نارندرا مودی به عنوان نخست وزیر هند سوگند یاد کرد


نارندرا مودی در مراسمی باشکوه در کاخ ریاست جمهوری در دهلی برای سومین بار به عنوان نخست وزیر هند سوگند یاد کرد.

رهبر حزب بهاراتیا جاناتا سوگند یاد کرد و گفت که “به همه مردم بدون تعصب یا بد اراده خوب خواهد کرد”.

ائتلاف دموکراتیک ملی به رهبری آقای مودی با کسب 293 کرسی در انتخابات عمومی پیروز شد که بسیار کمتر از آن چیزی است که نظرسنجی ها پیش بینی کرده بودند.

انتخابات شاهد الف احیای اپوزیسیون هندکه 234 کرسی به دست آورد.

هزاران مهمان در مراسم تحلیف او در کاخ ریاست جمهوری در دهلی شرکت کردند. در میان آنها رهبران کشورهای همسایه بنگلادش، نپال، سریلانکا و مالدیو هستند – اما نه پاکستان یا چین.

تدابیر امنیتی در دهلی که به عنوان منطقه پرواز ممنوع اعلام شده است، تشدید شده است و بیش از 2500 پرسنل پلیس در اطراف محل برگزاری استقرار دارند.

آقای مودی در سخنرانی در مراسم سوگند رئیس جمهور دراپادی مورمو گفت که او از حاکمیت و یکپارچگی هند حمایت خواهد کرد و با “ایمان واقعی و وفاداری به قانون اساسی” حکومت خواهد کرد.

او گفت: “من طبق قانون اساسی و قانون، بدون ترس و لطف به حق همه مردم عمل خواهم کرد.”

در این مراسم، هیئت وزیران کابینه جدید مودی نیز سوگند یاد کرد.

مودی 73 ساله تنها دومین رهبر هند شد که پس از جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر این کشور برای سومین دوره متوالی پیروز می شود.

نظرسنجی‌های خروجی، پیروزی آشکار حزب ملی‌گرای هندو BJP را پیش‌بینی می‌کردند که برای یک دهه بر هند حکومت می‌کرد اما اکثریت پارلمانی خود را در انتخابات عمومی از دست داد.

بلوک NDA او برای عبور از آستانه 272 کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت، به دو متحد کلیدی، حزب تلوگو دسام (TDP) و جناتا دال (یونایتد) از JD(U) متکی بود.

روز جمعه، نمایندگان منتخب به آقای مودی به عنوان رهبر لوک سبها (مجلس پایین پارلمان)، رهبر حزب پارلمانی BJP و رهبر NDA رای دادند.

مشخص نیست که متحدان او ممکن است در ازای حمایت چه امتیازاتی داشته باشند. رسانه‌های هندی گزارش می‌دهند که چندین نفر برای پست‌های کلیدی وزارتی در رقابت هستند.

ائتلاف مخالف هند به رهبری حزب کنگره، انتخابات را حکمی علیه دولت آقای مودی خواند.

با این حال، آقای مودی روز جمعه با این موضوع مخالفت کرد و گفت: «اپوزیسیون تلاش کرده است نتایج سال 2024 لوک سبها را به عنوان یک ضرر برای ما ترسیم کند. اما ما نباختیم، هرگز نباختیم و نخواهیم کرد.”

آقای مودی از رای دهندگان به خاطر ماموریتشان تشکر کرد و گفت که برای ریشه کن کردن فساد و فقر “هر کاری انجام خواهد داد”.

وی گفت: توانمندسازی اقشار ضعیف و متوسط ​​اولویت ماست.

در طول مبارزات انتخاباتی خود، آقای مودی و حزبش توسط منتقدان به استفاده از سخنان نفرت انگیز، حمله به اقلیت مسلمان کشور و زندانی کردن چهره های مخالف متهم شدند.

روز جمعه، نخست وزیر منتخب گفت که اتحاد NDA “به اصل “ساروا پانث سامباوا” (برابری مذهبی) متعهد است.

ائتلاف هند اعلام کرد که وظیفه خود را در پارلمان با کنترل دولت و حفاظت از قانون اساسی انجام خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید