آنچه کسب و کار بزرگ در آینده می خواهد


پا جاناتان جوزف، گزارشگر تجاری بی بی سی نیوز

جرثقیل گتی ایماژ گتی ایماژ

یکی از چهره های برجسته در دومین حزب سیاسی بزرگ آفریقای جنوبی هشدار داده است که شکست در اصلاح اقتصاد “می تواند به خشونتی ختم شود که هیچ کس نمی خواهد”.

پس از انتخابات، دیون جورج، که بر سیاست‌های اقتصادی اتحاد دموکراتیک (DA) نظارت می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت که احزاب سیاسی باید «دیدگاه‌های عمیق ایدئولوژیک خود را کنار بگذارند» تا اقتصاد دوباره رشد کند.

کنگره ملی آفریقا (ANC)، حزبی که در سال 1994 به حکومت اقلیت سفیدپوستان پایان داد، در نظرسنجی های هفته گذشته در صدر قرار گرفت، اما از کسب اکثریت مطلق کوتاه آمد و در تلاش برای تشکیل یک دولت وحدت ملی است.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی از ANC گفت که نگرانی شهروندان باید در اولویت باشد.

او اخیراً گفت: «این چالش‌ها شامل ایجاد شغل و رشد اقتصاد ما برای فراگیر شدن، هزینه‌های بالای زندگی، ارائه خدمات، جرم و جنایت و فساد است.

تقریباً هشت میلیون نفر در سراسر کشور بیکار هستند، یعنی نرخ بیکاری 32.9 درصد است.

این یکی از بلندترین در جهان است و در گزارش سازمان ملل آن را “بمب ساعتی” نامیده است.

در بحبوحه قطعی برق مداوم که کسب و کارها را با مشکل مواجه می کند، آژانس آمار این هفته اعلام کرد که اقتصاد در سه ماه اول سال کاهش یافته است – به ویژه تولید، معدن و ساخت و ساز تحت تأثیر قرار گرفته است.

در سال گذشته، اقتصاد آفریقای جنوبی تنها 0.6 درصد رشد کرد.

بوسیسیوه ماووزا، مدیر اجرایی گروه لابی با نفوذ Business Leadership آفریقای جنوبی، می‌گوید: «بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک عملاً به دلیل مشکلات گسترده در تامین انرژی، و همچنین با حمل‌ونقل عمومی و شبکه‌های آبی تعطیل شده‌اند.

اعضای آن شامل شرکت های محلی مانند کنگلومرا بیدوست و بانک آبسا و همچنین شرکت های بین المللی مانند آمازون، فولکس واگن و نستله هستند.

خانم موواسو می‌گوید “محیط تجاری مساعد نیست” و اعضای او “از دولت می‌خواهند که واقعاً اصول را اصلاح کند”.

بانک مرکزی می گوید که سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته در بحبوحه مشکلات تجاری در این کشور یک سوم کاهش یافت که صندوق بین المللی پول (IMF) با این وجود پیش بینی می کند تا پایان سال جاری میلادی به بزرگترین سرمایه آفریقا بازگردد.

بانک فرانسوی BNP Paribas و غول نفتی بریتانیا شل از جمله نام‌های بزرگ خارجی هستند که آفریقای جنوبی را ترک می‌کنند.

در پیشنهادی که اخیراً برای تصاحب شرکت معدنی Anglo-American لغو شد، BHP استرالیا به صراحت اعلام کرد که تمایلی به دارایی های این شرکت در آفریقای جنوبی ندارد.

با وجود حضور بیش از 120 سال در آفریقای جنوبی، شل می‌گوید این خروج بخشی از بررسی گسترده‌تر کسب‌وکارش است.

رقابت برای سرمایه گذاری شدید است و خانم Mavuza می گوید “ما واقعاً دسترسی به سرمایه را به اینجا دشوار کرده ایم”.

او با تمسخر می گوید: «شرق آفریقا صبحانه آفریقای جنوبی را می خورد.

لابیست Busisiwe Mavusa در دفترش

لابیست Busisiwe Mavusa می گوید که برخی از سرمایه گذاران به جای آن به شرق آفریقا نگاه می کنند

خانم مواسا می‌گوید، هم برای شرکت‌های خارجی و هم برای شرکت‌های داخلی، دولت باید «محیطی مناسب برای سرمایه‌گذاری ایجاد کند» – و این شغل‌هایی را به ارمغان می‌آورد که آفریقای جنوبی به شدت به آن نیاز دارد.

با تعداد زیادی از افراد بیکار، نابرابری گسترده ای وجود دارد، که او هشدار می دهد که به این معنی است که «شما هرگز نمی توانید به ثبات اجتماعی دست یابید. بنابراین ما قطعاً در خطر از بین بردن انسجام اجتماعی هستیم.»

نرخ بیکاری در بین 15 تا 34 سال 45.5 درصد است و ناامیدی ناشی از نداشتن شغل در بین جوانان ژوهانسبورگ به راحتی یافت می شود.

تبوگا موکابانه 23 ساله بیکار می گوید: «فرصت های تجاری برای جوانان» باید در اولویت دولت جدید باشد. دو سال است که دنبال کار انیماتور می گردم و هنوز چیزی پیدا نکرده ام.

Siphiwe Masila، یک تحلیلگر مالی 24 ساله، موافق است: “فرصت ها و مشاغل بیشتر برای جوانان” بسیار مهم است و باید “در دسترس تر” باشد.

قطعی برق دائمی او و دانشجوی 24 ساله فیلوساندا منگونی را نگران می کند که می گوید “بزرگترین ناامیدی او این است که فقط می تواند خدمات ارائه کند” در زمانی که برای “بسیاری از آفریقای جنوبی” دشوار است.

آفریقای جنوبی به عنوان نابرابرترین کشور جهان توصیف شده است و انتقاداتی از چپ وجود دارد که اقتصاد به سادگی برای اکثریت جمعیت کار نمی کند.

مبارزان آزادی اقتصادی (EFF) – چهارمین حزب بزرگ – خواستار ملی کردن و سلب مالکیت بیشتر زمین شد تا ثروت کشور به طور مساوی توزیع شود.

این حزب استدلال می‌کند که برخی از سیاست‌های تجاری دوستانه‌تر ANC و قوانین گسترده آن برای توانمندسازی اقتصاد سیاه‌پوستان، به مشکلات اصلی کشور، میراث سیستم آپارتاید نژادپرستانه که 30 سال پیش پایان یافت، نمی‌پردازد.

زنی با قیطان های بنفش به سوالات عکاسان پاسخ می دهد.

Siphiwe Masila، 24 ساله، می گوید که چشم انداز شغلی خوب برای بسیاری دور از دسترس است

کشمکش هایی که بسیاری برای گذران زندگی در بحبوحه رکود اقتصادی با آن روبرو هستند، دولت را بر آن داشت تا دامنه مزایای اجتماعی را در بودجه فوریه افزایش دهد.

بیش از 24.5 میلیون نفر یا 39 درصد از جمعیت، نوعی کمک مالی از دولت دریافت می کنند. این یکی از دلایلی است که بدهی عمومی به 74 درصد درآمد سالانه کشور افزایش یافته است و صندوق بین المللی پول در ماه آوریل هشدار داد که “تلاش های قاطع برای کاهش هزینه ها لازم است”.

وزارت خزانه داری آفریقای جنوبی هشدار داده است که “هزینه های خدمات بدهی اقتصاد و مالیه عمومی را خفه می کند”. آنها اکنون 20 درصد از کل هزینه های دولت را به خود اختصاص می دهند، بیش از آموزش اولیه، حمایت اجتماعی یا مراقبت های بهداشتی.

با نگاهی به مشکل برق، دیون جورج از سرویس دادستانی کرون می‌گوید «احتمالاً» برای دولت مهم است که برای تعمیر شبکه برق آسیب‌دیده، راه‌آهن و بنادر کشور پول قرض کند. اما او اعتراف می کند که پرداخت آن دشوار خواهد بود.

وی گفت: گزینه دیگر «تغییر مدل، معرفی بخش خصوصی به آن» است که بار مالی عمومی را کاهش می دهد.

حزب راست میانه DA دارای 22 درصد آرا است که می تواند بر سیاست های آینده تأثیر بگذارد و می خواهد قوانین کار مانند قوانین حداقل دستمزد را برای تقویت اشتغال کاهش دهد.

دکتر جورج می گوید: «این کار کارگران را از بازار خارج می کند، کارفرمایان نمی خواهند افراد را با حداقل دستمزد استخدام کنند. حزب سفید او به رهبری او برای افراد 18 تا 35 ساله که به مدت دو سال بیکار بوده اند، معافیت ارائه می کند.

مردی در مقابل پس زمینه حزب DA لبخند می زند

دیون جورج بخشی از یک حزب DA است که می خواهد قدرت اتحادیه ها را محدود کند

اما این سیاست‌ها است که DA را در تضاد با اتحادیه‌های کارگری آفریقای جنوبی، متحد مهم ANC قرار می‌دهد.

اتحادیه ها به ANC نسبت به انعقاد هرگونه توافق با DA هشدار دادند.

سولی فتو، دبیر کل فدراسیون اتحادیه های انرژی آفریقای جنوبی کوساتو، اوایل این هفته گفت: “ما هر گونه ائتلاف با DA را رد می کنیم.”

این همان حزب سیاسی است که خواستار لغو حداقل دستمزد، NHI شد و گفت که کارگران حقوق بیش از حد دارند.

NHI به لایحه بیمه سلامت ملی اشاره دارد که نوید مراقبت بهداشتی همگانی را برای همه می دهد و درست قبل از انتخابات توسط رئیس جمهور رامافوسا به قانون تبدیل شد.

نظرات آقای پتو نشان دهنده ترس واقعی پایگاه پشتیبانی ANC از عدم حمایت DA از برنامه رفاهی آنها است.

برای مثال، DA با سیاست‌های توانمندسازی سیاهان NHI و ANC مخالف است.

دکتر جورج پاسخ می دهد که “ما باید قدرت اتحادیه ها را در اقتصاد خود مهار کنیم.”

او می گوید در حالی که وزیر دارایی ANC Enoch Godongwana با او موافق است که آفریقای جنوبی مشکل رشد دارد، آنها در مورد اینکه آیا ANC مشکل هزینه دارد یا خیر اختلاف نظر دارند.

“باید انتخاب هایی انجام شود” تا اقتصاد دوباره رشد کند، “زیرا اگر این کار را نکنیم… در نهایت با یک برنامه نجات مواجه خواهیم شد، اقتصادی خواهیم داشت که رشد نخواهد کرد. البته، خدای ناکرده، ممکن است در نهایت با خشونتی روبه‌رو شویم که هیچ‌کس نمی‌خواهد.»

شما همچنین ممکن است علاقه مند باشید:

گتی ایماژ/بی بی سی زنی به تلفن همراه خود و تصویری از بی بی سی نیوز آفریقا نگاه می کندگتی ایماژ/بی بی سی

دیدگاهتان را بنویسید