شاهدان عینی ارتش میانمار را به کشتار دسته جمعی متهم می کنند


جاناتان هد و سرویس برمه ،اخبار بی بی سی

گتی ایماژ این عکس که در 21 مه 2024 گرفته شده است، یک خانه ویران شده و درختان سوخته را پس از درگیری بین ارتش میانمار و گروه مسلح اقلیت قومی ارتش آراکان (AA) در روستایی در شهرستان مینبیا در ایالت راخین غربی نشان می دهد.گتی ایماژ

درگیری بین ارتش میانمار و ارتش آراکان از ماه‌ها قبل در ایالت راخین ادامه دارد

مردم محلی و مخالفان می گویند که حداقل 50 نفر توسط سربازان میانماری در جریان یورش به روستایی در ایالت راخین در هفته گذشته کشته شدند.

هشدار: برخی از جزئیات این قطعه ممکن است شما را آزار دهد

شاهدان به بی‌بی‌سی گفتند که این دهکده به مدت دو روز و نیم وحشت زده شده بود زیرا سربازان چشمان آنها را بستند و کتک زدند، پوست آنها را با بنزین داغ پاشیدند و برخی را مجبور به نوشیدن ادرار کردند.

آنها به دنبال حامیان ارتش آراکان (AA) بودند که به یکی از موثرترین نیروهای جنگی قومی در میانمار تبدیل شده است.

حکومت وحدت ملی (NUG) که نماینده دولت غیرنظامی سرنگون شده است، در بیانیه ای گفت که 51 نفر بین 15 تا 70 سال “به طرز وحشیانه ای شکنجه و کشته شدند.” بر اساس برآورد AA، تعداد کشته شدگان بیش از 70 نفر بود.

شورای نظامی حاکم، یا حکومت نظامی، این اتهامات را که یکی از بدترین جنایات انجام شده در جنگ داخلی سه ساله میانمار است، رد می کند.

یکی از زنان به بی بی سی گفت: «آنها از مردان پرسیدند که آیا در این روستا AA وجود دارد یا خیر.

مهم نیست که آنها چه پاسخی دادند، چه گفتند AA آنجا بود یا نه، چه نمی دانستند، سربازان آنها را کتک زدند.

تنها در شش ماه، ارتش AA بیشتر ایالت راخین را در نوردید و ارتش را مجبور کرد به عقب نشینی ادامه دهد. سال گذشته، آتش بس با ارتش را شکست و به شورشیان قومی در سایر نقاط کشور در یک عملیات مشترک با هدف سرنگونی حکومت نظامی که در فوریه 2021 قدرت را به دست گرفت، پیوست.

«من با چشمان خودم دیدم که چگونه شوهرم را با ماشین نظامی بردند. پسرم از هر دوی ما جدا شده و نمی دانم کجاست. این زن به بی‌بی‌سی گفت: حالا نمی‌دانم پسر زنده است و شوهر مرده است.

از نام شاهدان برای حفاظت از آنها استفاده نمی شود. آنها به بی‌بی‌سی گفتند که همه ساکنان این روستا که کمی بیش از 1000 خانوار دارد، به مدت دو روز در بیرون از خانه، زیر نور خورشید، با اندکی خوردن یا آشامیدن، نگه داشته شدند، در حالی که ده‌ها مرد را بستند، چشم‌بند و برخی را بردند. . در کامیون ها برای بازجویی بیشتر خیلی ها هنوز برنمی گردند.

«آنها آنقدر تشنه بودند که تمام روز زیر آفتاب ایستادند و التماس آب کردند. اما سربازان در بطری‌های آب ادرار کردند و به مردان دادند.»

او گفت که “تعداد زیادی شلیک گلوله” شنیده است، اما ندیده که چه کسی تیر خورده است “زیرا ما مجبور بودیم سرمان را پایین نگه داریم.”

” جرات نکردم نگاه کنم. به یکی که کنارم ایستاده بود زنگ زدند. بعد صدای شلیک شنیدم. او برنگشت.»

مدام گریه می‌کرد چون نگران شوهر و پسرش بود: «نمی‌دانستم زنده‌اند یا مرده‌اند. من برای آنها دعا کردم: “بودا، لطفا آنها را نجات بده.”

بازماندگان می گویند که شنیده اند سربازان برای دفن اجساد بیل می خواهند. آنها می گویند برخی به وضوح مست بودند.

گفته می شود بیش از 100 سرباز روز چهارشنبه به روستای بای فو، که در نزدیکی مرکز ایالت سیتوه است، یورش بردند.

سیتو، شهری حدود 200 هزار نفری با بندر و فرودگاه بزرگ، یکی از معدود سنگرهای ارتش برمه است. اما شورشیان در همین نزدیکی هستند و از همدردی بخش بزرگی از جمعیت قومی راخین برخوردارند.

به گفته مردم محلی، مردانی که خالکوبی هایی داشتند که نشان دهنده حمایت از AA بود، برای رفتارهای خشن مورد توجه قرار گرفتند. یکی از شاهدان عینی گفت که سربازان پوست خالکوبی شده را بریده، با بنزین پاشیده و آن را آتش زدند.

یکی دیگر از شاهدان عینی یک افسر ارتش را به یاد آورد که به روستاییان گفت که از جنگ در شمال ایالت شان، جایی که ارتش در اواخر سال گذشته متحمل تلفات سنگین شده بود، آمده است تا انتقام آنها را بگیرد.

از دست دادن ایالت راخین در مرز با بنگلادش یکی از بزرگترین تحقیرهایی است که نیروهای مسلحی که از زمان استقلال میانمار در سال 1948 بر میانمار تسلط داشته اند متحمل شده اند.

روز جمعه به کسانی که در بازار ایستاده بودند، اکثراً زنان، کودکان و افراد مسن، دستور دادند که چند چیز را بسته بندی کنند و بروند. آنها گفتند که سربازان قبلاً هر چیزی با ارزش را از خانه هایشان غارت کرده بودند، مانند طلا، جواهرات یا صفحات خورشیدی. ساکنان محلی ابتدا به استادیوم سیتوه برده شدند، اما بیشتر آنها به صومعه های بودایی شهر پناه بردند.

بی‌بی‌سی می‌داند که ارتش همچنان کنترل بای فو را در دست دارد و به کسی اجازه بازگشت داده نمی‌شود. گزارش ها حاکی از آن است که بخش زیادی از روستا در آتش سوخته است.

حکومت وحدت ملی متعهد شده است که مسئولین جنایات جنگی در بای فو را به دست عدالت بسپارد. AA همچنین آنچه را که “شورای نظامی فاشیست” می خواند به “بی رحمی وحشیانه” و تجاوز گروهی به برخی از زنان در بای فو متهم کرده است.

حکومت نظامی تمام اتهامات مربوط به شکنجه را رد کرده و گفته است که تنها پس از کشف پناهگاه های کیسه شن در روستا، اقدامات “صلح و امنیت” را در روستا انجام داده است. او ارتش آراکان را به انجام حملات پهپادی از منطقه سیتوه متهم می کند.

انزوای ایالت راخین و شدت درگیری، هرگونه تحقیق مستقل در مورد آنچه در بای فو روی داد برای آینده قابل پیش بینی غیرممکن می کند.

اما گزارش‌های بازماندگان هشداری شوم درباره آنچه ممکن است در جاهای دیگر میانمار اتفاق بیفتد است، زیرا ارتش همچنان به از دست دادن موقعیت خود در برابر جنبش مخالف مسلح با اعتماد به نفس و توانمندی فزاینده‌ای ادامه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید