چرا دو قاضی انگلیسی از دادگاه عالی هنگ کنگ استعفا دادند؟


پا فرانسیس مائو، اخبار بی بی سی

لرد جاناتان سامپیون EPA در یک رویداد مطبوعاتی در سال 2022 صحبت می کندEPA

لرد جاناتان سامپیون (تصویر) و لرد لارنس کالینز این هفته از دادگاه عالی هنگ کنگ کناره گیری کردند.

دو قاضی ارشد بریتانیایی با اشاره به “وضعیت سیاسی” در این شهر از عالی ترین دادگاه هنگ کنگ استعفا کردند.

خروج لردهای لارنس کالینز و جاناتان سامپیون یک هفته پس از یک پرونده تاریخی رخ می دهد که در آن 14 فعال دموکراسی به اتهام خرابکاری محکوم شدند.

قضات سابق دیوان عالی بریتانیا دو نفر از 10 قاضی خارجی بودند که در دادگاه استیناف این شهر حضور داشتند – بخشی از گذشته هنگ کنگ به عنوان مستعمره بریتانیا.

کارشناسان حقوقی و دولت های غربی هشدار داده اند که حکومت قانون در هنگ کنگ پس از وضع قوانین امنیتی چین که به گفته منتقدان باعث خاموش شدن مخالفان می شود، در معرض تهدید قرار گرفته است.

اما دولت هنگ کنگ این موضوع را رد می کند و معتقد است که این شهر همچنان عالی ترین حوزه قضایی است.

روز پنجشنبه، لرد کالینز، که از سال 2012 در دادگاه حضور داشت، گفت که “به دلیل وضعیت سیاسی هنگ کنگ” از سمت خود کناره گیری می کند.

وی در بیانیه ای به رسانه ها گفت: «اما من همچنان به دادگاه و استقلال کامل اعضای آن اعتماد کامل دارم.

به گزارش رویترز، لرد سامپیون بیانیه ای نداد. بی بی سی برای اظهار نظر به هر دو قاضی مراجعه کرده است.

خروج آنها به دنبال خروج سه قاضی عالی رتبه غربی در سال های اخیر صورت گرفت.

جان لی رهبر هنگ کنگ از استعفای قضات ابراز تأسف کرد، اما بر نظرات لرد کالینز در مورد استقلال بقیه قضات تأکید کرد.

او همچنین از قوانین امنیتی شهر دفاع کرد و گفت هنگ کنگ “از هرج و مرج به نظم حرکت کرده است”.

«این امر حقوق بشر و آزادی هایی را که شهروندان مطابق قانون از آن برخوردارند، تغییر نداد. همچنین اعمال قدرت قضایی مستقل از سوی دادگاه‌ها، فارغ از هرگونه مداخله را تغییر نداد.»

دادگاه های هنگ کنگ چگونه کار می کنند و چرا این یک نگرانی است؟

در حال حاضر هشت قاضی خارجی در دادگاه عالی هنگ کنگ – از بریتانیای کبیر، استرالیا و کانادا – مشغول به کار هستند.

به عنوان یک قاعده کلی، دادگاه استیناف متشکل از رئیس قاضی، سه قاضی هنگ کنگ و یک قاضی خارجی است.

آنها در این نقش منصوبان «غیر دائمی» هستند طبق گزارش ها تا 40000 پوند پرداخت شده است.

دادگاه استیناف نهایی از زمانی که بریتانیا این قلمرو را در سال 1997 به چین بازگرداند، تشکیل شده است.

این به عنوان یک سنگر دفاعی تلقی می شد که به حمایت از یک سیستم حقوقی حقوقی به سبک بریتانیایی کمک می کرد و ادامه فعالیت هنگ کنگ موقعیت آن را به عنوان یک مرکز مالی جهانی افزایش داد.

شرکت های بین المللی نسبت به سرزمین اصلی چین به سیستم حقوقی آن اعتماد بیشتری داشتند.

اما منتقدان می گویند که این سیستم از زمان سرکوب شهر توسط پکن در پی تظاهرات گسترده دموکراسی خواهانه در سال 2019 آسیب دیده است.

کارشناسان خاطرنشان می کنند که دو قانون امنیت ملی (NSBs) – اولی در سال 2020 و دومی در مارس تصویب شد – حقوق و آزادی هایی را که در غیر این صورت تحت قانون اساسی قانون اساسی شهر محافظت می شوند، نادیده می گیرند.

در طول چند سال گذشته، صدها نفر تحت قانون NSL دستگیر شده اند و از حقوق قانونی که معمولاً برای کسانی که در معرض محاکمه قرار می گیرند محروم شده اند.

به عنوان مثال، اکثر متهمان NSL در هنگ کنگ از وثیقه محروم شده اند و بسیاری از آنها تحت بازداشت طولانی مدت پیش از محاکمه قرار گرفته اند.

در هنر قضاوت در مورد هنگ کنگ 47 هفته گذشته، برخی از متهمان قبل از محاکمه بیش از دو سال در بازداشت بودند.

سایر قضات خارجی چه کرده اند؟

در سال 2020، سالی که NSL معرفی شد، قاضی کهنه کار استرالیایی جیمز اشپیگلمن به دلیل نگرانی در مورد دامنه گسترده این قانون، از دادگاه استیناف نهایی استعفا داد.

سپس در سال 2022، رابرت رید و پاتریک هاج، قضات دیوان عالی بریتانیا، به دلیل نگرانی های مطرح شده از سوی دولت بریتانیا، از این کار پیروی کردند.

لرد رید گفت که با دولت موافق است که اعضای مستقر در دادگاه عالی بریتانیا نمی توانند در دادگاه هنگ کنگ بدون حمایت از دولتی که “از ارزش های آزادی سیاسی و آزادی بیان عقب نشینی کرده است” ادامه دهند.

از آن زمان به بعد، قضات خارجی باقیمانده با فشار فزاینده ای برای کناره گیری خود از محاکمه مواجه شده اند و گروه های حقوق بشر و دولت های غربی از جمله ایالات متحده، بریتانیا، اعضای اتحادیه اروپا و استرالیا نسبت به سیستم حقوقی هنگ کنگ ابراز نگرانی کرده اند.

در سال 2022، زمانی که قضات حاضر در دادگاه عالی بریتانیا روابط خود را قطع کردند، قضات خارجی باقی مانده در CFA بیانیه ای صادر کردند و از موضع خود برای ماندن دفاع کردند.

قضات در آن زمان – از جمله لردهای کالینز و سامپیون – گفتند که معتقدند “مداوم مشارکت” آنها “به نفع مردم هنگ کنگ” خواهد بود.

Getty Images یک افسر پلیس در خارج از دادگاه دادگستری West Kowloon در جریان محکومیت پرونده هنگ کنگ 47 در اواخر ماه مه 2024.گتی ایماژ

منتقدان می گویند که خروج دو قاضی ارشد خارجی بر نگرانی ها در مورد سیستم حقوقی هنگ کنگ تاکید می کند.

افزایش فشار

استعفاهای روز پنجشنبه تنها آخرین نشانه نگرانی در میان جامعه حقوقی بین المللی است.

نظر حقوقی 43 صفحه ای که در سال 2022 منتشر شد و توسط چندین شخصیت حقوقی ارشد – از جمله دادستان کل سابق بریتانیا سر رابرت باکلند – امضا شد، هشدار داد که دولت از قضات خارجی در هنگ کنگ برای ایجاد اعتماد استفاده می کند.

به قضات گفته شد که در یک محیط قانونی کار می کنند که استقلال قوه قضاییه “به طور کامل تضعیف شده است” و دولت چین می تواند نتیجه پرونده ها را دیکته کند.

آلوین چنگ، وکیل سابق هنگ کنگ و اکنون وکیل دانشگاه کوئینز در کانادا، به طور گسترده در مورد تغییرات سیستم از زمان NSL نوشته است. او سال گذشته به بی‌بی‌سی گفت که معتقد است قضات با این تصور که می‌توانند نوعی تأثیر کاهش‌دهنده داشته باشند، «توهم» شده‌اند.

او گفت که آنها می توانند به احساس استقلال قضایی بچسبند زیرا عمدتاً برای رسیدگی به پرونده های بحث برانگیز از آنها خواسته نمی شود.

او گفت: “آنها یک سفر کوچک خوب برای چند هفته دارند، چند چیز می شنوند و سپس دوباره به بیرون پرواز می کنند.”

اما مقامات هنگ کنگ قویا از یکپارچگی دادگاه های خود حمایت می کنند.

اندرو چنگ، رئیس دادگاه استیناف هنگ کنگ، گفت: «همه قضات و افسران قضایی به اجرای عدالت در مطابقت کامل با قانون، بدون ترس یا لطف، لطف یا فریب ادامه خواهند داد.»

وی افزود: استعفاهای اخیر تأثیری بر کار دادگاه نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید