آیا ایلان ماسک ارزش 44 میلیارد پوند دستمزد تسلا را دارد؟


پا زویی کلاینمن، ویرایشگر فناوری

Getty Images ایلان ماسک برای یک عکاس ژست می گیرد گتی ایماژ

ایلان ماسک می تواند دوباره راهش را بگیرد.

قرارداد دستمزد او با تسلا – به ارزش 56 میلیارد دلار (44 میلیارد پوند) بسته به قیمت سهام شرکت – که اکنون توسط سهامداران حمایت می شود، 75٪ از کل هزینه های مدارس در انگلستان در سال 2024-25 (60 میلیارد پوند پوند استرلینگ) را تشکیل می دهد. حدود یک چهارم بودجه NHS (192 میلیارد پوند).

برای طرفداران بسیارش، آقای ماسک ارزش هر سانتی را دارد که از راه می رسد.

سرمایه گذاری های او شامل تسلا، اسپیس ایکس، ایکس (توئیتر سابق)، استارلینک، نورلینک و X.ai، آخرین پروژه هوش مصنوعی او است.

تسلا مسلماً بازار ایالات متحده را برای خودروهای الکتریکی باز کرده است، اسپیس ایکس به تازگی قدرتمندترین موشک جهان را به فضا پرتاب کرد و مردی که داوطلب شد اولین فردی باشد که ریزتراشه Neuralink را در مغزش کاشته کرد، اکنون می‌تواند با رایانه کار کند. با استفاده از افکار شما

امروز سوال 56 میلیارد دلاری این است: آیا این سبد بدون او به همان اندازه موفق بود؟

ظهور تسلا

می توان گفت که قرارداد دستمزد آقای ماسک در واقع برای ماندن او در تسلا بود.

تا سال 2018 که توسط هیئت مدیره این شرکت پذیرفته شد، گمانه زنی هایی در مورد آینده آن در خودروساز برقی وجود داشت.

ساختار این معامله به گونه ای بود که تا زمانی که آقای ماسک به نقاط عطف خاصی نرسید – مانند ارزش بازار تسلا، فروش و درآمدهای اساسی – او اصلاً پولی دریافت نکند.

اگرچه در آن مرحله، او به سختی به دنبال چیزهای کوچک بود، زیرا طبق فهرست ثروتمندان مجله فوربس در سال 2018، او تقریباً 20 میلیارد دلار ارزش داشت.

اما اگر به اهداف خاصی می رسید، حقوق احتمالی آن نجومی بود.

انصافاً آقای ماسک به اهداف خود رسیده است. به عنوان مثال، ارزش بازار تسلا از 54 میلیارد دلار به هدف 650 میلیارد دلاری تعیین شده در معامله اولیه افزایش یافته است.

از آن زمان به بعد به 570 میلیارد دلار کاهش یافته است.

نمایه ماسک

زمانی که تسلا در سال 2022 دچار تزلزل شد، گفته می شد به این دلیل بود که آقای ماسک چشمش را از توپ برداشت تا روی X تمرکز کند – بنابراین نبود او بود که باعث این مشکل شد نه حضور او.

با این حال، مشخصات او به وضوح ارزش زیادی به این شرکت ها اضافه می کند.

آقای ماسک به تیم های ارتباطی اعتقادی ندارد و در عوض ترجیح می دهد به طور گسترده برای 187 میلیون دنبال کننده خود مستقیماً در شبکه اجتماعی خود پخش کند.

وقتی آقای ماسک را در گوشه و کنار خود دارید، نتایج روابط عمومی شما متفاوت است اما همیشه بالاست.

او از روی صفحه کلید خود تیترهای بی پایان اخبار جهان را می سازد، و شما می توانید استدلال کنید که تعداد بسیار کمی از افراد دارای چنین قدرتی هستند – تبلیغاتی که با پول نمی توان خرید.

او همچنین دارای نفوذ سیاسی عظیمی است: او با چندین رهبر جهان از جمله رئیس جمهور چین شی جین پینگ دیدار کرده است. او ادعا می کند که با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تلفنی صحبت کرده است و یک بار نیز گفتگوی خود را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل پخش کرد.

او یک رئیس خشن و خواستار است، یک معتاد به کار که جواب نه را نمی پذیرد. کارمندان سابق می گویند که حتی فداکارترین آنها هم می سوزند، اما او این کار را نمی کند.

دالی سینگ، که از سال 2008 تا 2013 برای ماسک در اسپیس ایکس کار می کرد، قبلاً به بی بی سی نیوز گفته بود که او یک “رهبر باورنکردنی” است.

او در سال 2022 گفت: “اگر اینطور نبود، او به آنچه که دارد نمی رسید.”

اما او همچنین اعتراف کرد که کار کردن برای او “فرستنده” بود.

تجارت پرخطر

اگرچه سهامداران از پرداخت به آقای ماسک حمایت کردند، اما کارشناسان حقوقی می گویند مشخص نیست که آیا دادگاهی که معامله را مسدود کرده، رأی دوم را می پذیرد و به شرکت اجازه می دهد حقوق او را بازگرداند یا خیر.

اما اوایل امسال، استیو وستلی، حامی سابق تسلا به بی‌بی‌سی گفت که حفظ ماسک یک ضرورت نیست.

او گفت: «ایلون یک رویاپرداز منحصربه‌فرد است… اما نمی‌دانم که آیا این بدان معناست که او برای اداره یک یا همه این شرکت‌ها امروز ضروری است یا خیر.

“هیچ کس برای همیشه در اوج نمی ماند، به خصوص زمانی که شما سعی می کنید همزمان هفت شرکت را رهبری کنید.”

و با تمام موفقیت های تحت رهبری ماسک، شکست هایی نیز وجود داشت.

برای سال‌ها، تسلا اصلاً سودی نداشت و سپس توییتی مبنی بر خصوصی شدن شرکت باعث هرج و مرج مالی شد که با تحقیقات نظارتی پایان یافت و او را مجبور به کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی کرد.

من با دو کارمند سابق صحبت کردم که می گویند صحبت درباره مسائل ایمنی در تسلا به قیمت شغل و اعتبار حرفه ای آنها تمام شد.

تسلا تقریباً ورشکست شد. همه پرتاب های موشک اسپیس ایکس کار نمی کنند و هر شکست میلیون ها دلار برای شرکت هزینه دارد. تراشه Neuralink مدت کوتاهی پس از کاشت شروع به کارکرد نادرست کرد، اگرچه از آن زمان رفع شده است.

آقای ماسک اخیراً ادعا کرد که استارلینک اکنون از نظر مالی شکست خورده است، اما بلومبرگ گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد او هزینه‌های هنگفت اجرای زیرساخت شبکه ماهواره‌ای را دست کم گرفته است.

اما ایالات متحده دیدگاه متفاوتی نسبت به تجارت پرخطر دارد.

مصطفی سلیمان، یکی از بنیانگذاران Google DeepMind و اخیراً به مایکروسافت پیوسته، به بی بی سی گفت: «بازار آمریکا نه تنها بزرگ است، بلکه بیشتر مستعد عکس های بزرگ است.

وی افزود که بریتانیا می تواند “مداراتر و به شکست افتخار کند”.

اگر آقای ماسک دچار شکست شده باشد، آن را نشان نمی دهد. او ظاهراً پر سر و صدا، مسلط و سرکش است.

امروز، او می گوید که کیکی را به دلاور فرستاده است، که تلاش کرد تا معامله 56 میلیارد دلاری تسلا را مسدود کند.

با عبارت مورد علاقه او “vox populei, vox dei” تزئین شده است – صدای مردم صدای خداست.

گزارش تکمیلی توسط Dearbail Jordan.

دیدگاهتان را بنویسید