بوئینگ پس از “هلندی” تحت بررسی است


تنظیم‌کننده‌های ایالات متحده در حال بررسی حادثه‌ای هستند که در آن یک بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ خطوط هوایی جنوب غربی در یک حرکت بالقوه خطرناک به نام «پرتاب هلندی» از این طرف به سمت دیگر در هوا غلتید.

این یکی از دو درخواست جدید مربوط به هواپیمای بوئینگ است که اداره هوانوردی فدرال (FAA) اخیرا تایید کرده است.

این آژانس همچنین پس از گزارش بوئینگ اسناد جعلی احتمالی مورد استفاده برای تأیید تیتانیوم مورد استفاده در هواپیماهایش را درگیر این موضوع کرد.

این مسائل در حالی مطرح می شود که ایمنی هواپیماهای بوئینگ تحت نظارت است.

بوئینگ سوالات مربوط به پرواز Southwest را به این شرکت هواپیمایی ارجاع داد که بلافاصله اظهار نظر نکرد.

بوئینگ گفت که مشکل تیتانیوم “خطوط” با عرضه از طیف محدودی از تامین کنندگان است.

این سازمان می‌گوید که آزمایش‌های انجام‌شده تاکنون نشان می‌دهد که علیرغم مستندات نادرست، از آلیاژ صحیح استفاده شده است.

او گفت که این فلز را به طور جداگانه از تامین کننده خود خریداری کرده و معتقد است که تعداد کمی از قطعات تحت تاثیر قرار گرفته اند.

این شرکت گفت: “برای اطمینان از انطباق، ما تمام قطعات آسیب دیده را قبل از تحویل از هواپیما خارج می کنیم. تجزیه و تحلیل ما نشان می دهد که ناوگان عملیاتی می تواند با خیال راحت به پرواز خود ادامه دهد.”

نیویورک تایمز که برای اولین بار این مشکل را گزارش کرد، گفت که تامین کننده Spirit Aerosystems که قطعات بوئینگ و هواپیماساز اروپایی ایرباس را می سازد، پس از مشاهده سوراخ های خوردگی شروع به بررسی مشکل کرد.

اسپیریت که در اوایل سال جاری به دو سازنده نسبت به این مشکل هشدار داد، گفت که بیش از 1000 آزمایش بر روی قطعات مشکوک انجام داده است که از تولید خارج شدند.

جو بوچینو، سخنگوی این سازمان گفت: «این اسناد جعلی بودند، نه تیتانیوم. مشکل این است که ما قابلیت ردیابی خود را از دست داده ایم.

FAA گفت که بوئینگ بولتنی برای تامین کنندگان صادر کرده است تا مراقب سوابق تقلبی باشند و در حال بررسی میزان مشکل است.

رول هلندی نامیده می‌شود که بنا بر گزارش‌ها به دلیل تکنیک اسلایدینگ منتسب به هلند نامگذاری شده است، در 25 مه در پروازی از فینیکس، آریزونا به اوکلند، کالیفرنیا رخ داد.

FAA گفت که هواپیما کنترل خود را دوباره به دست گرفت و هیچ یک از سرنشینان آن آسیب ندیدند، اما هواپیما آسیب “قابل توجهی” دید.

بازرسی پس از پرواز آسیب قابل توجهی به واحدی که نیروی پشتیبان را برای سکان تامین می‌کند، نشان داد.

ممکن است پرواز هلندی ناخوشایند باشد، اما 737 ویژگی‌های نسبتاً خوش‌خیمی را نشان می‌دهد. زمان پس از این حادثه و عدم تدابیر لازم برای اطمینان از قابلیت پرواز ناوگان نشان می‌دهد که این یک مشکل یکباره است و مشکل گسترده دیگری در بوئینگ نیست. تیم گفت. اتکینسون، محقق سابق تصادفات در بریتانیا، مشاور شد.

ذینفعان ایمنی نگرانی هایی را در مورد کیفیت آخرین هواپیماهای بوئینگ مطرح کرده اند.

حادثه ای در ژانویه که منجر به جدا شدن یک پنل از هواپیما در هوا شد، نگرانی های جدیدی را برانگیخت و باعث شکایت های قضایی و افزایش بررسی های بوئینگ شد.

ماه گذشته، بوئینگ برنامه عملی را برای رسیدگی به این مسائل به FAA ارائه کرد.

تئو لگت در این مقاله مشارکت داشت.

دیدگاهتان را بنویسید