رئیس کنگره هند مودی را به تقلب در بازار سهام متهم کرد


کلاهبرداری در بازار سهام کنگره ملی هندکنگره ملی هند

آقای گاندی رهبران ارشد BJP را به ارائه توصیه های مالی گمراه کننده متهم کرد

راهول گاندی، رهبر اپوزیسیون هند، خواستار تحقیق در مورد سقوط بازار سهام شده است که در پایان انتخابات عمومی به سرمایه گذاران ضربه زده است.

او رهبران حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) را متهم کرد که افزایش قیمت سهام پس از 4 ژوئن، روز اعلام نتایج را به اشتباه پیش بینی کرده اند.

آقای گاندی، از حزب کنگره، مدعی شد که نخست وزیر نارندرا مودی از مردم خواسته است سهام را زودتر از موعد بخرند که منجر به از دست دادن پول شده است. بازار سقوط کرد.

حزب آقای مودی، BJP، این اتهامات را رد کرده است.

آقای گاندی از کمیته مشترک پارلمانی (JPC) خواست در مورد کلاهبرداری ادعایی و نقش آقای مودی و وزرای ارشد تحقیق کند.

او مدعی شد که در هفته‌های قبل از نتایج انتخابات، آقای مودی، آمیت شاه وزیر کشور سابق و نیرمالا سیتارامان، وزیر دارایی سابق، به مردم توصیه کرده‌اند که «قبل از 4 ژوئن سهام بخرند»، به این معنی که بازار پس از آن در انتظار پیروزی BJP افزایش خواهد یافت. .

در اردیبهشت ماه آقای شاه گفت شبکه خبری NDTV در مصاحبه ای: ریزش بازار سهام را نباید به انتخابات نسبت داد، اما حتی اگر چنین شایعه ای منتشر شد، پیشنهاد می کنم قبل از 13 خرداد (سهم) خریداری کنید. رشد خواهد کرد.»

آقای گاندی آن را “بزرگترین تقلب” در تاریخ بازار سهام هند خواند و مدعی شد که این دستکاری به نفع برخی “سرمایه گذاران خارجی مشکوک” بوده و باعث از دست دادن تریلیون ها روپیه هندی ها شده است.

پیوش گویال، وزیر بازرگانی مستعفی آقای مودی، این اتهامات را رد کرد و آقای گاندی را به گمراه کردن سرمایه گذاران متهم کرد.

نظرسنجی های خروجی بود پیش بینی کرد که BJP به راحتی اکثریت را به دست خواهد آورد – با کسب بیش از 272 کرسی در پارلمان 543 عضوی – در حالی که با شرکای خود این رقم به 360-370 خواهد رسید.

AFP عابران پیاده قیمت سهام را به صورت دیجیتالی در خارج از بورس اوراق بهادار بمبئی (BSE) در روز اعلام نتایج انتخابات عمومی هند در بمبئی، 4 ژوئن 2024 تماشا می کنند.خبرگزاری فرانسه

روز سه شنبه پس از اینکه حزب آقای مودی اکثریت مطلق خود را از دست داد، بازارها به پایین ترین حد در چهار سال گذشته سقوط کردند

با این حال، نتایج به شدت با این پیش بینی ها متفاوت بود، به طوری که BJP به تنهایی نتوانست به نیمه راه برسد و اتحاد ملی دمکراتیک (NDA) تنها 293 کرسی را به دست آورد.

آقای گاندی اکنون گفته است که نظرسنجی‌های خروج “جعلی” بوده و BJP می‌دانست که بیش از 220 کرسی کسب نخواهد کرد “بر اساس نظرسنجی داخلی و بازخورد آژانس‌های اطلاعاتی”.

آقای گاندی ادعا کرد: «با وجود این، نظرسنجی‌های خروجی برای نشان دادن اینکه BJP تعداد زیادی کرسی به دست می‌آورد، انجام شد.

او گفت که این منجر به خرید گسترده سهام در 3 ژوئن شد.

هنگامی که نتایج روز بعد آمد، بازار سهام هند یکی از آنها را دید بدترین تصادفات سال های اخیردر حالی که میلیاردها دلار سرمایه گذاری از بین رفت.

آقای گویال از BJP گفت که هندی‌ها از افزایش و کاهش قیمت سهام سود بردند زیرا سرمایه‌گذاران خارجی سهام خریداری شده توسط هندی‌ها را در آوریل و می فروختند، زمانی که بازار در حال افزایش بود.

او گفت و در 4 ژوئن که بازار سقوط کرد دوباره این اتفاق افتاد.

«بنابراین، خارجی ها به قیمت بالا خرید و به قیمت پایین فروختند. سرمایه گذاران هندی بالا فروختند و کم خریدند. بنابراین، به یک معنا، سرمایه‌گذاران هندی حتی در این دوره پول به دست آوردند. هیچ کس متحمل خسارت نشد.” گفت.

روز جمعه، جیرام رامش، رهبر کنگره، گفت که توضیحات آقای گویال “بیهوده” بود و افزود که این توضیحات به سوالات خاصی که آقای گاندی مطرح کرده بود، پاسخ نمی دهد.

BJP به اتهامات آقای رامش پاسخی نداد.

دیدگاهتان را بنویسید