اپل ChatGPT را به عنوان بخشی از بازنگری هوش مصنوعی به آیفون ها و سیری می آورد


پا زویی کلاینمن، ویرایشگر فناوریلیو مک ماهون، گزارشگر فناوری

رویترز، رئیس اپل، تیم کوک، روی صحنه در WWDC 2024 عکس گرفترویترز

تیم کوک، رئیس اپل روی صحنه در WWDC 2024

اپل قصد دارد دستیار صوتی سیری و سیستم عامل خود را با ChatGPT OpenAI بهبود بخشد تا بتواند در مسابقه هوش مصنوعی پیشی بگیرد.

این سازنده آیفون در نمایشگاه سالانه توسعه دهندگان خود در روز دوشنبه از بازسازی سیری به همراه تعدادی ویژگی جدید دیگر خبر داد.

این بخشی از یک سیستم هوش مصنوعی شخصی‌سازی‌شده جدید – به نام «هوش اپل» – است که هدف آن ارائه راهی آسان‌تر به کاربران برای پیمایش دستگاه‌های اپل است.

به‌روزرسانی‌های سیستم‌عامل‌های iPhone و Mac امکان دسترسی به ChatGPT را از طریق همکاری با توسعه‌دهنده OpenAI فراهم می‌کند.

ChatGPT همچنین می تواند برای بهبود ابزارهای دیگر، از جمله متن و ایجاد محتوا استفاده شود. نسخه آزمایشی آن در پاییز در دسترس خواهد بود.

تیم کوک، مدیر اجرایی اپل، گفت که این حرکت محصولات شرکتش را “به ارتفاعات جدیدی” خواهد برد، زیرا او کنفرانس جهانی توسعه دهندگان را در مقر این غول فناوری در کوپرتینو، کالیفرنیا افتتاح کرد.

این اعلامیه مورد قبول همه قرار نگرفت. ایلان ماسک، مالک تسلا و توییتر/X، تهدید کرده است که آیفون را به دلیل «امنیت داده» از شرکت‌هایش محروم خواهد کرد.

آقای ماسک در X گفت: «اپل نمی‌داند وقتی داده‌های شما را به OpenAI می‌دهد واقعاً چه اتفاقی می‌افتد. آنها شما را در رودخانه می‌فروشند».

پس از افزایش سریع رقبا که از این فناوری استفاده می کنند، اپل برای معرفی ویژگی های جدید هوش مصنوعی در محصولات خود با فشار مواجه شده است.

پس از اینکه مایکروسافت آن را به عنوان با ارزش ترین شرکت جهان در ژانویه غصب کرد، اپل تبدیل شد در اوایل ژوئن دوباره از انویدیا پیشی گرفت.

بن وود، تحلیلگر اصلی در CCS Insight، گفت که اگرچه سیستم هوش مصنوعی جدید اپل «باید به آرامش سرمایه‌گذاران عصبی کمک کند»، ادغام ChatGPT آن می‌تواند مشکلات عمیق‌تری را برای این شرکت ایجاد کند.

او به بی‌بی‌سی گفت: «شاید این بدان معناست که اپل محدودیت‌های خود را تأیید می‌کند، با توجه به اینکه ChatGPT در نقطه‌ای شروع می‌شود که سیری دیگر نمی‌تواند به کاربر کمک کند.

اپل تا حد زیادی از بهمن محصولات هوش مصنوعی منتشر شده توسط شرکت های فناوری در ماه های اخیر غایب بوده است.

آقای کوک در سال 2023 به سرمایه گذاران گفت که شرکت در مورد این فناوری محتاط خواهد بود. در روز دوشنبه، آن برنامه ها در نهایت ارائه شد.

«هوش اپل» چیست؟

«هوش اپل» به تنهایی یک محصول یا برنامه کاربردی نیست.

این بخشی از هر برنامه و محصول اپل خواهد بود که مشتریان استفاده می‌کنند – چه دستیار نوشتنی باشد که پیام‌های پیش‌نویس شما را اصلاح می‌کند یا دفترچه خاطرات شما که می‌تواند بهترین مسیر برای رسیدن به جلسه بعدی را به شما نشان دهد.

از این نظر، شبیه به دستیار هوش مصنوعی Copilot مایکروسافت است، اما برای فعال کردن آن نیازی به پرداخت هزینه اضافی نخواهید داشت.

سیری، دستیار صوتی که در سال 2010 توسط اپل خریداری شد، با یک رابط کاربری جدید و رویکردی چت‌آمیزتر بهبود یافته است تا به کاربران کمک کند راحت‌تر در دستگاه‌ها و برنامه‌های خود حرکت کنند.

در طول سخنرانی روز دوشنبه، اپل مایل بود بر امنیت اطلاعات اپل تأکید کند.

در این گزارش آمده است که برخی از پردازش‌ها روی خود دستگاه انجام می‌شود، در حالی که عملیات بزرگ‌تر که نیاز به انرژی بیشتری دارند به ابر ارسال می‌شوند، اما هیچ داده‌ای در آنجا ذخیره نمی‌شود.

این برای مشتریانی که برای وعده‌های حریم خصوصی اپل قیمت‌های بالاتری می‌پردازند، حیاتی است.

کریگ فدریگی، معاون ارشد مهندسی نرم‌افزار اپل، می‌گوید: «این سیستم مدل‌های مولد قدرتمند را در قلب آیفون، آی‌پد و مک شما قرار می‌دهد.

“این به زمینه شخصی شما متکی است تا مفیدترین و مرتبط ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و در هر مرحله از حریم خصوصی شما محافظت می کند.”

معامله OpenAI و Apple به چه معناست؟

تصمیم اپل برای ادغام فناوری ChatGPT OpenAI به طور گسترده ای پیش بینی شده بود، اما این یک حرکت غیرعادی برای شرکتی است که از محصولات خود بسیار محافظت می کند.

گوگل و مایکروسافت اخیراً در مورد اشتباهات محصولات هوش مصنوعی خود در ماه‌های اخیر مورد بررسی قرار گرفته‌اند و غول جستجو ویژگی جدیدی را در ماه می لغو کرد. پس از اینکه پاسخ های اشتباه او در فضای مجازی منتشر شد.

سال‌ها است که اپل به مشتریان خود اجازه نمی‌دهد هر برنامه‌ای را خارج از اپ استور دانلود کنند، به این دلیل که ممکن است ناامن باشند، و به همین دلیل به مرورگرهای وب غیر از Safari خود اجازه نمی‌دهد.

تنها زمانی تغییر کرد که قانون اتحادیه اروپا مجبور به انجام این کار شد.

آیا این نشانه ای از تشخیص است که حتی اپل هم اکنون نمی تواند با ChatGPT رقابت کند؟

اگر چنین است، این موضوع چیزهای زیادی در مورد قدرت فعلی غول هوش مصنوعی OpenAI به ما می گوید.

این شرکت گفت که محصولات دیگری را در آینده ادغام خواهد کرد، اما نامی از آنها ارائه نکرد.

اپل اعلام کرده است که هدست واقعیت مختلط خود، ویژن پرو، از 12 جولای در بریتانیا به فروش می رسد. از فوریه در ایالات متحده در دسترس است.

سایر ویژگی های جدید اعلام شده در روز دوشنبه عبارتند از:

  • ارسال متن از طریق ماهواره
  • زمان‌بندی پیام‌هایی که بعداً ارسال می‌شوند
  • با استفاده از حرکات سر (تکان دادن به بله یا تکان دادن سر) برای کنترل AirPods Pro
  • یک برنامه رمز عبور اختصاصی موجود در همه دستگاه ها
  • امکان مخفی کردن برخی از برنامه ها یا قفل کردن آنها با Face ID یا رمز عبور.

دیدگاهتان را بنویسید