مالیات، NHS و قایق های کوچک


آنتونی روبن و رابرت کافه،بی بی سی تأیید کنید

ITV/PA Keir Starmer و Rishi Sunak در ITV DebateITV/PA

ریشی سوناک و کیر استارمر در اولین مناظره تلویزیونی خود در کمپین انتخاباتی رودررو شدند و بر سر مالیات، NHS و گذرگاه‌های قایق‌های کوچک با هم معامله کردند.

BBC Verify آنها را بررسی می کند.

2000 پوند مالیات اضافی برای هر خانواده؟

مانند محافظه کاران، حزب کارگر متعهد شده است که مالیات بر درآمد، بیمه ملی و مالیات بر ارزش افزوده را در مجلس آینده افزایش ندهد، اما ریشی سوناک گفت: “مقامات مستقل خزانه داری برای سیاست های کارگر هزینه کرده اند و به ازای هر خانواده کارگر 2000 پوند افزایش مالیات می دهند.”

این نقل قول می تواند گمراه کننده باشد و نخست وزیر در طول مناظره 9 بار رقم 2000 پوندی را ذکر کرد.

علاوه بر اینکه رقم 2000 پوند مشکوک است، در طول چهار سال به بیش از 500 پوند در سال اضافه می شود، که اصلاً آن چیزی نیست که اگر کسی بگوید مالیات شما 2000 پوند استرلینگ افزایش می یابد، به طور معمول به آن فکر نمی کنید.

این رقم بر اساس جمع کردن هزینه‌هایی است که محافظه‌کاران می‌گویند برنامه‌های هزینه‌های حزب کارگر – با استفاده از برخی فرضیات مشکوک – و تقسیم آن بر تعداد خانوارهای بریتانیایی با حداقل یک نفر کار می‌کند.

محافظه کاران می گویند که قیمت ها توسط کارمندان دولتی بی طرف طراحی شده است، اما بی بی سی نامه یک مقام ارشد وزارت خزانه داری را دیده است می‌گوید که محاسبه برنامه‌های حزب کارگر به مبلغ 38.5 میلیارد پوند (و بنابراین 2000 پوند برای هر خانواده در طول چهار سال) “نباید به عنوان یک خدمات عمومی تلقی شود”.

جیمز باولر نوشت: جای تعجب نیست که کارمندان دولت در تهیه یا ارائه سند افزایش مالیات بر کار حزب محافظه کار یا در محاسبه رقم کلی مورد استفاده دخالتی نداشته اند.

نکته این است که در حالی که کارمندان دولت در توسعه هزینه‌های برخی از اقدامات فردی مشارکت داشتند، آنها بر اساس فرضیاتی که توسط مشاوران ویژه منصوب شده توسط محافظه‌کاران تعیین شده بود، کار می‌کردند.

به عنوان مثال، یک برآورد هزینه به برنامه کارگر برای ارائه خدمات بیشتر توسط دولت به جای شرکت های خصوصی نگاه می کند و نشان می دهد که شرکت های خصوصی همیشه 7.5٪ کارآمدتر هستند.

اما کارمندان دولتی درگیر در هزینه‌یابی هشدار دادند که «اعتماد پایینی» به استفاده از این رقم دارند.

کارگر همچنین مخالف است که برخی از موارد موجود در پرونده، سیاست واقعی آن است. ما دقیقاً نمی دانیم سیاست های حزب کارگر چیست – یا چگونه بودجه آنها تأمین می شود – تا زمانی که مانیفست آنها را که هنوز منتشر نشده است، ببینیم.

کیر استارمر در طول این مناظره گفت که این پرونده بر اساس “سیاست های کارگری ساختگی” است، از جمله “سیاست های بهداشت روانی که سیاست های کارگری نیستند”.

در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد ادعای مالیاتی بخوانید.

آیا لغو بیمه ملی یک سیاست محافظه کارانه است؟

کیر استارمر با بسیاری از نظرات خود پاسخ داد و در مورد ریشی سوناک گفت: “او به ما گفت سیاست آنها این است که از شر بیمه ملی (NI) به طور کامل خلاص شوند – 46 میلیارد پوند است.”

او درست می گوید که اخراج کارگران NI حدود 46 میلیارد پوند هزینه خواهد داشت.

اما نخست وزیر نگفت که این کار را در مجلس آینده انجام خواهد داد.

او در ماه می به نمایندگان مجلس گفت که “ما یک جاه طلبی بلندمدت برای ادامه کاهش بیمه ملی داریم” و قول داد “در مجلس آینده به سمت این هدف پیشرفت کنیم” اما آن را به طور کامل لغو نکنیم.

صدراعظم گفت این کاری است که زمانی که اقتصاد به اندازه کافی رشد کند تا آن را مقرون به صرفه کند، انجام خواهد داد و اعتراف کرد که تا سال 2030 این اتفاق نخواهد افتاد.

رقم 46 میلیارد پوندی یکی از مجموعه ارقامی است که حزب کارگر در پرونده 71 میلیارد پوندی جمع آوری کرده است، که بسیاری از آنها وعده های محافظه کار برای پارلمان بعدی نیستند.

در اینجا شما میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به آن بخوانید.

آیا مالیات ها افزایش می یابد یا کاهش می یابد؟

ریشی سوناک گفت: “مالیات اکنون کاهش می یابد” اما کایر استارمر گفت که مالیات ها “در بالاترین سطح خود در 70 سال گذشته بوده است”.

هر دو درست می گویند، اما در مورد چیزهای مختلف صحبت می کنند.

دولت دو بار NI را کاهش داده است و یک کارگر را با میانگین دستمزد تمام وقت 35000 پوندی در حدود 900 پوند در سال جاری صرفه جویی کرده است.

اما در عین حال، پیش بینی می شود که میزان مالیات متناسب با اندازه اقتصاد در پنج سال آینده به بالاترین حد خود در 70 سال گذشته برسد.

این عمدتا به این دلیل است که نقاطی که به عنوان آستانه هایی که در آن ما شروع به پرداخت مالیات و نرخ های بالاتر مالیات می کنیم، مسدود شده اند.

این بدان معناست که افراد بیشتری نسبت به زمانی که این آستانه ها با تورم افزایش یافته بود، مالیات می پردازند و با نرخ های مالیاتی بالاتر.

نکته مهم این است که آستانه ها برای محافظه کاران و حزب کارگر تا سال 2028 منجمد خواهد ماند.

در اینجا شما میتوانید اطلاعات بیشتری راجع به آن بخوانید.

گرافیک با کتیبه

آیا لیست انتظار NHS رشد کرده است؟

کیر استارمر از ریشا سوناک خواست تا توضیح دهد که چگونه لیست‌های انتظار NHS اکنون 7.5 میلیون کاهش یافته است در مقایسه با “7.2 میلیون وقتی که گفتید آنها را کاهش می دهید”.

استارمر در مورد این اعداد درست می گوید.

لیست های انتظار در انگلیس نسبت به اوج خود در سپتامبر سال گذشته کاهش یافته است، اما همچنان بالاتر از زمانی است که Sunak در ژانویه 2023 وعده کاهش آنها را داد.

سپتامبر گذشته، لیست های انتظار به اوج نزدیک به 7.8 میلیون نفر رسید.

اما همانطور که در نمودار زیر می بینید، آنها از آن قله سقوط کرده اند. بنابراین سوناک حق داشت که بگوید “لیست های انتظار در حال کوچک شدن هستند” به این معنا.

نموداری که لیست های انتظار در انگلیس را نشان می دهد که از اوج های اخیر کاهش یافته است

عبور قایق های کوچک یک سوم کاهش می یابد؟

ریشی سوناک در مورد افرادی که با قایق های کوچک از طریق کانال انگلیسی وارد می شوند، گفت: “سال گذشته تعداد آنها را یک سوم کاهش دادیم.”

درست است – اعداد در سال 2023 یک سوم کمتر از سال 2022 بود.

اما تعداد افرادی که امسال تا کنون عبور کرده اند یک رکورد بالا است – بیش از یک سوم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته.

آقای سوناک ادامه داد: در 12 ماه گذشته تعداد گذرگاه ها یک سوم کاهش یافته است.

این کاملا درست نیست.

تا سوم ژوئن، تعداد گذرگاه‌های شناسایی شده طی 12 ماه گذشته 32 هزار و 338 مورد بود.

این میزان در 12 ماه گذشته یک چهارم – یا 11,043 نفر – کاهش داشته است – نه یک سوم.

نمودار خطی تعداد افرادی که از سال 2020 تا 2024 با قایق از کانال مانش عبور کرده اند را نشان می دهد.  سال 2020 دارای کمترین مجموع کمتر از 10000 و سال 2022 دارای بالاترین حدود 47000 است.  ارقام تا 3 ژوئن امسال، مجموع را 10511 نشان می دهد که بالاترین رقم برای مدت مشابه در هر سال است.
آرم تایید بی بی سی
خط سبز ارائه

دیدگاهتان را بنویسید