12 کتاب برتر سال 2024


ربکا لارنس و لیندسی بیکر

Vintage/MacMillan/Grove Hardcover Loot, James and the Wild Ladies (اعتبار: Vintage/MacMillan/Grove Hardcover)جلد گالینگور قدیمی/مک میلان/گرو

بی‌بی‌سی کالچر از یک رمان ملی دیکنزی تا یک «هیجان‌انگیز تابستانی وحشیانه» بهترین داستان سال را انتخاب کرده است.

جاده کالدونی اندرو اوهاگان

“عاشقانه دولتی-ملی پر شور با ده ها” – اینگونه است توصیف شده توسط ایرلندی ایندیپندنت جاده کالدونین، جاه طلبانه ترین رمان اندرو اوهاگان تا کنون. این نویسنده اسکاتلندی با برنده شدن جایزه کریستوفر ایشروود و نامزدی جایزه بوکر برای پسران، اکنون رمان طنز خیره کننده ای را در لندن نوشته است که با رمان های اجتماعی دیکنز و تام ولف مقایسه شده است. این فیلم داستان کمپبل فلین اسکاتلندی 52 ساله، نویسنده و دانشمند مشهوری را روایت می‌کند که با مجموعه‌ای از شخصیت‌ها، از خانواده‌های کوچک سلطنتی و الیگارش‌های روسی گرفته تا قاچاقچیان انسان و هنرمندان کثیف مواجه می‌شود. این یک “نخ اعتیادآور” است گاردین می گوید, “با هول و زرق و برق پرفروش ترین فرودگاه و درک خودی از تفاوت های ظریف فرهنگ عالی… کتابی خیره کننده و نفرت انگیز برای شهری که به تصویر می کشد.” (پوند)

مورد علاقه بهشتی من اثر لوکاس ریینولد

لوکاس راینولد به همراه مترجمش میشل هاچیسون، جایزه بین المللی من بوکر 2020 را برای اولین کارش، ناراحتی عصرانه، از آن خود کردند. آخرین او، “افزودن خیره کننده به آثار یک نویسنده فوق العاده با استعداد” گاردین گزارش می دهدداستان این فیلم در یک جامعه کشاورز در هلند اتفاق می افتد و راوی داستان یک دامپزشک 49 ساله است که با دختری 14 ساله وسواس دارد. ایجاد Reineveld، FT می نویسد، یک “رمان بی امان و سخت” که با این وجود “استعداد خاص و بسیار ناراحت کننده” نویسنده را تأیید می کند. گاردین می نویسد که مقایسه با ناباکوف اجتناب ناپذیر است، اما راینولد “عمداً به لالیتا نزدیک تر می شود و رویکرد جدی تری به موضوع مشترک آنها اتخاذ می کند.” (RL)

نقطه سبز اثر مادلین گری

«نقطه سبز» داستان هرا 24 ساله هولناک اما خودآگاه را روایت می‌کند که سعی می‌کند با استخدام در یک وب‌سایت خبری، ارتباط و معنایی را در زندگی خود بیابد و به زودی عاشق آرتور، روزنامه‌نگار متاهل مسن‌تر می‌شود. علیرغم بدبینی‌اش در سایر زمینه‌های زندگی‌اش، او به او وسواس دارد و علی‌رغم خودش، با خوشحالی همیشه از حصار معمولی غافل می‌شود. بعد از. اولین رمان «نقطه سبز» به طور گسترده مورد تحسین قرار گرفت و با رمان هایی مانند بریجت جونز اثر هلن فیلدینگ و غم و شادی مگ میسون مقایسه شد. ایرلندی تایمز اشاره می‌کند که «علی‌رغم سبک نگارش قوس و شاداب، جریانی تاریک در کتاب وجود دارد». این iNews را توصیف می کند به عنوان “یک عاشقانه بداخلاق درخشان… اولین بازی فلیباگ [that is] واقعا ارزش تبلیغات را دارد.” (LB)

Doubleday/Simon & Schuster (اعتبار: Doubleday/Simon & Schuster)دابل دی / سیمون و شوستر

Scarlet Thomas Sleepwalkers

پاتریشیا هایسمیت با نیلوفر سفید ملاقات می کند رمان جدیدی از نویسنده کتاب The End of Mr. Y fame، یک تریلر تابستانی بسیار بدیع است که با ورود یک زوج تازه ازدواج کرده به هتل مجلل خود در جزیره یونانی آغاز می شود. از درام عروسی خود و پنهان نگه داشتن راز از یکدیگر. “خوابگردها” که از طریق نامه ها، صفحات دفترچه پاره شده و رونوشت ها گفته می شود، خواننده را در هر لحظه گیج و شگفت زده می کند و در یک راز تاریک گوتیک فرو می رود. “از طریق داستان جسورانه او” نیویورک تایمز می نویسد، “خوابگردها کار یک گونزو نابغه خاص می شوند.” (RL)

خانه های وحشی کالین بارت

اولین رمان راوی کالین بارت در شهری کوچک در ایرلند می گذرد. یک نوجوان دوست داشتنی Doll توسط یک باند محلی ربوده می شود که به دلیل جنایات برادر بزرگترش به عنوان گروگان نگهداری می شود. این یک داستان بزرگ ایرلندی از خشونت، وفاداری و از دست دادن است. تلگراف می نویسدو «انرژی و اشتیاق» داستان های قبلی خود را حفظ کرده است. واشنگتن پست آن را یک «هیجان‌انگیز الکتریکی» با رنگ کمدی استادانه می‌نامد، زیرا «لحظه‌های پرتنش ناگهان با جرقه‌های پوچ یا خشم کمیک منفجر می‌شوند». The Post با تمجید از اصالت رمان می‌افزاید: «دیالوگ بارت، مملو از زنگ گفتار ایرلندی و تکه‌هایی از زبان‌های عامیانه محلی، باعث می‌شود این شخصیت‌ها به قدری قابل ربط به نظر برسند که تف را از چهره‌شان پاک می‌کنی… کاردستی خانه‌های وحشی نشان می‌دهد استاد نویسنده ای که بال هایش را باز می کند – نه برای نمایش، بلکه مانند حمله یواشکی جغد. (پوند)

هنری هولت و شرکت/دبلیو دبلیو نورتون و شرکت (اعتبار: هنری هولت و شرکت/دبلیو دبلیو نورتون و شرکت)هنری هولت و شرکت / WW نورتون و شرکت

تغییر ادوارد لوئیس

هنگامی که خاطرات ادوارد لوئیس، رمان دوران بلوغ ادوارد لویی، پایان ادی، برای اولین بار در سال 2014 منتشر شد، او را در اوایل دهه 20 زندگی اش به یک احساس ادبی جهانی تبدیل کرد. مثل کارهای بعدی مثل چه کسی پدرم را کشت؟ (2018) و نبردها و تحولات یک زن (2022)، تغییر، اولین بار در فرانسه در سال 2021 منتشر شد. تغییر: روش، قطعه ای همراه با دیگر آثار لوئیس است که با هم جهان ادبی خاص لوئیس را از شخصیت ها و خطوط زمانی به هم پیوسته تشکیل می دهند. تغییر دادن، به گزارش تلگراف“دقیق ترین و صریح ترین پرتره زندگی لویی” تاکنون TLS می نویسد: “تغییر به طرز متحرکی جسارت اختراعی را نشان می دهد که بر ناامیدی نویسنده برای توضیح خود، جستجوی مداوم او برای یافتن راه های بهتر برای بیان تناقضات نهفته در مبارزه شدید او برای رهایی از خشونت تاکید می کند.” (RL)

چتر در مقابل تبر هلن اویمی

قهرمان تاهوسوا دعوتی را می پذیرد که انتظار می رفت او آن را رد کرد و در آخر هفته دختران وحشی در پراگ که توسط دوستش سوفی ترتیب داده شده بود، به پایان می رسد. همانطور که گروهی از زنان برای جشن گرفتن گرد هم می آیند، هر یک از نسخه های فردی آنها از گذشته نیز گرد هم می آیند و به ما یادآوری می شود که همه داستان ها می توانند دیدگاه های متفاوتی داشته باشند. رمان روایت مرسوم را رد می کند، به چندین داستان در یک داستان تبدیل می شود و برای خواننده و شخصیت های صفحه تا حد زیادی غیرمنتظره می شود. «جسور، واضح و آزمایشی، جدیدترین اثر Oyeyemi پراگ را به عنوان شهری از رویاها و اسرار به تصویر می کشد.» Publishers Weekly می نویسد. یک مجله دیگردر همین حال، اصالت Parasol Against the Axe را می ستاید: “دید Oyemi بزرگ و معمایی است، در جملاتی به قدری واضح و منعطف پیچیده شده است که مانند چیزی است که قبلاً خوانده اید.” (پوند)

انتخاب نیل موکرجی

“یک کتاب شگفت‌انگیز عالی، فوق‌العاده طنزآمیز و دلخراش” نیویورک تایمز می نویسد از انتخاب، بوکر آخرین رمان نویسنده، زندگی دیگران را در فهرست نهایی قرار داد. با شروع داستان آیوش، مدیر تحریریه یک انتشارات مستقر در لندن، انتخاب به سه روایت متمایز اما به هم پیوسته تقسیم می‌شود که سراسر جهان را در بر می‌گیرد و با هم به بررسی دوراهی‌های اخلاقی و مفهوم اراده آزاد از طریق مسائل معاصر تغییرات اقلیمی و جهانی می‌پردازد. فقر. . انتخاب “یک هزارتوی درخشان، تاریک و اخلاقی از یک رمان است” گاردین می نویسد، که هیچ پاسخ آسانی ارائه نمی دهد. (RL)

Graywolf Press/WW Norton & Company/McClelland & Stewart (اعتبار: Graywolf Press/WW Norton & Company/McClelland & Stewart)Graywolf Press/WW Norton & Company/McClelland & Stewart

قربانی آندری باریگا

من سعی نکردم نقش قربانی را بازی کنم تا زمانی که دنیا به من یاد داد که این فریب چه فریب قدرتمندی است. این جمله آغازین رمان «قربانی» است که به‌عنوان خاطره‌ای توسط «جاوی پرز» قهرمان معیوب و اهل برانکس، که روایت تراژیک را به نفع خود بازی می‌کند، ارائه می‌شود. جاوی می‌آموزد که پس‌زمینه‌اش – پدر مقتول، مادر مجرد مبارز، بهترین دوست، عضو باند زندانی – راهی عالی برای شهرت و ثروت است، و به زودی او داستان‌هایی درباره هویت خود می‌سازد و می‌فروشد تا به عنوان یک نویسنده شناخته شود. این «ایکاروس شیطون» زیرک، الف نقد کتاب نیویورک تایمز او را توصیف می کند، در قلب این «رمان آغازین پر انرژی و عمیقاً رضایت بخش» قرار دارد. نقد جنوبی کتاب تسلط نویسنده بر شخصیت را می ستاید: «پیشرفت شخصیت باریگا استثنایی است. او خواننده را به روان جاوی می کشاند و منطقی سازی های مداوم او، ترس از گرفتار شدن و احساس گناه گاه و بیگاه او را تجربه می کند. (پوند)

برکت از Chukwuebuka Ibeh

Blessings داستان مبارزه قهرمان خجالتی Abiefuna برای جا افتادن در جامعه‌ای را روایت می‌کند که در آن همجنس‌گرایی جرم‌انگاری می‌شود، همجنس‌جنس‌هراسی بی‌تردید است، و هر گونه عدم انطباق جنسیتی محکوم می‌شود. هنگامی که او با پسر دیگری درگیر می شود، پدر محافظه کار و جزم اندیش او عصبانی می شود و او را به یک مدرسه شبانه روزی مسیحی می فرستد. اولین عشق و اولین دشمنی به زودی با بلوغ Abiefuna و یادگیری نحوه کار دنیا دنبال می شود.ناظر Blessings را به‌عنوان یک «اولین کار احساسی و تکان‌دهنده» توصیف می‌کند که به «ترکیبی از امر خصوصی و جهانی، درخشش داستان‌سرایی سنتی با پیچیدگی ادبی است که بدون ترساندن اسب‌ها به سبکی می‌افزاید». این یک “داستان عالی بزرگ شدن” است، گاردین می گوید. “در رمانی از رمز و راز، سکوت و سکوت، جملات ایبه با دقت بریده شده است.” (پوند)

جیمز پرسیوال اورت

هرکسی که قبلاً با حرفه طولانی اورت آشنا نبود، احتمالاً اکنون پس از رمان تحسین‌شده او «پاک کردن» در سال 2001 به فیلم تخیلی آمریکایی نامزد اسکار در سال 2023 تبدیل شد. آخرین اثر اورت، بازآفرینی ماجراهای هاکلبری فین مارک تواین از منظر یک جیم برده شده است، که تمام ضربات روایی آشنای الهام خود را به نمایش می گذارد و در عین حال یک اثر جدید خیره کننده (و بسیار طنزآمیز) خلق می کند. “هیجان انگیز، دردناک، خنده دار، وحشتناک، سرگرم کننده چند لایه است.” می نویسد “Obozrevatel”.، “اجرای عالی تا آخر”. (RL)

کتابهای Scribner/Riverhead (اعتبار: Scribner/Riverhead Books)کتاب های Scribner/Riverhead

مراقبت از الکساندر تانر

راوی صمیمانه و بامزه Worry، جولز، نویسنده 28 ساله مشتاق اهل فلوریدا است. پس از نقل مکان به بروکلین پس از کالج، او در یک شغل غیر الهام‌بخش کار می‌کند و وقت آزاد خود را به مرور بی‌وقفه اینفلوئنسرها در رسانه‌های اجتماعی می‌گذراند، زمانی که خواهر کوچکتر مشکل‌دارش، پاپی، ظاهر می‌شود و به مکانی برای اقامت نیاز دارد. خواهر و برادرها با هم در نبردهای بزرگسالی می جنگند و آپارتمان بدون هوا تبدیل به محیطی کلاستروفوبیک برای پسرفت، اعتیاد به اینترنت و وابستگی آنها می شود. “رمان کمیک افسانه ای درباره اضطراب بزرگسالان جوان” به این ترتیب است مجله نیویورک تایمز «نگرانی» را توصیف می‌کند که «تثبیت‌ها، ناامیدی‌ها، نفرت‌ها و ناسازگاری‌های بزرگسالی» را آشکار می‌کند. واشنگتن پست اشاره می‌کند که رمان «مانند اینترنت تکامل می‌یابد: میکرودرام‌های کوچک حس حرکت را ایجاد می‌کنند، اما اکثراً هیچ اتفاقی نمی‌افتد». در نهایت، پست می نویسد، نگرانی “یک رمان کوبنده خنده دار، بسیار آنلاین در مورد خواهری است.” (پوند)

دیدگاهتان را بنویسید