نبرد برای خریداران اجتماعی ژنرال Z


پا خود گروت، گزارشگر فناوری

Lilia Suri و AJ Pulvirenti، مجریان پادکست بازاریابی Gen Z، Movers+Shakers، در استودیو مقابل میکروفون ها می نشینند و لبخند می زنند.Movers+Shakers

Lilia Suri و AJ Pulvirent میزبان پادکست Gen Z در Gen Z هستند

عادات خرید از زمان همه گیری کووید و قرنطینه های بعدی تغییر نکرده است.

برای بسیاری، و به ویژه خریداران جوان تر، خطوط بین رسانه های اجتماعی و تجارت الکترونیک محو شده است.

قادر به خرید حضوری نیست و دانلودهای TikTok به شدت افزایش می یابد، روندی که از آن زمان به یک پدیده فرهنگی تبدیل شده است آغاز شد: #TikTokMadeMeBuyIt.

این هشتگ که در آن کاربران آنچه را که به لطف توصیه های محصول این اپلیکیشن خریداری کرده اند را منتشر می کنند، بیش از هفت میلیارد بار به اشتراک گذاشته شده است.

برای Lilia Suri و AJ Pulvirenti که میزبان پادکست بازاریابی Gen Z در Gen Z هستند، TikTok با نسل خود برنده است.

لیلیا سوری 27 ساله می‌گوید: «به دلیل پیشرفت الگوریتم و حتی قبل از ایجاد فروشگاه TikTok، ما به طور کلی رفتار خرید را در TikTok مشاهده می‌کردیم، یکی از بزرگ‌ترین آنها بود.

AJ Pulvirenti 25 ساله می‌افزاید: «می‌توانید یک محصول را مستقیماً در پلتفرم خریداری کنید و سپس به چرخه مرور، خرید، تکرار ادامه دهید».

خرید اجتماعی یک بازار بزرگ و به سرعت در حال رشد است. در سال 2023 ارزش آن 570 میلیارد دلار (446 میلیارد پوند) در سراسر جهان بود و پیش بینی می شود تا سال 2028 بیش از یک تریلیون دلار ارزش داشته باشد. طبق برآورد Statista.

اگرچه TikTok یکی از بازیگران بزرگ است، اما موقعیت آن آسیب پذیر به نظر می رسد. TikTok ممکن است در ایالات متحده ممنوع شود مگر اینکه توسط شرکت مادر چینی ByteDance فروخته شود.

بنابراین چه چیزی خرید اجتماعی را ترک می کند؟

به گفته جاسمین انبرگ، تحلیلگر ارشد رسانه های اجتماعی E Marketer، اگر به تعداد خریداران نگاه کنید، فیسبوک همچنان بزرگترین حضور خرید اجتماعی است.

او می‌افزاید که اکثر تراکنش‌ها در بازار فیس‌بوک، «یکی از معدود مکان‌هایی که Gen-Z و افراد جوان‌تر هنوز در فیس‌بوک حضور دارند» انجام می‌شود.

خانم انبرگ می گوید، اما اگر به درصد کاربرانی که واقعاً چیزی می خرند نگاه کنید، TikTok جلوتر است.

داده‌های یک بازاریاب الکترونیکی در ایالات متحده نشان می‌دهد که 40 درصد از کاربران تیک‌تاک آمریکا در سال جاری حداقل یک خرید از این پلتفرم انجام می‌دهند، پیش از فیس‌بوک و اینستاگرام.

خانم انبرگ می گوید: «این یک فعالیت بسیار مهم در برنامه، به ویژه برای کاربران آن است.

سال گذشته، آمازون در تلاشی برای ادامه‌دادن، ویژگی Consult-a-Friend را اضافه کرد که به مشتریان اجازه می‌دهد در حین پیمایش در برنامه از دوستان خود راهنمایی بخواهند.

پادکست ژنرال Z AJ Pulvirenti در مورد این ویژگی های جدید تردید دارد.

او می‌گوید: «اگر یک پلتفرم فقط سعی می‌کند چیزی را از یک پلتفرم دیگر تکرار کند و چیز خیلی جدید یا جذابی ارائه نمی‌دهد، باعث نمی‌شود مردم تمایل داشته باشند که از چیزی که به آن عادت کرده‌اند تغییر کنند.

یک مطالعه اخیر توسط شرکت تحقیقات بازار Data.ai نشان می دهد که Gen Z حدود دو ساعت در روز را در TikTok صرف می کند، در حالی که در آمازون کمتر از 10 دقیقه است.

Evo Sya استریمر، Evo Sya، هنگام فیلمبرداری از پخش زنده خود، یک لباس تابستانی آبی در دست دارد.اینجا سیا است

فروشنده پخش زنده، Evo Syah، یک تجارت موفق در خرید اجتماعی ایجاد کرده است

شاید تجربه TikTok در اندونزی بتواند به عنوان یک درس مفید باشد.

در سال 2021، اولین کشوری بود که سرویس تجارت الکترونیک این اپلیکیشن را آزمایش کرد و به یکی از بزرگترین بازارهای فروشگاه TikTok تبدیل شد.

اما با توجه به اینکه تجارت محلی تحت تأثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته است، دولت مقرراتی را برای محافظت از خرده فروشان محلی در اکتبر گذشته وضع کرد و فروشگاه TikTok را مجبور به تعطیلی کرد.

برای کارآفرین 26 ساله ایوا سیاه، این یک ضربه قوی بود.

“برای من سخت است، اما چه کاری می توانم انجام دهم؟” او می گوید و تصمیمات سختی را که باید می گرفت به یاد می آورد.

او می گوید: «من فقط یک سال کارم را شروع می کنم و بعد تعطیل می شوم.

اما دو ماه پس از تعطیلی، TikTok موافقت کرد که 1.5 میلیارد دلار در Tokopedia، بزرگترین پلتفرم تجارت الکترونیک اندونزی سرمایه گذاری کند، به این معنی که فروشندگانی مانند Evo Syah و میلیون ها نفر دیگر می توانند به این برنامه بازگردند.

این جوان 26 ساله گفت که “هیچ وقت به این اندازه احساس خوشبختی نکرده است”. اما همه چیز به حالت عادی برنگشته است.

قبل از بسته شدن فروشگاه TikTok، می توانستم روزانه 20 میلیون روپیه (966 پوند) درآمد داشته باشم. اما پس از بازگشایی، به 10 میلیون روپیه (483 پوند) کاهش یافت.

آقای سیاه بیشتر محصولات خود را به صورت زنده به فروش می رساند، روشی که در آسیا رونق گرفته است، اما خانم انبرگ می گوید در بریتانیا و ایالات متحده نتوانسته است به آن توجه کند.

او می گوید: «اندونزی با چشم انداز تجاری ایالات متحده بسیار متفاوت است.

با این حال، هم در اندونزی و هم در ایالات متحده، فروشگاه TikTok برای بسیاری از تجار کوچک و محلی بسیار مهم بوده است.

بسیاری از آنها واقعاً جایگاهی به قدرتمندی TikTok ندارند.”

Getty Images مونیکا آمادئو، صاحب یک کانال فروش TikTok به نام Monomolly، و کارکنانش کالا را از طریق پخش زنده TikTok در جاکارتا ارائه می‌کنند.گتی ایماژ

اندونزی با پخش زنده مانند Monomolly بازار بزرگی برای فروشگاه TikTok بوده است

خانم انبرگ با توجه به ممنوعیت احتمالی در ایالات متحده می گوید که این امر موجی در دنیای خرید اجتماعی ایجاد خواهد کرد.

«قرارهای اینستاگرام طبیعی ترین گزینه برای بسیاری از کاربران آواره TikTok است. اما احتمالاً شاهد افزایش برنامه های جدید نیز خواهیم بود.”

میزبان پادکست Gen Z، AJ Pulvirenti و Lilia Souri موافقند: «در دنیایی که شاید TikTok ممنوع است. لیلیا می‌گوید: این رفتارها همچنان وجود خواهند داشت و همچنان رشد خواهند کرد.

«در دنیایی که ممکن است این اتفاق بیفتد. من فکر می کنم چیز بزرگ بعدی هنوز ساخته نشده است،” AJ اضافه می کند.

فناوری کسب و کار بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید