انتظار می رود اتحادیه اروپا بر خودروهای برقی چینی تعرفه وضع کند


پا تئو لگت، خبرنگار بازرگانی بین المللی بی بی سی

Getty Images Seagull BYD گتی ایماژ

گفته می‌شود که شرکت‌های چینی می‌توانند خودروهای الکتریکی ۲۵ درصد ارزان‌تر از رقبای اروپایی و آمریکایی خود تولید کنند

در حالی که چین متهم به فروش خودروهای الکتریکی با قیمت های مصنوعی پایین است، انتظار می رود اتحادیه اروپا در هفته جاری بر آنها تعرفه وضع کند.

BYD Seagull یک وسیله نقلیه الکتریکی کوچک، ارزان و با طراحی منظم (EV) است. یک ماشین شهری جمع و جور که هیچ رکورد سرعتی را نمی شکند، اما بانک را هم نمی شکند.

در چین از 69800 یوان (9600 دلار؛ 7500 پوند) شروع می شود. زمانی که نوبت به اروپا می رسد، به دلیل قوانین ایمنی، انتظار می رود حداقل دو برابر آن هزینه داشته باشد. اما طبق استانداردهای خودروهای الکتریکی بسیار ارزان خواهد بود.

برای تولیدکنندگان اروپایی، این یک چشم انداز نگران کننده است. آن‌ها می‌ترسند که مرغ دریایی کوچک به گونه‌ای مهاجم تبدیل شود، یکی از تعدادی از مدل‌های ساخت چین که می‌خواهند به قیمت خودروهای محلی بازارهای خود را مستعمره کنند.

صنعت خودروسازی داخلی چین در دو دهه گذشته به سرعت توسعه یافته است. توسعه آن، همراه با بخش باتری، یکی از اجزای اصلی استراتژی «ساخت چین 2025» بود، یک سیاست صنعتی 10 ساله که توسط حزب کمونیست در پکن در سال 2015 راه اندازی شد.

نتیجه این امر رشد سریع شرکت هایی مانند BYD بوده است که اکنون با تسلا برای کسب عنوان بزرگترین تولیدکننده خودروهای الکتریکی در جهان رقابت می کند. غول های معروفی مانند SAIC، مالک برند MG و مالک ولوو جیلی نیز به بازیگران اصلی بازار خودروهای برقی تبدیل شده اند.

سال گذشته بیش از هشت میلیون خودروی برقی طبق گزارش سالانه جهانی EV چشم انداز آژانس بین المللی انرژی، در چین فروخته شد – حدود 60٪ از کل جهان.

با این حال، برای سیاستگذاران در اروپا و ایالات متحده، این موضوع باعث نگرانی است. از آنجایی که برندهای چینی ظرفیت مازاد زیادی دارند و در حال ورود به بازارهای بین المللی هستند، می ترسند که شرکت های خودشان نتوانند رقابت کنند. آنها استدلال می‌کنند که یارانه‌های سنگین برای تولید داخلی به شرکت‌های چینی اجازه می‌دهد تا قیمت‌ها را در سطوحی نگه دارند که سایر شرکت‌ها برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند.

طبق گزارش بانک سوئیسی UBS که در ماه سپتامبر منتشر شد، مزیت چین واقعی است. پیشنهاد شده است که BYD ممکن است خودرو تولید کند حدود 25 درصد هزینه کمتر از بهترین خودروسازان جهان قدیم.

در این بیانیه آمده است که BYD و دیگر شرکت‌های چینی «قرار دارند بازار جهانی را با خودروهای الکتریکی کم‌هزینه با فناوری بالا برای توده‌ها فتح کنند».

در همین حال، اوایل سال جاری، اتحاد برای ساخت آمریکا هشدار داد که ظهور خودروهای ارزان قیمت چینی ممکن است “رویداد سطح انقراض” برای صنعت خودرو آمریکا وی خواستار “تلاش متعهد و هماهنگ برای بازگرداندن این واردات” شد و نتیجه گرفت که “زمانی برای از دست دادن وجود ندارد.”

آمریکا ماه گذشته اقدام قاطعی انجام داد. دولت بایدن تعرفه واردات باتری خودروهای چینی را افزایش داده است از 25% تا 100% فروش خودروهای الکتریکی ساخت چین در ایالات متحده در حال حاضر ناچیز است. با نرخ های جدید، احتمالاً به همین شکل باقی خواهند ماند.

این اقدام بخشی از بسته گسترده‌تر اقداماتی بود که واردات از چین را هدف قرار می‌داد که پکن آن را به عنوان «حمایت‌گرایی آشکار» محکوم کرد.

در عین حال، ایالات متحده به صنعت خودروسازی خود از طریق معافیت های مالیاتی یارانه می دهد که خودروهای تولید داخل را برای خرید ارزان تر می کند.

به نظر می رسد اتحادیه اروپا علیرغم لفاظی های سخت خود رویکرد معتدل تری در پیش گرفته است.

در سپتامبر گذشته، اورسولا فون در لاین در سخنرانی خود به کشورهای کمیسیون اروپا از تحقیقاتی در مورد واردات چین خبر داد.

او گفت: «بازارهای جهانی اکنون مملو از خودروهای برقی ارزان‌تر چینی است.

“قیمت آنها به طور مصنوعی توسط یارانه های عظیم دولتی دست کم گرفته می شود. بازار ما را مخدوش خواهد کرد.”

اولین نتایج این تحقیق در حال حاضر قریب الوقوع است.

انتظار می رود کمیسیون به طور موقت تعرفه خودروهای الکتریکی وارداتی از چین را از سطح استاندارد 10 درصد برای واردات از کشورهای ثالث به 20 تا 25 درصد افزایش دهد.

گتی ایماژ اورسولا فون در لاینگتی ایماژ

اورسولا فون در لاین چین را متهم کرد که خودروهای الکتریکی را با قیمت های مصنوعی پایین می فروشد

به گفته ماتیاس اشمیت از تحقیقات خودروسازی اشمیت، این پاسخی متناسب تر از اقدام ایالات متحده خواهد بود.

او می‌گوید: «تعرفه 100 درصدی حمایت‌گرایی محض است، پس‌رونده است و نوآوری را خفه می‌کند و از رقابت برای مصرف‌کننده جلوگیری می‌کند».

اگر اتحادیه اروپا بیش از 25 درصد تعرفه وضع نکند، بیشتر به دنبال هموار کردن زمین بازی و یکسان کردن مزیت هزینه 30 درصدی تولیدکنندگان چینی خواهد بود.»

با این حال، تعرفه ها می تواند به شرکت های اروپایی و همچنین کمک به آنها آسیب برساند.

اول، آنها نه تنها برندهای چینی را تحت تأثیر قرار خواهند داد. به عنوان مثال، شاسی بلند الکتریکی BMW iX3 در کارخانه دادون تولید و به اروپا صادر می شود. این شرکت همچنین قصد دارد تعداد زیادی مینی برقی ساخت چین وارد کند.

هر دو مدل مشمول تعرفه خواهند بود که به سازنده اجازه می دهد هزینه های اضافی را پوشش دهد یا قیمت ها را افزایش دهد. تولیدکننده آمریکایی تسلا نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت زیرا خودروهایی را در شانگهای برای صادرات به اروپا می سازد.

دوم، علیرغم اینکه تولیدکنندگان اروپایی در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاری زیادی در تولید در چین کرده‌اند، با مشارکت تولیدکنندگان داخلی، برخی از آنها هنوز مدل‌های گران قیمت را به بازار چین صادر می‌کنند.

اگر چین بخواهد با تعرفه های بالای خود مقابله به مثل کند، ممکن است آن کالاها هدف قرار گیرد.

خودروی برقی بی ام و i5 Getty Imagesگتی ایماژ

خودروسازان اروپایی نگران اقدامات تلافی جویانه دولت چین هستند

بنابراین، جای تعجب نیست که سران خودروسازان اروپایی به ابتکار اتحادیه اروپا به وضوح با خونسردی واکنش نشان دادند.

در اوایل سال جاری، اولیور بلوم، مدیر اجرایی گروه فولکس واگن هشدار داد که این تعرفه ها به دلیل خطر تلافی جویانه “به طور بالقوه خطرناک” هستند.

رئیس BMW، اولیور زیپس، ماه گذشته به سرمایه گذاران گفت که “شما می توانید با وارد شدن به نبردهای تجاری خیلی سریع به پای خود شلیک کنید” و افزود که “ما فکر نمی کنیم صنعت ما نیاز به محافظت داشته باشد”.

اولا کلنیجوس، مدیر اجرایی مرسدس بنز، فراتر رفت و علناً خواستار کاهش تعرفه‌های گمرکی بر واردات خودروهای برقی چینی به جای تعرفه‌های بالاتر شد تا شرکت‌های اروپایی را به انجام بهتر کار تشویق کند.

حمایت از تحقیقات اتحادیه اروپا عمدتاً از فرانسه بود. با این حال، حتی در میان تولیدکنندگان فرانسوی در مورد اینکه آیا تعرفه ها رویکرد درستی هستند یا خیر، تردیدهایی وجود دارد.

کارلوس تاوارس، رئیس گروه Stellantis، که شامل پژو، سیتروئن، واکسهال/اوپل و دی اس است، آنها را “تله اصلی کشورهایی که در این مسیر حرکت می کنند” نامید.

او هشدار داد که خودروسازان اروپایی با رقبای چینی خود درگیر مبارزه «داروینی» هستند که احتمالاً پیامدهای اجتماعی در پی خواهد داشت زیرا آنها در تلاش برای رقابت هزینه ها را کاهش می دهند.

در همین حال، لوکا دی میا، مدیر اجرایی رنو می‌گوید که ما طرفدار حمایت‌گرایی نیستیم، اما رقابت باید عادلانه باشد.

او خواستار یک سیاست صنعتی قوی اروپا برای ترویج این بخش شد که از سیاست‌های ایالات متحده و چین الهام می‌گیرد – در تلاش برای رقابت با هر دو.

این در حالی است که بریتانیای کبیر این موضوع را با علاقه تماشا می کند. رئیس سازمان بازرگانی کشور، «سازمان راه‌حل‌های بازرگانی»، قبلاً به صراحت اعلام کرده بود که در صورت خواهان وزرا یا صنعت، در مورد خودروهای برقی چینی حاضر به تحقیق خواهد بود.

تاکنون مشخص شده است که چنین درخواستی وجود نداشته است. در نهایت، به عنوان یک موضوع عمیقا سیاسی، پس از انتخابات توسط دولت آینده تصمیم گیری خواهد شد.

تعرفه های بالاتر می تواند به اروپا زمان بیشتری را در اختیار خودروسازان و سیاست گذاران بگذارد تا با چالش چین سازگار شوند.

اما بسیاری از فعالان این صنعت می‌دانند که اگر اروپا بخواهد به عنوان بازیگر اصلی در بخش خودروسازی جهانی باقی بماند، باید کاری بیش از ایجاد موانع در داخل کشور انجام دهد.

اطلاعات بیشتر در مورد خودروهای برقی

دیدگاهتان را بنویسید