مدیران سابق باید حداقل 18 میلیون پوند برای فروپاشی این زنجیره بپردازند


پا دانیل توماس، اخبار بی بی سی

Getty People خارج از فروشگاه BHS در سال 2016گتی

دو مدیر سابق BHS به دلیل نقش خود در فروپاشی خرده فروش هشت سال پیش، حداقل 18 میلیون پوند به طلبکاران پرداخت کردند.

دادگاه لنارت هنینگسون و دومینیک چندلر را مسئول تجارت غیرقانونی، سوء استفاده از مقام و تخلف در مدیریت زنجیره خرده فروشی های استریت دانست.

BHS زمانی که در سال 2016 با میلیاردها پوند بدهی های تجاری و بازنشستگی وارد مدیریت شد، سرفصل اخبار را به خود اختصاص داد.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که سر فیلیپ گرین، سرمایه‌دار خرده‌فروشی، کسب‌وکار بیمار را به دومینیک چاپل، راننده سابق مسابقه‌ای بدون تجربه خرده‌فروشی، به قیمت 1 پوند در مارس 2015 فروخت.

تنها با گذشت یک سال از تصدی وی، این زنجیره از هم پاشید و منجر به از دست رفتن 11000 شغل و کسری 571 میلیون پوندی بازنشستگی شد.

سر فیلیپ گرین در آن زمان به دلیل موافقت با این معامله به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و بعداً با پرداخت 363 میلیون پوندی نقدی با سازمان بازنشستگی موافقت کرد تا شکاف در طرح بازنشستگی را کاهش دهد.

آقای جاستیس لیچ روز چهارشنبه حکم داد که آقای هنینگسون و آقای چندلر، که برای شرکت خرده فروشی آقای چاپل کار می کردند، با وجود اینکه می دانستند BHS نمی تواند از ورشکستگی فرار کند، با ادامه تجارت، وظایف شرکتی خود را نقض کرده اند.

آنها باید 6.5 میلیون پوند برای تجارت غیرقانونی و 5.6 میلیون پوند بین آنها برای اتهام سوء استفاده بپردازند.

این افراد ممکن است با جریمه های بیشتری تا 133.5 میلیون پوند به دلیل تجارت غیرقانونی، همراه با آقای چپل، که خود با مطالبات طلبکاران مواجه است، مواجه شوند.

بعداً در ماه ژوئن، قاضی لیچ درباره آنچه که آقای هنینگسون و آقای چندلر هنوز بدهکار هستند، تصمیم بیشتری خواهد گرفت.

کاهش قابل توجه حقوق بازنشستگان

گتی دومینیک چاپلگتی

در سال 2016، دومینیک چاپل به دلیل فرار مالیاتی به زندان افتاد

FRP Advisory، شرکتی که به‌عنوان مدیر تصفیه BHS عمل می‌کند، از طرف طلبکارانی که پس از سقوط خرده‌فروش، بدهکار بودند، علیه مدیران پرونده شکایت کرد. از جمله آنها صندوق بازنشستگی دفاع دولتی است.

در این بیانیه آمده است که دومینیک چاپل با مطالبات بیشتری از طلبکاران مواجه شده است که میزان آن در جلسه استماع این ماه بررسی خواهد شد.

این تاجر آبرومند سابق در سال 2020 به دلیل عدم پرداخت مالیات به شش سال محکوم شد.

دادگاه شنیده است که او از پرداخت 584000 پوند مالیات بر سود 2.2 میلیون پوندی که پس از خرید BHS به دست آورده، کوتاهی کرده است. همچنین گفته شد که او از این پول برای خرید دو قایق بادبانی، یک بنتلی و یک تعطیلات در باهاما استفاده کرده است.

بر اساس یک جلسه استماع کمیته منتخب پارلمان در سال 2016، فروپاشی BHS “بازندگان زیادی را ایجاد کرد” اما همچنین “برندگان” را نیز به وجود آورد.

حدود 20000 بازنشسته فعلی و آینده با “کاهش قابل توجهی در حقوق خود مواجه هستند.”

اما اضافه کرد که «بسیاری از کسانی که به تصمیماتی که منجر به فروپاشی BHS شد نزدیک‌تر بودند، علی‌رغم شکست شرکت، بسیار ثروتمند شدند».

FRP گفت که برای بازپرداخت طلبکاران کار کرده و از سال 2016 “بازیابی بسیار قابل توجهی” داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید