واقعا زنان در دوران باستان در مورد رابطه جنسی چه فکر می کردند؟


گتی ایماژ تابوت اتروسکی با زوجی دراز کشیده (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

(اعتبار: گتی ایماژ)

کتاب جدیدی درباره تاریخ جهان باستان از طریق زنان می گوید. در اینجا، نویسنده دیزی دان به بررسی آنچه آنها در مورد تمایلات جنسی خود گفته اند می پردازد – به چالش کشیدن کلیشه مردانه زن ستیز.

به گفته سمونیس از آمورگوس، شاعری که در قرن هفتم پیش از میلاد در یونان کار می کرد، 10 نوع اصلی زن وجود دارد. زنانی هستند که مانند خوک هستند زیرا دوست دارند غذا بخورند تا تمیز کردن. زنانی که به روباه شباهت دارند، زیرا آنها بسیار مراقب هستند. الاغ هایی که زندگی جنسی بی بند و باری دارند. سگ های ماده به دلیل نافرمانی علامت گذاری شدند. زنان دریائی پرهیاهو، زنان زمینی حریص، زنان راسوی دزد، زنان جهنده تنبل، زنان میمون غیرجذاب، و – تنها نوع خوب – زنان زنبورهای زحمتکش هستند.

از میان تمام زنانی که در این فهرست که با زن ستیزی آن زمان تپش می‌یابد، به اصطلاح «زنان الاغ» فاسق جنسی، معمایی‌ترین آنها هستند.

گتی ایماژ (Getty Images) شاعره یونان باستان، سافو، خواسته یک زن را با قدرت بیان کرد (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

سافو، شاعره یونان باستان، خواسته یک زن را با قدرت بیان کرد (اعتبار: گتی ایماژ)

گزارش های تاریخی جهان باستان تمایل دارند ماهیت بسته زندگی زنان را آشکار کنند. در یونان، زنان معمولاً در ملاء عام محجبه بودند و در روم «نگهبانان» (معمولاً پدر یا شوهرشان) داشتند که حرکات و اداره اموالشان را کنترل می کردند. آیا مفهوم یک زن شهوتران یک فانتزی ناب مردانه بود؟ آیا زنان دنیای باستان بیش از آنچه که معمولاً تصور می شود به رابطه جنسی علاقه داشتند؟

همانطور که در حین تحقیق در مورد کتاب جدیدم، نخ گمشده، اولین تاریخ جهان باستان که توسط زنان نوشته شده است، یاد گرفتم، اگر می‌خواهیم بفهمیم زنان واقعاً در مورد رابطه جنسی چه فکر می‌کنند، باید نگاه دقیق‌تری بیندازیم.

زنان باستانی از دیدن اروتیسم چنان نمی لرزیدند که حتی برخی را با آن دفن می کردند.

اکثریت قریب به اتفاق منابع باقی‌مانده توسط مردانی نوشته شده‌اند که به هر طریقی تمایل به اغراق در عادات جنسی زنان داشتند. برخی تا آنجا پیش رفته اند که بر فضایل زن تأکید می کنند و او را تقریباً مقدس و غیرانسانی می دانند. دیگران عمداً زنان را از نظر جنسی حریص معرفی کردند تا شخصیت آنها را تحقیر کنند. اگر بخواهیم این توصیفات را به صورت واقعی در نظر بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که زنان در دنیای باستان یا باکره بودند یا دیوانه جنسی. خوشبختانه، می توان به قلب برخی از زنان کلاسیک نگاه کرد، که دید بسیار عمیق تری از تمایلات جنسی زنان ارائه می دهد.

اعترافات عاشقانه

با نگاهی به همان دوره ای که شاعر ذکر شده در بالا ذکر شد، می یابیم که سافو در قرن هفتم قبل از میلاد در جزیره یونانی لسبوس غزل می سرود. سافو با نگاهی به زنی که نشسته بود و با مردی صحبت می کرد، احساسات شدید فیزیکی را که تجربه کرده بود ثبت کرد – بال زدن قلب، تکلم نامفهوم، آتش در رگ ها، کوری موقت، زنگ در گوش، عرق سرد، لرزش، رنگ پریدگی – همه اینها. آنها برای همه آشنا هستند که تا به حال به شهوت افتاد سافو در شعری دیگر، زینت زن را با گل و با خاطره‌ای غم‌انگیز از این که چگونه روی تختی نرم «خاموش می‌کرد» توصیف کرد. [her] میل”. این اعتراف زنی است که سرکوب ناپذیری عاشق شدن را درک می کند.

اشعار سافو امروزه به قدری تکه تکه هستند که خواندن دقیق آنها دشوار است، اما محققان در یکی از پاپیروس ها اشاره ای به “falylimators” پیدا کرده اند که در یونانی به نام “Falylimitators” شناخته می شود. پسر بود. آنها در آیین‌های باروری در یونان و همچنین برای لذت استفاده می‌شدند و به همین شکل در تعدادی از نقاشی‌های گلدان نشان داده شده‌اند. بعدها در روم، اشیاء فالیک نیز دارای کیفیت طلسم بودند. دوری زنان از نمادهایی که اعتقاد بر این بود که خوش شانسی می آورد برای زنان منطقی نبود.

گتی ایماژ تابوت که زن و شوهری را در کنار هم دراز کشیده اند، یکی از نمونه های متعدد هنر اتروسکی با حال و هوای رمانتیک است (اعتبار: گتی ایماژ)گتی ایماژ

یک تابوت که زن و شوهری را در کنار هم دراز کشیده اند، یکی از نمونه های متعدد هنر اتروسکی با حال و هوای رمانتیک است (اعتبار: گتی ایماژ)

زنان باستانی از دیدن اروتیسم چنان نمی لرزیدند که حتی برخی را با آن دفن می کردند. در دوره قبل از شهرت رم، اتروسک های بسیار ماهر بر سرزمین اصلی ایتالیا تسلط داشتند و آن را با صحنه هایی با طبیعت رمانتیک پر می کردند. بسیاری از آثار هنری و مجسمه های سنگ قبر، مردان و زنان را در کنار هم دراز کشیده اند. در قرن هشتم قبل از میلاد، زن و مردی که در آن مردان و زنان اندام تناسلی یکدیگر را لمس می کنند، در کنار یک زن اتروسکی به خاک سپرده شد.

چگونه فحشا درک شد

فقط باید از یک فاحشه خانه باستانی مانند پمپئی دیدن کنید تا ببینید که جنسیت اغلب در اینجا نمایش داده می شود. دیوارهای اتاق‌های تاریک و سلول‌مانندی که کارگران سکس در آن به تجارت خود می‌پرداختند، با گرافیتی پوشانده شده است، که بیشتر آن توسط مشتریان مرد نوشته شده است که دوست داشتند در مورد اجرای این زنان نظر بدهند.

گزارش ها و سخنرانی های تاریخی سرشار از شرح سختی هایی است که این کارگران متحمل شده اند. علیه Neaera، یک سخنرانی کیفرخواستی که توسط سیاستمدار آتنی آپولودوروس در قرن 4 قبل از میلاد ایراد شد، بینش خیره‌کننده‌ای را در مورد بی‌ثباتی زندگی این زنان ارائه می‌دهد. با این حال، گهگاه از زنی می شنویم که کاری با این دنیا دارد – و سخنان او تعجب آور است.

در قرن 3 ق.م. نوسیس شاعر، که در ایتالیا زندگی می کرد، در تمجید از این اثر هنری و این واقعیت که هزینه آن توسط یک کارگر جنسی تامین شده بود، نوشت. مجسمه باشکوهی از آفرودیت، الهه سکس و عشق، که توسط حامل خوانده می شود، با پول جمع آوری شده توسط پولیارکیس در معبد ساخته شد.

Polyarchis یک ناهنجاری نبود. اوایل این همه است (یکی از مودبانه یا کارمند جنسی بلندپایه) به نام دوریشا از پول خریداری شده به همان روش برای خرید چیزی برای بازدید عموم استفاده کرد، در مورد او یک تف چشمگیر گاو پز برای نمایش در دلفی.

این زنان علاقه ای به رابطه جنسی نداشتند، بلکه به شانس نادری که پس از مرگ به یادگار مانده بودند، علاقه داشتند. اکثریت قریب به اتفاق زنانی که می‌شناختند برای ناشناس ماندن مقدر بودند.

نظرات نویسندگان مرد

نویسندگان مرد، با همه پیش داوری هایشان، می توانند برخی از جالب ترین بینش ها را در مورد زنان و جنسیت ارائه دهند. در سال 411 ق.م. ه. آریستوفان کمدین نمایشی به نام لیسیستراتا را روی صحنه برد که در آن زنان آتنی در تلاشی برای متقاعد کردن شوهران خود برای موافقت با شرایط صلح در طول جنگ پلوپونز، اعتصاب جنسی به راه انداختند. این یک درگیری واقعی بین آتن و اسپارت و متحدان آنها برای سه دهه بود.

تصویر Lysistrata توسط Getty Images، تصویرگر ویکتوریایی Aubrey Beardsley برای نسخه چاپی کمدی آریستوفان درباره زنان آتنی که در حال اعتصاب جنسی هستند (اعتبار: Getty Images)گتی ایماژ

طراحی Lysistrata توسط تصویرگر ویکتوریایی Aubrey Beardsley برای نسخه چاپی کمدی آریستوفان درباره زنان آتنی که در حال اعتصاب جنسی هستند (اعتبار: Getty Images)

بسیاری از زنان در این نمایش از این که باید لذت را کنار بگذارند چندان راضی نیستند. آنها ساخته شده اند تا با کلیشه خر-زن برای جلوه های کمیک مطابقت داشته باشند. با این حال، نقطه ای وجود دارد که نمایشنامه در جهتی جدی قرار می گیرد و آریستوفان دیدگاه زنانه قانع کننده تری را ارائه می دهد.

شخصیت اصلی Lysistrata که یک اعتصاب را سازماندهی می کند، توصیف می کند که چگونه زنان واقعاً در زمان جنگ زندگی می کنند. آنها نه تنها از شرکت در مجلسی که بحث جنگ است منع شده اند، بلکه بارها شکست خورده اند. و اگر چنین درگیری طولانی مدت برای زنان متاهل جهنم باشد، برای زنان مجرد که اصلاً فرصت ازدواج را از دست داده اند بدتر است.

ازدواج های از پیش تعیین شده در میان طبقات بالا رایج بود – و اولین تجربه جنسی یک زن می تواند باعث سردرگمی شود.

لیسیستراتا خاطرنشان می کند که در حالی که مردان می توانند از خاکستری جنگ به خانه برگردند و همچنان ازدواج کنند، این امر در مورد باکره ها صدق نمی کند، زیرا بسیاری از آنها برای ازدواج و تولید مثل بسیار پیر در نظر گرفته می شوند. این سطرها تفاوت بین تجارب مردان و زنان از جنگ را به قدری دقیق بیان می‌کنند که می‌خواهیم باور کنیم که نشان‌دهنده آن چیزی است که زنان آن زمان واقعاً می‌گفتند.

ما همچنین می‌توانیم ترس‌های واقعی زنان مربوط به رابطه جنسی را که در تراژدی یونانی بیان شده است، پیدا کنیم. سوفوکل، نمایشنامه‌نویسی که بیشتر برای ادیپ رکس شناخته می‌شود، در نمایشنامه گمشده‌اش ترئوس یک شخصیت زن داشت که توصیف می‌کرد از باکره به همسر شدن چگونه است. پروکنه، ملکه اسطوره ای، می گوید: «و این، به محض اینکه یک شب بر ما غلبه کرد، باید بسیار شیرین ستایش کنیم و فکر کنیم.»

ازدواج های ترتیبی در میان طبقات بالا رایج بود. اولین تجربه جنسی یک زن می تواند به همان اندازه که پروکنه توصیف کرد، گیج کننده باشد.

توصیه های جنسی باستانی

چنین افکاری گاهی توسط زنان با پاپیروس همراه بود. تئانو، فیلسوف زن یونانی از حلقه فیثاغورث (بعضی می گویند او همسر او بود)، در نامه ای که به او نسبت داده می شود، به دوستش اوریدیک توصیه های بی انتها می دهد. او می نویسد که زن هنگام ورود به رختخواب شوهرش باید شرم خود را همراه با لباس بریزد. به محض اینکه بلند شد می تواند هر دو را دوباره با هم بپوشد.

نامه Teano تأیید شده است و ممکن است معتبر نباشد. با این حال، دقیقاً همان چیزی است که بسیاری از زنان در دوران معاصر به یکدیگر می گفتند و به نظر می رسد زنان در دنیای باستان نیز از توصیه های او پیروی می کردند.

موزه بریتانیا.  گلدان یونان باستان که زنی را در حال پاشیدن دانه های فالوس مورد استفاده در مراسم باروری نشان می دهد (اعتبار: موزه بریتانیا)موزه بریتانیا

گلدان یونان باستان که زنی را در حال پاشیدن دانه های فالوس مورد استفاده در مراسم باروری نشان می دهد (اعتبار: موزه بریتانیا)

ظاهراً یک شاعر یونانی خاص، Elephantidas، آنقدر مشتاق مشاوره دادن به زنان در مورد مسائل جنسی بود که کتاب های کوتاه خود را در این زمینه نوشت. متأسفانه، امروزه اثری از او وجود ندارد، اما هم شاعر رومی مارسیال و هم زندگی‌نامه‌نویس و آرشیودار رومی، سوتونیوس، که ادعا می‌کردند امپراتور تیبریوس (مشهور به اشتهای جنسی خود) نسخه‌هایی از آن‌ها را در اختیار داشت، به آن اشاره شده است.

در جایی که از زنان دیگر در نوشته‌های مردان دیگر نقل قول شده است، آنها تمایل دارند که خود را با عشق بیان کنند تا جنسیت، و به وضوح آنها را از برخی از مردان معاصر خود از جمله مارسیال و کاتولوس متمایز می‌کند.

لزبیا، معشوقه مستعار کاتولوس، به او می گوید که “آنچه زن در یک لحظه به معشوقش می گوید / باید روی باد و آب روان نوشته شود.” عبارت «صحبت بالشی» به ذهنم خطور می کند.

سولپیسیا، یکی از معدود شاعران رومی که شعرهایش باقی مانده است، ناراحتی خود را از حضور در روستا و دور از معشوقش سرنتوس در روز تولدش، و سپس آرامش خود را از اینکه در نهایت توانسته در رم باشد، توصیف می کند.

این زنان نیازی به توصیف رابطه جنسی با معشوق خود با جزئیات کامل نداشتند تا نشان دهند واقعاً در مورد او چه فکر می کنند. مردان ممکن است بر چشمه‌ها تسلط داشته باشند، اما زنان، همانطور که آفرودیت به خوبی می‌دانست، وقتی پرده‌ها بسته می‌شوند، می‌توانند به همان اندازه داغ باشند.

The Missing Thread: A New History of the Ancient World Through the Women Who Shaped آن اثر دیزی دان به تازگی توسط Weidenfeld & Nicolson در بریتانیا منتشر شده است و توسط وایکینگ در ایالات متحده در 30 جولای منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید