فیلم هایی که پریود شدن زنان را نشان می دهند هنوز تابو هستند


Akanga Film Productions تصویری از گریم شدید شخصیت اصلی فیلم Tiger Stripes.تولیدات فیلم آکانگا

یک فیلم مالایی در مورد دختری که بعد از اولین قاعدگی به یک هیولا تبدیل می شود در کشور خود سانسور شده است. این بخشی از بی میلی گسترده تر برای نشان دادن قاعدگی در صفحه نمایش است.

طبق فیلم‌ها، وقتی یک دختر جوان پریود می‌شود، معمولاً یکی از این دو اتفاق می‌افتد: تبدیل به یک هیولا یا یک طرد شده فوری می‌شود. کری (1976)، اقتباس برایان دی پالما از اولین رمان استیون کینگ، با نوجوانان برهنه شروع می شود که قهرمان زن را با تامپون کتک می زنند و فریاد می زنند: «خفه شو! وقت زیر دوش مشترک در مدرسه در Ginger Snaps (2000)، اولین دوره جینجر فیتزجرالد، نوجوان گوت، توجه یک گرگ سرگردان را به خود جلب می کند، که نیش زنجبیل باعث می شود که زنجبیل به گرگینه تبدیل شود.

جدا از ترسناک که همیشه تابو بوده، رمان جودی بلوم، خدایا تو اینجا هستی؟ این من هستم، مارگارت، که در ابتدا در سال 1970 منتشر شد، برای بلوم هدها به عنوان “کتاب دوره” او شناخته می شود. این کتاب عصبانیت یک نوجوان را از آخرین نفری که در گروه دوستانش پریود می‌شود توصیف می‌کند و اغلب باعث خشم و ممنوعیت مدارس و کتابخانه‌ها در برخی از ایالت‌های آمریکا به دلیل نمایش آشکار قاعدگی شده است. پیکسار قرمز میشه (2022) عملکرد تحصیلی مایلین لی را بررسی می کند، که در لحظات پر استرس یا احساسات به یک پاندای قرمز غول پیکر تبدیل می شود، به عنوان استعاره ای از بلوغ و قاعدگی. و اکنون، در اولین فیلم آماندا نل یو، Tiger Stripes، که این آخر هفته در ایالات متحده اکران می شود، زفان 12 ساله پس از شروع اولین دوره قاعدگی خود تبدیل به یک منحوس و یک هیولا می شود.

فیلم Akanga Film Productions Tiger Stripes داستان دختری 12 ساله را روایت می کند که پس از اولین دوره قاعدگی خود شروع به تبدیل شدن به یک گرگینه می کند (اعتبار: Akanga Film Productions)تولیدات فیلم آکانگا

Tiger Stripes داستان دختری 12 ساله را روایت می‌کند که پس از اولین قاعدگی شروع به تبدیل شدن به یک گرگینه می‌کند (اعتبار: Akanga Film Productions)

معمولاً جوانان ابتدا از طریق فرهنگ پاپ، از جمله فیلم‌ها، فیلم‌های ویژه تلویزیونی، و به‌ویژه تبلیغات محصولات بهداشتی، دوره‌ها را یاد می‌گیرند. تا همین اواخر به جای خون قرمز معمول، مایعی شبیه بیگانه مانند آبی را نشان داد. در ایالات متحده تا سال 1972 بود که پدها و تامپون‌ها حتی اجازه تبلیغات در تلویزیون را پیدا کردند، و خود کلمه “پریود” حتی تا سال 1985 در تلویزیون استفاده نشد (کورتنی کاکس قبلاً افتخار یک تبلیغ Tampax را داشت. دوستان). به ندرت جشن قاعدگی در صفحه نمایش وجود دارد. حداکثر یک توضیح سطحی وجود دارد. در بدترین حالت، شخصیت‌ها با انزجار وحشتناک واکنش نشان می‌دهند، مانند فیلم SuperBad (2007)، زمانی که یک دختر خون در دامنش جاری است و یک شخصیت مرد تظاهر به استفراغ می‌کند. به دلیل عدم صداقت در مورد قاعدگی و قاعدگی (اولین سیکل قاعدگی)، فیلم ها و تلویزیون همچنان به انگ اطرافیان دامن می زنند، یعنی اینکه آنها چیزی شرم آور، “کثیف” یا “فحش” هستند و باید تحت کنترل قرار گیرند .

محدوده انگ

او تاکید می کند: «هیچ تابوی جهانی در مورد چرخه قاعدگی وجود ندارد دکتر بی هیوزیک هنرمند بین رشته ای و محقق و مدرس ارشد رسانه، فرهنگ و ارتباطات، “شما تعدادی اشکال مختلف و گاه متقاطع ننگ دارید که خود را به روش های مختلف، در مکان ها و زمان های مختلف نشان می دهند.” در فرهنگ غربی، یک خجالت جمعی در مورد این موضوع وجود دارد که در بدترین حالت، خود را به عنوان “فقر قاعدگی” نشان می دهد، و بسیاری از زنان و دختران را بدون محصولات پریود می گذارد، چه به دلیل عدم توانایی مالی آنها یا به دلیل خجالت. آنها را ، و ممکن است زمانی که پریود می شوند کار یا مدرسه را از دست بدهند.

در وحشت، قاعدگی اغلب به عنوان یک مراسم گذر و آغاز یک دگرگونی توصیف می‌شود – نه لزوماً بد، بلکه قدرتمند.

در جاهای دیگر محدودیت های فرهنگی یا مذهبی وجود دارد. در فرهنگ های مالایی، چینی و هندی، دوره ها هنوز با خرافات زیادی احاطه شده اند. Tiger Stripes یک عمل بسیار رایج برای دختران را به تصویر می‌کشد: شستن پدهای قاعدگی از ترس باقی ماندن آثار خون. در فرهنگ چینی، این باور رایج است که دختران نباید پدهای قاعدگی را در خانه از ترس بدشانسی دور بیندازند. در هند، برخی معابد هندو زنان و دختران عادت ماهانه معمولاً مجاز نبودند.

در حالی که تصویرهای صریح این دوره در سینما و تلویزیون جریان اصلی کم و زیاد بود، وحشت همیشه موضوعات تابو را در بر می گرفت. در این ژانر، دوره‌ها اغلب به‌عنوان آیینی از گذر و آغاز یک دگرگونی به تصویر کشیده می‌شوند – نه لزوماً بد، بلکه قدرتمند. کیتلین گرانت، خالق و میزبان اتصال! پادکست، برنامه خود را در سال 2021 شروع کرد تا بررسی کند که چگونه از این “قاعدگی وحشتناک” در فیلم های ترسناک استفاده شده است، از کری (که الهام بخش عنوان پادکست بود) تا The Cut (2012) و The Witch (2015). من از قبل از اولین قاعدگی ام به کری نگاه می کردم. این مقدمه و انتظار من بود.» گرانت می خندد.

Alamy Classic Horror Carrie با قلع و قمع شدن شخصیت اصلی به دلیل قاعدگی در دوش مدرسه شروع می شود (اعتبار اعتبار Alamy)عالمی

کری کلاسیک ترسناک با به چوب افتادن شخصیت اصلی به دلیل قاعدگی در دوش مدرسه شروع می شود (اعتبار: Alamy)

در فیلم‌های ترسناک، دوره‌ها ابزار روایی مؤثری هستند که به سرعت لحظه‌ای دگرگون‌کننده را در زندگی یک شخصیت ایجاد می‌کنند. گرانت اشاره می کند که کری از «این مرد ترسیده و فروتن به این نیروی طبیعت» می رسد. این فیلم همچنین اولین باری بود که خون قاعدگی را روی صفحه نمایش دیدیم. حتی در این صورت، طرفداران ترسناک می توانند قاعدگی را نادیده بگیرند، همانطور که گرانت در پوشش فیلم هایی که به صراحت به قاعدگی می پردازند، مشاهده کرد: «برای ژانری که بسیار به خون و غرور علاقه دارد، دیدن طرفداران ترسناک که وقتی آن خون به شدت عصبانی می شود خنده دار است. قاعدگی.

در وحشت، دوره ها اغلب به عنوان یک نفرین به معنای واقعی یا مجازی دیده می شوند. در جینجر اسنپ، جینجر (کاترین ایزابل) با خواهرش بریجت (امیلی پرکینز) شوخی می کند که بدن خودش بعد از شروع دوره پریودش که آنها آن را “نفرین” می نامند، به او خیانت می کند. لحظاتی بعد، او توسط یک گرگینه گاز گرفته می شود و به گونه ای دیگر مورد نفرین قرار می گیرد و مستقیماً قاعدگی و هیولا را در هم می آمیزد. همانطور که گرانت اشاره می‌کند، در حالی که این فیلم‌های ترسناک به‌عنوان ویرانگر تحسین می‌شوند، می‌توانند به کلیشه‌های آشنا هم برگردند، در حالی که همچنان «از دوره‌ها به عنوان خام حمایت می‌کنند».

یک تصمیم “گیج کننده”.

سال گذشته، Tiger Stripes اولین فیلم مالایی بود که در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و جایزه برتر هفته منتقدان را از آن خود کرد. او همچنین به عنوان نماینده مالزی در جوایز اسکار انتخاب شد – اما فقط به شکل سانسور شده. هیئت سانسور مالزی چندین صحنه از فیلم را حذف کرد، از جمله صحنه ای که در آن خون قاعدگی در صحنه نمایش پخش می شود. این تصمیم همچنان یو را گیج می‌کند، او به بی‌بی‌سی می‌گوید: «شما اجازه دارید یک سر بی‌جسم در حومه شهر پرسه بزند. [as happens in Tiger Stripes] اما پریودهای دختران هنوز اجازه نمایش روی صفحه نمایش داده نمی شود.

فیلم یو از فرهنگ عامه مالایی و همچنین مناظر طبیعی و فیلم‌های ترسناک کم‌هزینه الهام می‌گیرد. پس از شروع پریود، زفان از گروه دوستانش بیرون رانده می شود و شروع به تبدیل شدن به ببر گرگینه می کند. هیچ قاعده یا اسطوره ای وجود ندارد (یو می گوید: «نسخه های مختلفی از سرگیجه ها وجود دارد، بنابراین من فقط نسخه خودم را ساختم). در عوض، فیلم به سادگی سردرگمی خشمگین دختر جوانی را به تصویر می‌کشد که نمی‌داند چه اتفاقی برای او می‌افتد یا باید چه کاری انجام دهد، و ترس او از این که ممکن است دوستان مدرسه‌اش به سرنوشت مشابهی دچار شوند.

مجموعه اورت مانند کتاب اصلی جودی بلوم، اقتباس اخیر از آیا تو اینجا هستی، خدا؟  من هستم، مارگارت - تصویر دوره تعطیلات (اعتبار: مجموعه اورت)مجموعه اورت

مانند کتاب اصلی جودی بلوم، اقتباس اخیر از آیا تو، خدا؟ من هستم، مارگارت – تصویر دوره تعطیلات (اعتبار: مجموعه اورت)

در آماده سازی فیلم، یو کارگاه هایی را با دختران رهبری کرد و متوجه شد که چگونه گفتگوهای باز بین زنان و دختران در مورد قاعدگی اغلب به محض ورود مردی به اتاق متوقف می شود. پس از آنکه دولت مالزی برخی از صحنه های کلیدی «نوار ببر» را بدون درخواست تجدیدنظر سانسور کرد. اگرچه این نسخه در مالزی منتشر شد، اتحادیه اروپا علناً انصراف داد نسخه کوتاه شده، با این ادعا که “فیلم را به طور کامل تغییر داد. فیلم سعی دارد ایده شرم چیست.” او می‌گوید بازخوردی که او دریافت کرد نگران‌کننده بود: خون قاعدگی روی پد قطع شد «زیرا برای نشان دادن «بیش از حد خصوصی» در نظر گرفته شد. “من به معنای واقعی کلمه نمی دانم این به چه معناست! تو اجازه دادی [the character] جلوی کلاس ادرار کنید، اما نمی توان آن را نشان داد؟”

Tiger Stripes از زبان بصری فیلم های ترسناک استفاده می کند، اما در عوض داستانی از بلوغ پر فراز و نشیب خلق می کند.

دیده شدن و زبان برای مبارزه با احساس شرم که اغلب با دوره های فرهنگ پاپ همراه بوده است، مهم هستند. اخیراً، پدیده های قاعدگی راه خود را به سینما و تلویزیون فراتر از قلمرو وحشت باز کرده اند. در مجموعه انیمیشن Big Mouth، کانی، یک هیولای هورمونی حضور دارد که به دختران کمک می کند تا دوران بلوغ را پشت سر بگذارند. در یک صحنه جنسی در فیلم I Can Destroy You (2020) اثر مایلا کوئل، عشق قهرمان او به طور تصادفی یک تامپون و یک لخته خون را بیرون می آورد. او انزجار نشان نمی دهد، بلکه کنجکاوی است. در اقتباس اخیر فیلم آیا تو اینجا هستی، خدا؟ من هستم، مارگارت (2023) هم مارگارت و هم مادرش اولین پریودهایشان را با هیجان جشن می گیرند. در همین حال، Tiger Stripes بلوغ Zafan را به چیزی ماورایی اما نه ترسناک پیکربندی می کند. مانند کری، قاعدگی نشان‌دهنده دگرگونی اوست، اما برخلاف کری، او به موجودی خشونت‌آمیز و هرج‌ومرج نیست، بلکه نسخه‌ای سرسخت‌تر از خودش است. Tiger Stripes از زبان بصری فیلم‌های ترسناک استفاده می‌کند، اما در عوض داستانی خلق می‌کند که داستان بلوغ آشفته را روایت می‌کند و هیولا را ذاتی نمی‌داند.

فیلم هایی مانند Tiger Stripes و Are You There God؟ این من هستم، مارگارت نشان می دهد که راهی برای براندازی ملایم وجود دارد، برای کشف شروع قاعدگی به عنوان یک لحظه مهم و دگرگون کننده، اما نه راهی که ترس یا نفرت را برانگیزد. دوره‌ها دیگر نباید جزو فیلم‌های ترسناک باشند.

Tiger Stripes در سینماهای ایالات متحده و بریتانیا اکران می شود

دیدگاهتان را بنویسید