آیا ائتلاف او را به یک رهبر متواضع تر تبدیل خواهد کرد؟


پا سوتیک بیسواس، @soutikBBC، خبرنگار هندی
Getty Images نارندرا مودیگتی ایماژ

هند با دولت های ائتلافی غریبه نیست.

برخی از بزرگترین ائتلاف های جهان، متشکل از شش تا دوازده حزب، در پرجمعیت ترین دموکراسی جهان تشکیل شده اند.

از سال 1989 تا 2004، در شش انتخابات عمومی، اکثریت تک حزبی اکثریت را به دست نیاورد. برخی از این ائتلاف‌ها به‌ویژه هرج‌ومرج بوده‌اند: هشت ائتلاف بین سال‌های 1989 و 1999 تشکیل شد و بسیاری از آنها به سرعت فروپاشیدند.

اما برخی از مهم‌ترین اصلاحات اقتصادی هند و بالاترین نرخ رشد در دولت‌های ائتلافی به رهبری کنگره و حزب بهاراتیا جاناتا (BJP) انجام شده است.

اکنون، برای اولین بار از سال 2014، هند یک دولت ائتلافی بدون اکثریت تک حزبی خواهد داشت.

نارندرا مودی از BJP، تعیین شده برای سومین دوره نخست وزیریاکثریت خود به دلیل اپوزیسیون احیا شده کاهش یافته است و اکنون برای کسب اکثریت پارلمانی عمدتاً به دو متحد در اتحاد ملی دموکراتیک خود (NDA) متکی است.

اما آیا آقای مودی که همیشه اکثریت را به عنوان وزیر ارشد گجرات و نخست وزیر هند بر عهده داشته و برای یک دهه بر سیاست تسلط داشته است، ائتلافی را مدیریت خواهد کرد؟

آیا او می تواند سبک سلطه جویانه خود را کنار بگذارد و متحدان منطقه ای مختلف را با خود همراه کند؟ و آیا او فرقه شخصیتی رو به رشدی را که توسط حزب و رسانه‌های دوستانه‌اش تقویت می‌شود مهار می‌کند تا تصویری متواضعانه و فروتنانه‌تر اتخاذ کند؟

    N Chandrababu Naidu/Twitter Nitish Kumar (راست) و N Chandrababu Naidu (راست دوم) در گذشته در دولت های تحت رهبری BJP خدمت کرده اند. N چاندرابابو نایدو/توئیتر

نیتیش کومار (راست) و ن. چاندرابابو نایدو (نفر دوم از راست) در گذشته در دولت های تحت رهبری BJP خدمت می کردند.

بسیاری بر این باورند که بعید است اوضاع برای آقای مودی در ائتلاف راحت پیش برود.

دو متحدی که آقای مودی بیشتر به آنها وابسته است، دو حزب منطقه ای جاناتا دال (یونایتد) و تلوگو دسام (TDP) هستند. 28 مکان بین آنها وجود دارد. هر دو توسط رهبران کهنه کار و زیرک – به ترتیب نیتیش کومار و ن. چاندرابابو نایدو – رهبری می شوند که قبلاً در دولت های ائتلافی فدرال به رهبری BJP خدمت می کردند قبل از اینکه اختلافات با حزب حاکم، به ویژه آقای مودی را ترک کنند.

در سال 2019، زمانی که به عنوان وزیر ارشد آندرا پرادش خدمت می کرد، آقای نایدو با آقای مودی، رقیب سیاسی خود تماس گرفت. “تروریست”.

سیاست یاران عجیبی می‌سازد – واقعیتی که هند با آن غریبه نیست.

دولت‌های ائتلافی که تنها به دو یا سه متحد وابسته هستند، به‌ویژه اگر حتی یکی از آنها حمایت خود را لغو کند، در معرض فروپاشی هستند.

بسیاری بر این باورند که یک دولت ائتلافی تحت رهبری آقای مودی می تواند دموکراسی سالم تری را تقویت کند. آنها می گویند که این می تواند تسلط نخست وزیر را کاهش دهد، حکومت را غیرمتمرکز کند، کنترل ها و تعادل ها را تقویت کند، اپوزیسیون را جسورتر کند و نهادهایی مانند بوروکراسی، قوه قضاییه و رسانه ها را مستقل تر کند.

عطل بهاری واجپایی، یکی از اعضای سرسخت BJP، از سال 1998 تا 2004 یک دولت ائتلافی موفق چند حزبی را رهبری کرد. رهبر سرکش شرکت‌های دولتی را خصوصی کرد، سرمایه‌گذاری خارجی را تشویق کرد، راه‌های سریع‌السیر ساخت، موانع تجاری را کاهش داد و حتی جرقه انقلاب فناوری اطلاعات را برانگیخت.

او به تعلیق یک دهه آزمایش‌های هسته‌ای پایان داد، تنش‌ها با پاکستان را کاهش داد و روابط نزدیک‌تری با ایالات متحده برقرار کرد.

این امر تا حد زیادی ناشی از شیوه اجماع آقای واجپایی بود.

اما ائتلاف آقای مودی با ائتلاف گذشته بسیار متفاوت است.

اگرچه این حزب تنها 240 کرسی به دست آورد، یعنی کمتر از 272 کرسی مورد نیاز برای اکثریت دولت، BJP همچنان یکی از تأثیرگذارترین و مسلط ترین رهبران ائتلاف هند است.

کنگره همچنین یک دولت اقلیت موفق را با 232 کرسی در سال 1991 و حتی با تنها 145 و 206 کرسی در سال های 2004 و 2009 اداره کرد.

علاوه بر این، آقای مودی یک BJP تهاجمی و تجدید شده را رهبری می کند. آمیت شاه، نزدیکترین معتمد او، تجسم یک مدیریت عالی تجسم مجدد است که رهبر کنگره، ششی ثارور آن را چنین توصیف می کند. “راه من یا بزرگراه” رویکرد مدیریت

در گذشته، ائتلاف‌های به رهبری BJP مسائل کلیدی ایدئولوژیک و قطبی حزب را برای برآورده کردن خواسته‌های متحدانش در پشت آتش قرار داده‌اند.

بسیاری از برنامه های حزب – لغو خودمختاری کشمیر، ساخت معبد رام – قبلاً تحت رهبری آقای مودی محقق شده است. آیا متحدانش اکنون او را ترغیب خواهند کرد که لفاظی های تفرقه افکنانه خود را کاهش دهد، به ویژه در مورد مسلمانان. آزادانه در طول مبارزات انتخاباتی استفاده شد?

    N Chandrababu Naidu/Modi و Twitter's Naidu N چاندرابابو نایدو/توئیتر

آقای نایدو زمانی که مودی در سال 2019 یک رقیب سیاسی بود، او را “تروریست” خطاب کرد

سیاست ائتلافی مؤثر برای عملکرد به عنوان یک بلوک و ارائه یک سیستم کنترل و توازن نیازمند اقدام جمعی است. اکنون سوال اصلی این است که شرکای ائتلاف و BJP می توانند روی چه موضوعات کلیدی توافق کنند.

حزب آقای مودی بر یک طرح بحث برانگیز برای برگزاری اصرار داشت انتخابات همزمان فدرال و ایالتی، چیزی که هند در سال 1967 آن را رها کرده بود.

حزب او همچنین وعده یک قانون مدنی یکسان را داده بود UCC، یک قانون شخصی واحد برای همه شهروندان بدون توجه به مذهب، جنس، جنسیت و گرایش جنسی. در گذشته، هم اکثریت هندو و هم اقلیت مسلمان با آن مقاومت می کردند.

علاوه بر این، موضوع حساس بازنویسی مرزهای پارلمانی نیز وجود دارد که قرار است پس از سال 2026 انجام شود. ایالت های جنوبی ثروتمندتر و کم جمعیت تر از این می ترسند که آقای مودی پارلمان را گسترش دهد و کرسی ها به ایالت های فقیرتر و پرجمعیت تر هندی زبان – یک پایگاه سنتی BJP – اختصاص یابد.

آقای مودی همچنین باید به خواسته های منطقه ای و دولتی متحدان گوش دهد و به جاه طلبی های رهبران آنها پاسخ دهد. هر دو TDP و JD(U) خواستار وضعیت ویژه ایالت های خود شده اند که به معنای بودجه فدرال بیشتر است. بر اساس گزارش رسانه ها، متحدان نیز به وزارتخانه های تأثیرگذار چشم دوخته اند.

رهبران کنگره Getty Images راهول گاندی و KS Venugopal طی یک کنفرانس مطبوعاتی در مقر AICC در 6 ژوئن 2024 در دهلی نو، هند.گتی ایماژ

ائتلاف آقای مودی با یک اپوزیسیون احیاگر به رهبری راهول گاندی روبرو خواهد شد

با وجود بهبود اقتصادی ناشی از هزینه های دولت، آقای مودی باید مشاغل بیشتری ایجاد کند و درآمد را برای طبقه فقیر و متوسط ​​افزایش دهد. اقتصاد هند به اصلاحات ساختاری زیادی در کشاورزی، زمین و نیروی کار نیاز دارد. آقای مودی ممکن است برای دستیابی به هر یک از اینها نیاز به رویکرد مشورتی با متحدان داشته باشد.

بسیاری بر این باورند که برای مردی که عادت داشت در کانون توجه قرار بگیرد، سیاست رضایت ممکن است برای آقای مودی آسان نباشد.

نیلانجان مخوپادهای، زندگی نامه نخست وزیر، می گوید: «به طور ناگهانی از او خواسته شد نقشی را بازی کند که پیش از این در زندگی اش بازی نکرده بود.

اما سیاستمداران موفق در هنر بازاندیشی مهارت دارند. آیا هند اکنون شاهد آقای مودی متواضع‌تر، مشاورتر و مطیع‌تر خواهد بود؟

ساندیپ شاستری، تحلیلگر سیاسی می گوید: «باید منتظر بمانیم و ببینیم. ما باید از دریچه شرایط فعلی به آن نگاه کنیم، نه اتحادهای گذشته.» این فضا را تماشا کنید

بی بی سی در عمق وب سایت و برنامه جدید خانه برای بهترین تجزیه و تحلیل و تخصص از بهترین روزنامه نگاران ما است. تحت یک نام تجاری متمایز جدید، ما دیدگاه‌های تازه‌ای را برای شما به ارمغان می‌آوریم که مفروضات و گزارش‌های عمیق در مورد بزرگترین مسائل را به چالش می‌کشد تا به شما کمک کند دنیای پیچیده را درک کنید. و ما محتوای فکر برانگیز را از BBC Sounds و iPlayer نیز به نمایش خواهیم گذاشت. ما از کوچک شروع می کنیم، اما بزرگ فکر می کنیم، و می خواهیم بدانیم شما چه فکر می کنید – می توانید با کلیک روی دکمه زیر، بازخورد خود را برای ما ارسال کنید.دیدگاهتان را بنویسید