جیمز لاوسون قهرمان حقوق مدنی ایالات متحده در سن 95 سالگی درگذشت


جیمز لاوسون، فعال حقوق مدنی سیاه پوست که برای مطالعه اعتراضات غیرخشونت‌آمیز به هند سفر کرده بود و به عنوان استراتژیست ارشد دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور خدمت می‌کرد، در سن 95 سالگی درگذشت.

لاوسون، وزیر متدیست، اصول نافرمانی مدنی مهاتما گاندی را مطالعه کرد و آنها را به معترضان ضد جداسازی در ایالات متحده آموخت.

او در سمینارهای خود به فعالان بی شماری یاد داد که چگونه به طور منفعلانه در برابر خشونت و تهدیدهای وحشتناک پلیس و اوباش سفید خشمگین برای افشای غیراخلاقی نژادپرستی مقاومت کنند.

کینگ بارها روش های او را ستود و او را یکی از بزرگان “نجیب مردان” مبارزات سیاهان در آمریکا در یک سخنرانی روز قبل از ترورش خواند.

کینگ که زمانی که هر دوی آنها 28 ساله بودند با لاوسون آشنا شد، متحد خود را نیز “تئوریسین و استراتژیست برجسته عدم خشونت در جهان” نامید.

خانواده‌اش روز دوشنبه گفتند لاوسون در لس‌آنجلس، جایی که در آن زندگی می‌کرد، درگذشت.

پسر و نوه وزرا، در سال 1928 در یونیون تاون پنسیلوانیا به دنیا آمد.

لاوسون گفت که در هشت سالگی پس از کتک زدن کودکی که او را توهین نژادی خطاب کرده بود، انگیزه مطالعه عدم خشونت را داشت.

مادرش که فردی منفعل بود از او پرسید که چه خوب جوابش را داد. او قول داد که دیگر هرگز از خشونت برای حل و فصل اختلافات استفاده نکند.

باورهای غیرخشونت آمیز او در اوایل زمانی که به عنوان یک دانشجوی دانشگاه، از فراخوانی به ارتش ایالات متحده برای خدمت در جنگ کره خودداری کرد، مورد آزمایش قرار گرفت.

لاوسون به دلیل فرار از سربازی 13 ماه در زندان گذراند. او پس از اتمام تحصیلات خود به ناگپور هند رفت تا به عنوان مبلغ خدمت کند و تاکتیک های مقاومتی را که گاندی توسعه داده بود مطالعه کند.

پس از سه سال اقامت در هند، او به ایالات متحده بازگشت و در کالج اوبرلین در اوهایو با کینگ، یکی از متدیست‌ها آشنا شد.

اعتقاد او به خشونت پرهیزی در زمانی به وجود آمد که در جوامع سیاهپوست در مورد چگونگی مقابله با نژادپرستی و جداسازی سازمانی اختلاف نظر وجود داشت.

کینگ لاوسون را متقاعد کرد که به نشویل نقل مکان کند و در دانشگاه واندربیلت تحصیل کند و روش‌های اعتراض غیرخشونت‌آمیز را تدریس کند.

چند تن از شاگردان او نقش های برجسته ای در جنبش حقوق مدنی ایفا کردند، مانند جان لوئیس، نماینده آینده کنگره و ماریون بری، شهردار آینده واشنگتن.

پس از ترور کینگ در سال 1968، لاوسون با مردی که به جرم قتل او محکوم شده بود آشنا شد و در نهایت با او دوست شد.

مارتین کینگ به دیدن او می رفت. من آن را می دانستم.» او درباره جیمز ارل ری، قاتل کینگ گفت.

لاوسون در زندان به دادگاه ری ادامه داد و به این باور رسید که او تنها مقصر مرگ کینگ نیست.

او همچنین بنیانگذار کمیته هماهنگی بدون خشونت دانشجویی (SNCC) بود که نقش کلیدی در اعتراضات برای برابری نژادی در دهه 1960 داشت.

لاوسون در سخنرانی خود در مراسم تشییع جنازه جان لوئیس در سال 2020 گفت: «بسیاری از ما چاره‌ای برای انجام کاری که سعی کردیم انجام دهیم نداشتیم، در درجه اول به این دلیل که در سنین پایین از اشتباهی که در آن مجبور به زندگی کردن بودیم آگاه بودیم. “

و ما به خدا عهد کردیم که به لطف خدا هر کاری را که خدا از ما بخواهد انجام خواهیم داد تا آن را در دستور کار ملت قرار دهیم.

“این باید پایان یابد. زندگی سیاهان مهم است.”

دیدگاهتان را بنویسید