دولت بعدی چگونه کمک خواهد کرد؟


پا ناوتی یوهال، خبرنگار میدلندفیصل اسلام، سردبیر اقتصادی

بی بی سی پیتر فلیکس با شریک زندگی خود ربکا ویلسون پشت میزی در باغ خود می نشیند.  هر دو حالتی نگران کننده در چهره خود دارند.بی بی سی

پیتر و ربکا می گویند که خرید خانه و اجاره آن به طور همزمان “تقریبا غیرممکن” است

پیتر فلیکس با رنگ آمیزی و تزئین خانه دیگران امرار معاش می کند، اما به گفته او ناامید کننده است که نمی تواند خانه ای بخرد.

او و شریک زندگی‌اش، ربکا ویلسون، در دهه 40 زندگی خود هستند.

پیتر یکی از افرادی است که از طریق بی‌بی‌سی تماس گرفته است صدای تو، صدای تو تا به ما بگویند مسکن مهمترین مسئله برای آنها در این انتخابات است.

پیتر و ربکا که در بیمه خودرو کار می کنند، هر کدام حدود 30000 پوند در سال قبل از مالیات درآمد دارند و یک خانه سه خوابه در جنوب غربی بیرمنگام اجاره می کنند.

اجاره آنها 950 پوند در ماه بدون قبض است و در 18 ماه گذشته دو برابر شده است.

مانند بسیاری از مردم در بریتانیا، آنها ناامید هستند که خانه خود را بخرند، اما در تلاش برای پس انداز کافی برای سپرده گذاری هستند.

ربکا می گوید: «تقریباً غیرممکن است که همزمان خانه بخرید و آن را اجاره کنید.

آنها شروع به تعجب می کنند که آیا باید تسلیم شوند، آیا سیاستمداران می توانند به آنها قول کمک بدهند. آنها می گویند که این باعث جلب آرای آنها می شود.

سیاست مسکن هرگز در طول یک انتخابات مهم نبوده است. اگرچه کاهش هزینه های زندگی به دلیل افزایش هزینه های انرژی و مواد غذایی شروع به کاهش کرده است، اما مسکن چندان خوش شانس نبوده است.

Getty Images ردیفی از خانه‌های سفید با پرچین‌هایی در مقابل در غرب هیث، حومه‌ای در جنوب بیرمنگامگتی ایماژ

یک مسئله بزرگ برای بسیاری از رای دهندگان هزینه مسکن است

قیمت خانه‌ها در طول همه‌گیری شدیدتر از حد معمول افزایش یافت، سپس متوقف شد، حتی در برخی از مناطق کشور کاهش یافت. ولی آخرین نشانه هایی که نشان می دهد دوباره در حال رشد هستند.

اجاره بها از ابتدای سال 2021 به شدت در حال افزایش بوده و همچنان در حال افزایش است – نسبت به سال گذشته 6.2 درصد افزایش یافته است..

و وام مسکن نیز گرانتر است. نرخ استقراض در اوایل سال 2022 شروع به افزایش کرد. متوسط ​​وام مسکن دو ساله با نرخ ثابت در آن زمان کمی بیش از 2 درصد بود. در حال حاضر فقط کمتر از 6٪ است، با پرداخت های ماهانه بیش از دو برابر اندازه آنها.

نمودار خطی که میانگین نرخ بهره وام‌های مسکن با نرخ ثابت دو ساله و پنج ساله را نشان می‌دهد، جهش نرخ را در سپتامبر 2022 نشان می‌دهد و چگونه نرخ‌ها اخیراً به 6 درصد افزایش یافته است.

سیاستمداران در چند انتخابات اخیر ادعاهای بزرگی برای مسکن داشته اند، از وعده های حق خرید انجمن های انبوه مسکن تا اهداف سخت خانه سازی. اما به ندرت تحویل دادند. هدف از ساخت مسکن به میزان 300 هزار در سال محقق نشده است. همه‌گیری، بحران انرژی و افزایش نرخ‌های بهره قطعاً عوامل هستند، اما سیاست نیز همین‌طور است.

بریتانیای کبیر بالاترین هزینه مسکن را در جهان انگلیسی زبان دارد. به طور متوسط ​​بیش از یک چهارم درآمد قابل تصرف صرف مسکن می شود. و حقیقت کثیف این است که وقتی قیمت مسکن بالا می رود، هر کسی که در قدرت باشد به نفع آن است. دلیلش این است که رای دهندگانی که صاحب خانه هستند احساس می کنند ثروتمندتر می شوند.

بنابراین، دولت‌ها انگیزه کمی برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن با تضمین ساخت‌وساز بیشتر دارند، و انگیزه‌ای بزرگ برای حمایت از خریداران از طریق مواردی مانند یارانه‌های وام مسکن و کاهش عوارض تمبر – در واقع یارانه دادن به تقاضا. این الگویی از سیاست‌ها بود که به افزایش غیرقابل اجتناب قیمت مسکن منجر شد.

علاوه بر این، برنامه ریزی وجود دارد. در اکثر روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، اعضای شورای کمیته‌های برنامه‌ریزی پروژه‌های مسکن محلی را رد می‌کنند زیرا اساساً این چیزی است که رای دهندگان آنها می‌خواهند.

“گزنه را بگیرید”

بدون اقدام، احتمال بدتر شدن مشکلات پیش روی صاحبان خانه و مستاجران آینده وجود دارد.

فدراسیون خانه‌سازان (HBF) ارقامی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد موافقت‌نامه‌های برنامه‌ریزی «به شدت کاهش می‌یابد».

تاییدیه‌ها برای واحدها – یعنی خانه‌های نوساز – در سال منتهی به آوریل، 13 درصد کاهش یافت، که بیش از افت شدید سال قبل بود. مجوزهای سایت هایی که قرار است بر روی آنها ساخته شود در سطوح پایین تری نسبت به پس از بحران مالی کار می کنند.

استوارت بیزلی، مدیر اجرایی HBF می‌گوید که این ارقام نشان‌دهنده «چالش سخت» پیش رو است و دولت بعدی برای مقابله با موانع مسکن، سیستم برنامه‌ریزی و حمایت باید «گزنه را بگیرد، جسور و شجاع باشد». برای خریداران

ربکا و پیتر بیرون درب ورودی خانه‌شان که یک ایوان سفید و حصار آجری و چوبی در امتداد مسیر تا در دارد.

ربکا و پیتر در حال حاضر نزدیک به 1000 پوند در ماه اجاره خانه سه خوابه خود را پرداخت می کنند.

چنین مداخله ای موسیقی به گوش پیتر و ربکا خواهد بود.

در بیرمنگام، جایی که می خواهند خرید کنند، اجاره بها در حال افزایش است، اما قیمت مسکن اندکی کاهش یافتبر اساس گزارش ONS، نسبت به سال گذشته 1.5 درصد افزایش یافته است، بنابراین آنها فکر می کنند این امکان وجود دارد.

آنها به دنبال یک خانه سه خوابه می گردند تا پسر پیتر از رابطه قبلی بتواند وقتی در خانه می ماند، اتاق خود را داشته باشد.

در حالی که ربکا هرگز مالک این ملک نبود، پیتر تا قبل از سقوط مالی سال 2008 مالکیت آپارتمان را داشت. او در آن زمان توانست با پرداخت های وام مسکن خود ادامه دهد، و مطمئن است که اکنون آن را انجام خواهند داد.

او می‌گوید: «اگر در ۲۵ سالگی این کار را انجام می‌دادم، اکنون قطعاً می‌توانم این کار را انجام دهم – به خصوص با دو درآمد.

اما آنها تخمین زدند که با نرخ پس‌انداز فعلی‌شان که هرکدام 100 پوند در ماه است – پنج سال طول می‌کشد تا برای سپرده‌گذاری کافی پس‌انداز کنند. در این بین، آنها می ترسند که دوباره اجاره بها افزایش یابد، هزینه های دیگر افزایش یابد و قیمت خانه آنقدر افزایش یابد که رویای آنها دور از دسترس بماند.

ربکا می گوید، ممکن است این احساس را داشته باشید که در حال جنگیدن در یک نبرد بازنده هستید.

پیتر می گوید: “شما پس انداز کنید و پس انداز کنید و پس انداز کنید و این هرگز کافی نیست.”

طرفین چه قولی می دهند؟

محافظه کاران خانه ها را می سازد و توسعه مناطق قهوه ای را ترجیح می دهد. آنها به طور دائم از حق تمبر برای خریدارانی که برای اولین بار دارایی هایی به ارزش 425000 پوند هستند چشم پوشی می کنند. این آستانه به طور موقت افزایش یافته است و قرار است در مارس 2025 به 300000 پوند بازگردد.

کار کنید قوانین برنامه ریزی، توسعه سریع در سایت های برونفیلد و زمین های به اصطلاح “کمربند خاکستری” مانند پارکینگ ها را اصلاح خواهد کرد. می‌خواهد طرح موجود را گسترش دهد، که به مردم کمک می‌کند وام مسکن با سپرده کمتری دریافت کنند و از حقوق بیشتری برای مستاجران حمایت می‌کند.

لیبرال دموکرات ها آنها مسکن اجتماعی اضافی و “باغ شهرهای” جدید می خواهند. آنها از دولت‌های محلی حمایت می‌کنند که می‌خواهند به سیاست‌های «حق خرید» مسکن شهری پایان دهند، اخراج بدون تقصیر را ممنوع کنند، اجاره‌های سه ساله را پیش‌فرض قرار دهند و یک ثبت ملی از مالکان دارای مجوز ایجاد کنند.

حزب سبز در مسکن اجتماعی جدید سرمایه گذاری خواهد کرد و املاک خالی را دوباره به بهره برداری خواهد رساند. آنها استانداردهای زیست محیطی بالاتری را برای ساخت و سازهای جدید تعیین می کنند و به واحدهای مقرون به صرفه تری نیاز دارند. آنها از کنترل اجاره بها و ممنوعیت اخراج حمایت می کنند.

حزب ملی اسکاتلند وضعیت اضطراری مسکن ملی اعلام کرده است و متعهد شده است که برای خانه‌های جدید ارزان قیمت در سراسر اسکاتلند، از جمله برای پروژه‌هایی در مناطق روستایی و جزایر، بودجه تامین کند.

سیمرو شطرنجی مسکن اجتماعی را گسترش خواهد داد و از صنعت ساخت و ساز در ولز حمایت خواهد کرد. این مهمانی به مقامات محلی اجازه می دهد تا خانه های دست دوم و اجاره تعطیلات بیشتری بخرند. آنها می خواهند اخراج بدون تقصیر و کنترل اجاره را ممنوع کنند.

اصلاحات برنامه‌ریزی را تسریع می‌کند، معافیت‌های مالیاتی برای توسعه برون‌فیلد ارائه می‌دهد و به صاحبخانه‌های کوچک معافیت‌های مالیاتی می‌دهد. افرادی که در بریتانیا متولد شده اند برای مسکن اجتماعی اولویت دارند.

گزارش اضافی توسط لوسی هوکر

شرح بیشتر درباره انتخابات عمومی 2024

دیدگاهتان را بنویسید