تواند به این معنی باشد […] پیامدهای وحشتناکی برای جوامع ساحلی، برای اکوسیستم های شکننده و تنوع زیستی موجود در آنها، و همچنین برای یخچال های طبیعی و تکه های یخی جهان.

دیدگاهتان را بنویسید