متحدان از مودی برای سومین دوره پس از شکست حمایت کردند


نارندرا مودی قرار است برای سومین دوره نخست وزیر هند شود، یک روز پس از یک نتیجه انتخاباتی متوسط ​​که باعث کاهش اکثریت او توسط مخالفان احیا شده بود.

آقای مودی پس از دیدار با اتحاد ملی دموکراتیک خود (NDA) در روز چهارشنبه بار دیگر به عنوان نخست وزیر تأیید شد.

این مرد 73 ساله به طور غیرمنتظره‌ای خود را وابسته به احزاب کوچکتر NDA برای کسب اکثریت پارلمانی پس از اینکه حزب خود از 272 مورد نیاز برای تشکیل دولت بعدی کوتاه آمد، یافت.

با این حال، اپوزیسیون – که 232 کرسی در مقابل 293 کرسی NDA به دست آورد – هنوز رسماً به کرسی ها واگذار نشده است.

او روز چهارشنبه در دهلی پایتخت نشست خود را برای بحث در مورد مراحل بعدی برگزار کرد.

آقای مودی احتمالا در اواخر این هفته برای سومین دوره ریاست جمهوری سوگند یاد خواهد کرد.

آقای مودی و حزب ملی گرای هندو بهاراتیا جاناتا (BJP) در یک انتخابات هفت مرحله ای یک هفته ای 240 کرسی به دست آوردند که آنها را به بزرگترین حزب در لوک سبها، مجلس سفلی هند تبدیل کرد.

اما برای نخست وزیر، این رقم بسیار کمتر است: BJP در سال 2019 303 کرسی به دست آورد و آقای مودی گفته است که این بار 370 کرسی را در نظر گرفته است.

در عوض، آنها مجبور بودند برای تضمین سومین دوره ریاست جمهوری آقای مودی به شرکای NDA اعتماد کنند.

بر اساس یک بیانیه NDA، او به اتفاق آرا به عنوان رهبر در نشستی در محل اقامت خود در دهلی انتخاب شد و افزود که آنها “متعهد به خدمت به فقرا، زنان، جوانان، کشاورزان و شهروندان استثمار شده، محروم و تحت ستم هند هستند. “.

اینکه شرکای او دقیقاً چه امتیازاتی می توانند از BJP بگیرند، باید دید. پیش از این نشست، این گمانه‌زنی وجود داشت که خواسته‌های گروه‌های قدرتمندتر می‌تواند شامل پست‌های وزارتی در ازای حمایت آنها باشد.

این اولین باری است که آقای مودی در ائتلافی حکومت می کند که حزبش اکثریت مطلق دارد و مشخص نیست که پنج سال آینده چگونه خواهد بود.

نیلانجان موخوپادهای، که زندگینامه آقای مودی را نوشته است، به خبرگزاری فرانسه گفت که “مودی را مجبور خواهد کرد که دیدگاه دیگران را بپذیرد”.

وی افزود: ما شاهد دموکراسی بیشتر و پارلمانی سالم خواهیم بود.

او باید به رهبری تبدیل شود که هرگز نبوده است؛ ما باید یک مودی جدید ببینیم.

در همین حال، ائتلاف اپوزیسیون هند نتایج را جشن گرفت – علیرغم اینکه برنده نشد.

رئیس کنگره، مالیکارجون خارگ، در آغاز جلسه چهارشنبه شب به اعضا گفت که “حکمیت به شدت علیه آقای مودی… و ماهیت و سبک سیاست او است.”

انتخابات امسال در هند بزرگترین انتخابات جهان بود. بیش از 600 میلیون نفر یا 66 درصد رای دهندگان کشور در این انتخابات شرکت کردند. در مجموع، تقریباً یک میلیارد نفر – از هر هشت نفر جمعیت جهان یک نفر – برای رای دادن ثبت نام کردند.

رای گیری در هفت دور از 19 آوریل تا 1 ژوئن به دلایل امنیتی و لجستیکی برگزار شد. بیشتر انتخابات در گرمای شدید و مرگبار برگزار شد و دمای هوا در برخی مناطق هند به نزدیک به 50 درجه سانتیگراد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید