کارمند پورت تولبات می گوید از دست دادن شغل تاتا در حال واقعی به نظر می رسد


پا هیو توماس، خبرنگار تجاری بی بی سی ولزاستیو دافی، اخبار بی بی سی

پورت تالبوت آهن کار می کندPA

تاتا بریتانیا 364 میلیون پوند در فصل 2023-2024 ضرر کرده است

یکی از کارمندان گفت که از دست دادن شغل در کارخانه فولاد پورت تولبات تاتا “واقعا به سرم زد.”

جیمی جونز، 45 ساله، که از 17 سالگی در این سایت کار می‌کرد، گفت: کسانی که در آنجا کار می‌کنند ممکن است در مورد بیکار شدن احساس نگرانی کنند زیرا سلامت روان افراد تحت فشار است.

تاتا طرح‌های بازسازی بزرگی را برای پورت تالبوت پیشنهاد می‌کند، از جمله سرمایه‌گذاری 1.25 میلیارد پوندی در فناوری سبزتر، اما هزاران شغل در طول دوره انتقال ناپدید خواهند شد.

این شرکت همچنین گفت که بدون در نظر گرفتن اینکه چه کسی در انتخابات عمومی پیروز می شود، مسیر خود را در پورت تالبوت تغییر نخواهد داد.

آقای جونز، نسل سوم وصال در پورت تولبات، گفت که برای مدت طولانی “زمزمه هایی” در مورد بسته شدن وجود داشت، اما “اکنون نهایی شدن آن واقعاً به خانه می رسد”.

او گفت: “این سخت است. شما می توانید آن را در خلق و خوی آنجا احساس کنید – سلامت روان مردم تحت فشار است.”

«مردم وام مسکن، خانواده دارند. درک این واقعیت که این مکان ممکن است سال آینده برای خانواده‌های آنها تامین نشود، در این مرحله دشوار است.

آقای جونز همچنین گفت که این تعطیلی تاثیر مستقیمی بر سایر صنایع در شهر خواهد داشت.

«برای هر شغل در تاتا، احتمالاً چهار یا پنج شغل دیگر وجود دارد – کافی شاپ در شهر، دکه های روزنامه فروشی که از کار نجارها پشتیبانی می کنند. بنابراین اگر این مکان بماند، عظیم خواهد بود.»

وی افزود که امیدوار است هر حزبی که در انتخابات عمومی پیروز شود، استراتژی صنعتی جدیدی را برای کمک به حفظ مشاغل در پورت تولبات معرفی کند.

او گفت: “امیدوارم اتحادیه ها و تاتا بتوانند با هم متحد شوند و مشاغل را برای نسل های آینده حفظ کنند.”

جیمی جونز

جیمی جونز نسل سوم وصال در پورت تالبوت است

اما راجش نیر، مدیر اجرایی تاتا در پیامی به کارمندان هشدار داد که «نه انتخابات عمومی و نه نتیجه آن تأثیری بر تصمیم برای بستن هر دو کوره بلند تا پایان سپتامبر نخواهد داشت».

این شرکت می‌گوید این اقدام برای کاهش زیان‌های مالی و هموار کردن راه برای فولادسازی سبزتر در جنوب ولز ضروری است.

در ماه اکتبر، دولت بریتانیا اعلام کرد که به تاتا کمک مالی 500 میلیون پوندی برای پوشش هزینه 1.25 میلیارد پوندی یک کوره قوس الکتریکی جدید می دهد.

کوره جدید فولاد قراضه را ذوب می کند و به روش کنونی کربن فشرده تولید چدن مایع از سنگ پایان می دهد.

تاتا استیل به طور مداوم ادعا می کند که کارخانه پورت تالبوت روزانه یک میلیون پوند ضرر می کند و هر حرکتی به سمت تولید فولاد سبزتر باید زیان های مالی را نیز جبران کند.

اتحادیه‌ها خواستار یک دوره انتقال طولانی‌تر شده‌اند و حداقل یک کوره بلند را تا زمانی که کوره قوس الکتریکی راه‌اندازی کند، روشن نگه دارد.

اما تاتا تایید کرده است که تا پایان سپتامبر به تعطیلی کلاس سنگین در پورت تولبات ادامه خواهد داد و کار ساخت کوره الکتریکی قرار است در آگوست 2025 آغاز شود.

یک هیئت انتقالی برای هماهنگ کردن فرصت های پشتیبانی و آموزشی برای کارگران آسیب دیده ایجاد شد.

دولت بریتانیا 80 میلیون پوند به صندوق تعهد کرده است، در حالی که تاتا استیل 20 میلیون پوند متعهد شده است.

احزاب سیاسی چه می گویند؟

را محافظه کاران ولز گفت که آنها متعهد به ایمن سازی فولادسازی در پورت تالبوت و محافظت از آینده آن با حمایت از انتقال به کوره های قوس الکتریکی هستند.

آنها گفتند که دولت بریتانیا 500 میلیون پوند در کوره های جدید سرمایه گذاری می کند و همچنین در حال ایجاد یک صندوق انتقال 100 میلیون پوندی برای حمایت از بازآموزی کارگران است.

این سخنگو گفت: «این کاملاً در تضاد با دولت کارگری ولز است که حتی یک ریال هم برای کمک های انتقالی هزینه نکرده است».

آنها افزودند که میلیون ها دلار نیز در اقتصاد ولز جنوب غربی در سلتیک فری پورت سرمایه گذاری می شود که تخمین زده می شود هزاران شغل بسیار ماهر و با درآمد خوب ایجاد کند.

کارگر ولز گفت که صنعت فولاد “سنگ اساسی مهم” اقتصاد و “رگ حیات جوامع در سراسر ولز” است.

یک سخنگوی گفت: «بحران پورت تالبوت ایجاد یک دولت محافظه‌کار بریتانیا است که هرگز برنامه‌ای جدی و بلندمدت برای فولاد ولز نداشته است.

“دولت کارگر بعدی بریتانیا با همکاری نزدیک با دولت کارگری ولز، 2.5 میلیارد پوند سرمایه گذاری خواهد کرد تا آینده روشنی را برای صنعت فولاد ما، از جمله در پورت تولبوت، تضمین کند تا اطمینان حاصل شود که انتقال به فولاد پاک با ایجاد مشاغل در ولز همراه است. '.

سیمرو شطرنجیلوک فلچر ام اس، سخنگوی اقتصاد و انرژی گفت که اقتصاد ولز توسط احزاب وست مینستر متوقف می شود در حالی که حزب کارگر چشم انداز اطمینان بخشی را که ولز به شدت به آن نیاز دارد ارائه نمی دهد.

او گفت: «از هزاران شغل پردرآمد و بسیار ماهر در معرض خطر در ولز جنوبی، تا شکست وست مینستر در دادن اختیارات لازم به ولز برای به دست گرفتن سرنوشت اقتصادی خود، ما می دانیم که آنقدرها هم که می شود خوب نیست. گفت.

او گفت که طرح جدید سبز حزب یک چشم انداز اقتصادی را تعیین می کند که “شغل های خوب، معنادار و منصفانه” را در بخش سبز و پاک جدید ارائه می دهد.

را لیبرال دموکرات ولز گفت که کارگران ولز را نمی توان “کنار گذاشت و به عنوان خسارت جانبی با آنها برخورد کرد”.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اگر دولت مداخله نکند، جامعه محلی و اقتصاد منطقه به طور کلی نابود خواهد شد.

این حزب خواستار چشم انداز بلندمدت برای صنعت فولاد، هم در ولز و هم در سراسر بریتانیا است و گفت که محافظه کاران “کاملاً در ارائه آن شکست خورده اند”.

این سخنگو افزود: «دموکرات‌های لیبرال ولز سال‌ها است که برای یک طرح نوسازی تلاش می‌کنند تا مشاغل را نجات دهد و به فولاد سبز روی بیاورد. فرانسه، آلمان و دیگران این کار را انجام می دهند، اما محافظه کاران پشت فرمان خوابیده بودند.

را حزب اصلاحات گفت: هر احتمالی وجود دارد که کارخانه فولاد به “تلفات بعدی پروژه بیهودگی خالص صفر که توسط دولت‌های کارگر و محافظه‌کار انجام می‌شود” تبدیل شود.

این سخنگو افزود: سه کوره بلند به تازگی در هند تکمیل شده است که وضعیت فعلی پورت تالبوت را به سخره می گیرد.

«آنچه مهم است این است که در چنین شرایط ناآرامی ما به فولاد خود برای صنایع دفاعی خود نیاز داریم. در این صورت ما برای تامین منابع به کشورهای دیگر وابسته خواهیم بود. مطمئناً در مقایسه با پورت تالبوت از کیفیت پایین تری برخوردار خواهد بود.

این حزب گفت که هر دو حزب اصلی «وسواس» به صفر پاک دارند و افزود که هوای پاک نمی‌تواند از طریق یک واکنش زانو تند به دست آید.

دیدگاهتان را بنویسید