ایالات متحده تحریم های روسیه را به دلیل سرکوب در بانک ها گسترش داد


پا تام اسپینر، اخبار بی بی سی

تبادل گتی ایماژ مسکوگتی ایماژ

ایالات متحده تحریم های خود را علیه روسیه، از جمله سرکوب جدید بانک هایی که با نهادهای تحریم شده همکاری می کنند، گسترش داده است.

این برنامه برنامه تحریم‌های دسامبر علیه بانک‌های خارجی را که گمان می‌رود به عملیات نظامی روسیه در اوکراین کمک می‌کنند، گسترش می‌دهد.

آمریکا همچنین بورس مسکو را تحریم کرد که منجر به توقف معاملات دلار و یورو شد.

او همچنین سعی کرد استفاده روسیه از فناوری از جمله تراشه ها و نرم افزارها را محدود کند.

در ماه دسامبر، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، فرمان اجرایی را امضا کرد که بر اساس آن بانک هایی که با حدود 1200 فرد و شرکتی که گمان می رود به ماشین جنگی روسیه کمک می کنند، سر و کار دارند، تحریم شوند.

این تحریم‌ها که بانک‌ها را در معرض خطر قطع ارتباط با سیستم مالی ایالات متحده قرار می‌دهد، اکنون به حدود 4500 نهاد گسترش یافته است.

ایالات متحده همچنین با طلا شویی مبارزه خواهد کرد.

پیتر هارل، مدیر ارشد سابق اقتصاد بین الملل کاخ سفید، به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده “به سمت چیزی حرکت می کند که به نظر می رسد تلاشی برای اعمال یک تحریم مالی جهانی بر روسیه است.”

به عنوان بخشی از این تلاش، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم هایی را علیه بخش هایی از سیستم مالی روسیه از جمله بورس مسکو که یکی از بورس های اصلی روسیه است، اعلام کرد.

بورس که بزرگترین بازار ارز روسیه است، در آن زمان اعلام کرد که تحریم ها این کشور را مجبور به توقف معاملات دلار و یورو کرده است.

ایالات متحده همچنین در برنامه تحریم های گسترده خود بر فناوری تمرکز کرده است.

تراشه‌های ساخت آمریکا و سایر فناوری‌ها در تجهیزات سرنگون‌شده روسیه در میدان‌های نبرد اوکراین، از جمله پهپاد، رادیو، موشک و خودروهای زرهی یافت شده است.

هدف تحریم ها سخت تر کردن عرضه این فناوری ها برای شرکت ها است.

ایالات متحده شرکت های شل در هنگ کنگ را که تراشه به روسیه می فروشند هدف قرار خواهد داد.

علاوه بر این، نرم‌افزارها و خدمات فناوری اطلاعات نیز برای نهادهای تحریم‌شده محدود خواهند شد، اگرچه ایالات متحده گفته است که اقدامات این کشور “هدف اخلال در جامعه مدنی و ارتباطات غیرنظامی نیست”.

با وجود موج تحریم های اعمال شده علیه روسیه پس از تهاجم همه جانبه این کشور به اوکراین در فوریه 2022، صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که این کشور در سال جاری رشد اقتصادی 3.2 درصدی را ثبت کند.

اما تحلیلگران می گویند که تحریم ها در نهایت جنگ را برای مسکو سخت تر کرده و اقتصاد روسیه را تضعیف می کند.

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا گفت: «اقتصاد نظامی روسیه عمیقاً از سیستم مالی بین المللی منزوی شده است و ارتش کرملین را برای دسترسی به دنیای خارج مستاصل کرده است».

وی افزود: «اقدامات امروز ضربه‌ای به مسیرهای باقی‌مانده تأمین مواد و تجهیزات بین‌المللی، از جمله وابستگی آنها به منابع حیاتی از کشورهای ثالث است».

این تحریم ها در حالی اعمال شد که آقای بایدن برای نشست سران گروه ۷ در جنوب ایتالیا با حضور رهبران بریتانیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن آماده شد.

یکی از اولویت های رهبران گروه 7 تقویت حمایت از اوکراین است که برای سومین سال است در برابر تهاجم روسیه مقاومت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید