بارکلیز حمایت از جشنواره های دانلود، Latitude و Isle Of Wight را به حالت تعلیق درآورد


پا مارک ساویج، خبرنگار موسیقی

بی بی سی CMATبی بی سی

CMAT Music یکی از چندین هنرمندی بود که از Latitude بیرون آمد

بارکلیز حمایت مالی از تمام جشنواره های موسیقی که توسط پروموتور Live Nation در سال 2024 برگزار می شود، از جمله دانلود، Latitude و Isle of Wight را به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که چندین اقدام در اعتراض به روابط سرمایه‌گذاری بانک با شرکت‌های تسلیحاتی که با اسرائیل تجارت می‌کنند، کنار گذاشته شد.

نوازندگانی از جمله خواننده کانتری CMAT، گروه متال Ithaca و کمدین Joanne McNally تابستان امسال از برنامه های برنامه ریزی شده خود خارج شدند.

سخنگوی Live Nation گفت: پس از گفتگو با هنرمندان، ما با Barclays به توافق رسیدیم که آنها حمایت مالی خود از جشنواره های ما را پس بگیرند.

در سال 2023، این بانک قرارداد پنج ساله حمایت مالی را با Live Nation امضا کرد. واضح است که تعلیق به کل مدت قرارداد نمی رسد.

گروه نامزد مرکوری Lankum که در ماه جولای جشنواره Latitude در سافولک را تیتر می‌کنند، جزو اولین کسانی بودند که به این اطلاعیه پاسخ دادند.

آنها در اینستاگرام گفتند: «ما از این خبر استقبال می کنیم.

از ابتدای کمپین، گروه‌های موسیقی، هنرمندان و طرفداران زیادی تلاش جمعی زیادی برای رسیدن به این نقطه انجام داده‌اند.

“ایستادن در کنار هم بهترین قدم رو به جلو است.”

دارندگان بلیط تحت تأثیر قرار نمی گیرند

این رویداد پس از آن برگزار شد که بیش از 100 هنرمند جشنواره گریز بزرگ برایتون را در ماه مه به دلیل ارتباط این رویداد با Barclays تحریم کردند.

فعالان این بانک را به افزایش سرمایه گذاری در شرکت های تسلیحاتی که با اسرائیل در بحبوحه جنگ جاری در غزه تجارت می کنند، متهم کرده اند.

سخنگوی بارکلیز به بی‌بی‌سی گفت: «بارکلیز درخواست کرده و با تعلیق شرکت در جشنواره‌های باقی‌مانده Live Nation در سال 2024 موافقت کرده است.

مشتریان بارکلی که بلیط این جشنواره ها را دارند تحت تأثیر قرار نمی گیرند و بلیط های آنها معتبر است. دستور کار معترضان این است که بارکلیز شرکت‌های دفاعی را از بانک خارج کند، بخشی که ما به عنوان بخشی حیاتی از امنیت این کشور و متحدانمان به آن متعهد هستیم. “

آنها افزودند که اعتراضات منجر به ارعاب کارمندان و خرابکاری در دفاتر آنها شده است.

آنها افزودند: “تنها چیزی که این گروه کوچک از فعالان به آن دست خواهند یافت، تضعیف حمایت اساسی از رویدادهای فرهنگی است که میلیون ها نفر از آن برخوردار هستند.”

وقت آن رسیده است که رهبران سیاست، تجارت، دانشگاه و هنر علیه این موضوع متحد شوند.»

تعدادی از گروه‌های موسیقی از جشنواره دانلود در پارک دونینگتون در لسترشر خارج شدند.

گروه ترش متال Pest Control در اینستاگرام نوشت: «ما نمی‌توانیم اصول این گروه و صحنه‌ای را که از آن آمده‌ایم و آن را نمایندگی می‌کنیم فدای منافع شخصی کنیم.

گروه های اسپید، اسکاول، زولو و ایتاکا نیز به تحریم پیوستند.

دومی گفت: “پس از اینکه از مشارکت بارکلیز در دانلود مطلع شدیم، متوجه شدیم که دیگر نمی‌توانیم درگیر باشیم. این لحظه همبستگی فرصتی است برای برگزارکنندگان جشنواره تا به دقت فکر کنند که از چه کسی پول می‌گیرند و ببینند چه جوانی نسل گروه‌های موسیقی دیگر ساکت نخواهند بود.»

خواننده ایرلندی CMAT نیز از Latitude خارج شد و گفت: “اجازه نخواهد داد آثار ارزشمند من، موسیقی من که بسیار دوست دارم، با خشونت به رختخواب کشیده شود”.

جوآن مک نالی، ستاره Taskmaster، نقش اصلی خود را در خیمه کمدی جشنواره لغو کرد و گفت که “به دنبال آن است که همدستی من را در آنچه من به عنوان الگوی خشونت شنیع و غیرقانونی می بینم به حداقل برساند”.

گریس کمپبل، کمدین دیگر، دختر آلستر کمپبل، دبیر مطبوعاتی سابق سر تونی بلر، نیز از جشنواره انصراف داد، همانطور که الکساندرا هدو در اینستاگرام نوشت: “با وجدان نمی توانم این هزینه را بپذیرم.”

“شنیده شدیم”

بارکلیز قبلاً گفته بود که “رنج عمیق انسانی” ناشی از “درگیری پیچیده و طولانی” در غزه را به رسمیت می شناسد.

با این حال، او تاکید کرد که سرمایه گذاری خود را انجام نمی دهد، بلکه خدمات مالی به شرکت ها، از جمله در بخش دفاعی ارائه می دهد.

این شامل شرکت‌هایی می‌شود که محصولات دفاعی را به ناتو و سایر متحدانش از جمله اوکراین عرضه می‌کنند.

در این بیانیه آمده است که «بارکلیز مستقیماً در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری نمی‌کند» و «تصمیم‌گیری برای اعمال تحریم‌های تسلیحاتی بر کشورهای دیگر» باید توسط دولت‌ها اتخاذ شود.

گروه معترض باندز بایکوت بارکلیز تصمیم این بانک برای تعلیق روابط خود با جشنواره ها را “پیروزی” خوانده است.

آنها گفتند: “به عنوان نوازنده، ما از شراکت جشنواره های موسیقی ما با بارکلیز، شرکتی که از طریق سرمایه گذاری، وام و پذیره نویسی شرکت های تسلیحاتی که ارتش اسرائیل را تامین می کنند، در نسل کشی غزه شریک است، وحشت کردیم.”

صدها هنرمند در تابستان امسال دست به اقدام زدند تا روشن کنند که این از نظر اخلاقی مذموم است و ما خوشحالیم که شنیده شدیم.

دیدگاهتان را بنویسید